Anasayfa GÜNCEL Dünya tersine

Dünya tersine

Şükran Kurdakul, Çağdaş Türk Edebiyatı(Cumhuriyet Dönemi) yapıtında şöyle diyor: “Orhan Kemal, yaşamın bütün kesimlerine bakarken, emek-sermaye çelişkisinin yarattığı başat sorunları kavrar; toplumsal çözüme ulaştırır. Ve “toplumbilimsel kavramları, mekanik biçimde uygulamaktan” kaçması, “insanın iç dünyasını belirleyen toplumsal etkenleri algılama yeteneği” ile toplumcu gerçekçi akımın temel ilkelerini uygulama ustalığı kazanır. (Alıntılar, B.Suchkov, Gerçekliğin Tarihi, çev: Aziz Çalışlar) Ona çağdaş romanımızdaki yerini sağlayan da bu ustalık olmalıdır…”

Orhan Kemal’den Engin Alkan’ın uyarladığı ve yönettiği, Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatro yapımı Tersine Dünya’nın son gösterimini; Kadıköy’ün donanımlı, gişesinden yer göstericilere sıkıdüzenli(disiplinli) bir anlayışla tıkır tıkır işleyen Moda Sahnesinde yakaladım. Benzeri düşüncelerimi yansıttığı için, Yavuz Pak’ın oyunu ayrıntılarıyla ele aldığı eleştiri yazısından(Tiyatro Dergisi) bir kaç satırı paylaşayım:


“Her biri ustalık derecesindeki oyunculukların yanı sıra, sahne, dekor, müzik, şarkı sözü, kostüm, koreografi tasarımlarıyla da, Tersine Dünya, sezonun her açıdan başarıyla kotarılmış bir çalışması olarak değerlendirilebilinir. (…)Kadın ve erkek kimliklerinin ironik ve eğlenceli bir üslupla tersine döndürüldüğü oyunda Engin Alkan, salt gülmece amaçlamıyor. Finalde tüm ağırlığıyla kendisini hissettiren trajediyi oyunun farklı bölümlerine serpiştirerek ve bu coğrafyanın yoksul insanların sıkıntılarını, özlemlerini, tutkularını, sözün kısası ‘Orhan Kemal’in insanları’nı eşsiz yaratıcılığıyla sunuyor…”

“Nilüfer Belediyesi böylesi bir tiyatro oluşumuna gönlünü açmasaydı biz bu zenginliği yaşayamazdık” dersem, konu gene gelip dayanıyor yerel yönetimlerin önemine, onların bakış açısına. Sanata yaklaşımıyla örneği az görülen bu güzelliklerden biri de, Ataşehir Belediyesinde yaşanıyor… Nilüfer olsun Ataşehir olsun, bunlar tiyatrolara kuru ekmek de dağıtmıyorlar. Ödeme yapıyorlar güçleri yettiğince. Kadıköy Belediyesine gelince; o, değil bir sanatsal emeği değerlendirmek, babasının malı gibi kullanadurduğu salonlardan üstüne üstlük kira alıyor. Ucuza bilet satan Devlet Tiyatrolarına salonlarını açarak, ilçenin tiyatrolarına “haksız rekabet”le ölümcül bir pay biçiyor. İşte, işler gelip dayanıyor, bağlanıyor(ya da bağlanamıyor) belediyelere…Yerel yönetimler faciasının benzersiz bir örneğini oluşturduğu için arada bir değindiğim Kadıköy’ü anmamın nedeni, olumsuzlukların unutulmamasını sağlamak. Bu da belki yapılanları ters yüz eder; bu bağlamda ola ki bir işe yarar bir gün, ki o gün artık bakıp denmez emek-sermaye çelişkisine: “dünya tersine”…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Öğrencilerine cinsel istismarda bulunan öğretmene 45 yıl hapis cezası

Adana'da, 10 yaşlarındaki 3 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunan ancak tutuksuz yargılanan sınıf öğretmeni...

Oğuz Haksever’in mikrofonu açık kaldı: Erdoğan’ın ‘Yaslı ada’ ifadesine tepki gösterdi

NTV'de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yassıada ziyaretinin haberini...

NASA’da 4 bilim biriminin 3’ünü kadınlar yönetiyor

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, tarihte ilk kez, NASA’nın dört bilim biriminin üçü...

Bilal Erdoğan: Kendimizi zor tutuyoruz

Okçular Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Ali Yıldız ve vakfın Mütevelli Heyeti...

Edin Dzeko, Fenerbahçe için İstanbul’a geliyor

Sezonu 6. sırada tamamlayan Fenerbahçe'de gündem transfer.Roma'nın...

Eskişehir’de Erdoğan’a hakaretten tutuklama

Eskişehir'de sosyal paylaşım sitesindeki yazılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hareket ettiği gerekçesiyle...

Şehirlerdeki kitapçı oranları belli oldu

Belirli şehirlerdeki 100 bin nüfusa oranla bulunan kitapçı sayıları belli olurken, bu...

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon avro finansman

Dünya Bankası kentlerde sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’ye 500 milyon avro finans verilmesini...

Ferhat Tunç’tan 6. Yılında Gezi Klibi: Anne beni Haziran’da bul

Sanatçı Ferhat Tunç, Gezi direnişinin altıncı yılı anısına, “Anne Beni Haziran’da Bul”...

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe’de bir daha yönetici olarak yer almam

Şike soruşturmasıyla "kumpas" suçlaması yöneltilen eski emniyet müdürlerine açılan davayı izlemek için...

Sonraki haber