Dünyanın en yeni adasında yaşam

Güney Pasifik’teki 176 adalı Tonga yakınlarında 2015’te patlayan su altı volkanı, ‘dünyanın en yeni adasını’ oluşturdu. Adaya bir grup bilim insanı ziyaret gerçekleştirirken, adanın kuşlara ve çiçeklere ev sahipliği yapmaya başladığı görüldü

TongA’nın başkenti Nuku’alofa’da Hunga Tonga ile Hunga Ha’apai adaları arasında 4 yıl önce patlayan su altı volkanından püsküren lavlar yeni bir ada oluşturdu. Adaya bir grup bilim insanı ziyaret gerçekleştirdi. Tongalı jeologlar ve NASA’dan bilim insanlarının yer aldığı ekip, ziyaret sırasında, adada yaşayan kuş türlerine ve çiçeklere rastladıklarını bildirdi. Tonga Topraklar Bakanlığı Sekreter Yardımcısı Taaniela Kula, “Ada farklı türden kuşlarla dolu. Deniz kuşları bölgede yuva yapıyor, kraterin etrafında ürüyorlar ve aynı zamanda volkanın etrafındaki vadilerde yaşıyorlar” ifadelerini kullandı.

Hunga Tonga ve Hunga Ha’apai adalarının su altı volkanının patlamasından önce birbirinden ayrı hallerini ve daha sonraki birleşik hallerini yayınlayan NASA, adadaki çiçek ve kuşların fotoğraflarını da paylaştı. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda, 2 kilometre genişliğinde ve 100 metre yüksekliğinde olduğu açıklanan yeni adanın ortasında yeşil renkli suyla dolu bir krater gölü bulunuyor.

İki adayı birbirine bağlayan volkanik adanın birkaç yıl içinde deniz sularının yıpratmasıyla eriyerek yok olacağı bekleniyordu. Araştırmalara göre 30 yıl daha var olması beklenen ve birleştirdiği adaların ismiyle anılan dünyanın en yeni adasına isim vermek istediklerini belirten Kula, verilecek ismin belirlenmesi maksadıyla Krala ve Kabineye başvuru yapabileceklerini kaydetti.

Güney Pasifik yer alan ve 176 adadan oluşan Tonga Krallığının başkenti Nuku’alofa. Bağımsızlığına 1970 yılında kavuşan ülkenin komşuları Samoa, Fiji ve Yeni Zelanda. İngilizce ve Tonga dillerinin resmi dil olduğu ülkede 2016 yılında yapılan nüfus sayımında göre 100 binden fazla kişi yaşıyor.

BİZİ TAKİP EDİN

360,147BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,462TakipçiTakip Et
7,989AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL