Anasayfa ARŞİV Dursun Akçam...

Dursun Akçam…

Olağanüstü bir şahsiyet, yazar… Tanışamadım, esef ediyorum. Sağ olsun, oğlu ve yeni dostum Alper Akçam 20-22 Haziran günlerinde Ardahan’da düzenlediği festivale davet etti, çok şey öğrendim. '10. Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri', doğa, özgürleşme, edebiyat, tiyatro, sinema ve müzik odaklıydı. Dursun Akçam Kültür Ve Sanat Vakfı Başkanı Alper Akçam ile Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un açılış konuşmalarını Antalya’dan gelen Şükrü Erbaş’ın şiir etkinliği ile “Birey Özgürleşmesinde Kültür ve Sanat” konulu iki panel izledi: 9 Eylül Üniversitesi Fizik Bölüm Başkanı ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Profesörü Oğuz Makal, halk sağlığı uzmanı Dr. Hatice Keskin, şair Tuğrul Keskin, rejisör Reis Çelik, Yrd. Doçent Dr. Mitat Durmuş, Dr. Alper Akçam ve ben birer sunum yaptık. Makal’ın Cılavuz Köy Enstitüsü belgeselinden sonra sanat-siyaset ilişkisi, halk sağlığı kültürü ve özgürleşme mücadelesi çok yönlü işlendi.

Öldürülmüş aydınlarımızdan Ümit Kaftancıoğlu’nun 'Yelatan' romanı Alper Akçam’ın uyarlamasıyla Dursun Akçam Tiyatro Topluluğu tarafından oynandı. Dursun Akçam’ın 'Oğlan Uşağı' öyküsü Ardahan Kâzım Karabekir Okulu öğrencileri tarafından öğretmen Perihan Yılmaz Erdoğan’ın yönetiminde sergilendi. Murat Fidan’ın yazıp yönettiği 'Abur Cubur Mahallesi' adlı çocuk oyunu ile 'Hiroşimalar Olmasın' adlı canlandırma da ilgiyle izlendi.

Yol yapımı gerekçesiyle süren çam kesimini protesto ettik. Cesur ve örnek aydın Dursun Akçam’ın yiğit eşi Perihan Akçam’ın varlığıyla ayrı bir boyut kazanan festival Çıldır Gölü gezisi, Dursun Akçam Ormanı’nda fidan dikimi, kır şenliği ve müzik akşamı ile sona erdi.

Eşim Füsun ile unutulmaz zenginlikte günler yaşadık Ardahan’da. Bu vesile ile Kars’ı da gezebildik, Kars Kalesi ile Ani Ören yeri dahil.

Ardahan halkı, genci, yaşlısı ve çocuğuyla salonu her akşam doldurdu. 10.Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri ulusal basınımızda daha çok yer hak ediyordu. Umarım gelecek yıl da bin türlü zorluğa rağmen düzenlenir, basınımız daha çok ilgi gösterir.

SON HABERLER

Kadıköy’de iklim değişikliği ile mücadele iki katına çıktı

Kadıköy Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadelede sera gazı salınımlarının yüzde 20 oranında...

Salihli Çevre Derneği: Doğayı yok edenlere oy yok

Salihli Çevre Derneği, 31 Mart yerel seçimlerinde oylarını toprağına ve suyuna sahip...

Bu da ‘oy pazarı’

MESUT KAPLAN 1978 yılında:“Kapitalizmin tüm baskılarına rağmen, Doğruya...

Anadolu Efes play-off’u garantiledi

Basketbol THY Avrupa Ligi'nde 27. hafta maçlarının ardından Anadolu Efes ile İspanyol temsilcisi Barcelona Lassa, play-off'a kalmayı garantiledi.

Âşıklar arasında yolculuk

KARDELEN TATAR Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kars’ta Çobanoğlu...

Sanatçılar, Metin Ersoy’u anlattı

“Kalipso Kralı” Metin Ersoy’un 85. yaş günü “Calypso Night: Metin Ersoy Tribute”...

“ABD, Venezuela halkının sağlığına kast edemeyecek”

Venezuela'da ulusal ölçekte ilaç dağıtımı için Çin'in desteği ile Barinas, Lara, Aragua,...

Yeni Zelanda’da silah yasası değişti

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentindeki iki camide 50 kişinin hayatını...

Beyazıt’ta özel halk otobüsü araç ve yayalara çarptı: 3 yaralı

Fatih'te bir halk otobüsünün yaya yoluna girmesi sonucu 3 kişi yaralandı.

Ticaret Bakanı: Market markalarına sınırlama geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasında (NTSO) düzenlenen "esnaf...