-Reklam-
Anasayfa DÜNYA Duvar için OHAL sinyali

Duvar için OHAL sinyali

Demokratların Meksika sınırında duvar örülmesini de öngören 'sınır güvenliği' bütçesini kabul etmemesi sonrası Trump yönetiminin arayışları sürüyor. Donald Trump dün gerekirse OHAL ilan edebileceğini ifade etti

Trump yönetimi, Demokratların Meksika sınırına duvar örülmesini de öngören ‘sınır güvenliği’ bütçesini kabul etmemesi sonrası çözüm arayışlarına devam ederken Senatör Lindsey Graham’dan Trump’a bir çağrı geldi. Demokratların Meksika sınırına duvar örme konusunu de-facto olarak reddettiğini ve bunun Kongre’de mutabakat sağlama imkanını ortadan kaldırdığını belirten Graham, Trump’tan olağanüstü hal ilan etmesini istedi. Trump ise, önümüzdeki günlerdeki gelişmelere göre bu konuda kararını vereceğini belirtti. Trump, “Ulusal acil durum ilan etmeye mutlak hakkım var. Hukukçular bana böyle tavsiye etti. Şu anda bunu yapmaya hazır değilim ama zorunda kalırsam bu konuda şüphem yok” dedi.

‘Tekerlek de Ortaçağ’dan’

Öte yandan dün öfke krizi geçirerek senatoyu terk eden ABD Başkanı Donald Trump, ‘Duvar Ortaçağ’dan kalmadır diyorlar, tekerlek de öyle ama her arabanın en pahalısının bile tekerleği var’ dedi. Meksika’nın duvar inşası için para ödeyeceği haberlerine ilişkin ‘Meksika bana 20 milyar veya 10 miyar dolarlık çek yazacak demedim. Kimse çek yazmayacak. Ben onlar duvar için ödeyecek dedim” şeklinde konuştu.

**

NE OLMUŞTU?

ABD Kongresi’ndeki Demokratlar Trump’ın duvar inşası için talep ettiği 5,7 milyar dolarlık bütçe desteğini vermeyi reddediyor. Bütçe onaylanmadığı için federal hükümet 22 Aralık’tan bu yana “kapalı”. O tarihten beri federal kurumlarda çalışan en az 800 bin kişi zorunlu izne çıkarıldı ya da ücret almadan çalışıyor. Geri adım atmayacağını belirten Trump, hükümetin aylarca hatta yıllarca kapalı kalabileceğini söylüyor. Kaçak göçün ve suçun engellenmesinin tek yolunun duvar olduğunu savunan ABD Başkanı, hükümet krizinden Demokrat Parti’yi suçluyor. Trump’ın krizi çözmek için Çarşamba günü Demokrat liderlerle yaptığı görüşme olumsuz sonuçlanmış, bütçeye onay verilmeyeceği yanıtını alan Başkan görüşmeyi terk ettiğini açıklamıştı.

**

Macron da Davos’a katılmayacak
ABD Başkanı Donald Trump’ın hükümetinin kapalı olması sebebiyle foruma katılamayacağını açıklamasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sarı Yelekliler Eylemleri nedeniyle, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılmayacağını açıkladı.

- Reklam -

SON HABERLER

Mazbata ve ötesi

Önceki gün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gasp edilen mazbatası, halk tarafından söke...

Seçim, düğün ve Yusuflar

2023’e giderken yerel seçim sonuçlarının doğru analizi her politik aktör için hayati...

İstanbul İstanbul olalı böyle ‘mazbata’ görmedi

Sizi bilmem ama ben daha önce çerçevelenip tablolaşarak televizyon ekranlarında arzı endam...

Değişim devam etmeli

İstanbul’un yeni büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu görevine, yerel seçimlerin üzerinden 18...

Dünyayı güzellik değil canavarlar kurtaracak

Biçimlerin arasında dolaşan biçimleriz. Biçimli olmanız da yetmiyor. Modüler mobilya parçaları gibi...

Genel tatilde çalışan işçiye 1 yevmiye fazla ödenir

Ulusal bayram ve genel tatillerimizde çalışan işçilere yapılacak olan ödeme kamuoyunda zaman...

Mücadeleyi hatırlamak

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “aşkımız, sevdamız” dediği İstanbul, 31...

BJK proje takımı değildir!

Beşiktaş Jimnastik Kulübü 116 yıllık bir kulüptür. Tarihsel süreç içinde, ülkenin kurtuluşuna...

Ekrem İmamoğlu’ndan ilk talimat

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mesaisinin ilk gününde belediye ve...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’ı karşıladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ilk mesai gününde “Erdoğan İstanbul'a gelecek....

Sonraki haber