Anasayfa GÜNCEL Düzeltme

Düzeltme

Aşağıda okuyacağınız tekzip metninin yayımlanma gerekçesi TÜRGEV’in “ticari faaliyetini zedelemek, maddi manevi zarara uğratmak” Amacı hayır yapmak olan bir vakfın “ticari faaliyeti” olur mu diye sormak, tüm geliri babanın elinin altındaki devlet imkânlarına bağlı olan bir kuruluşun maddi kaybı ne ola ki diye sormak haddimiz değil. Mahkeme öyle diyorsa öyledir. Mahkemenin dediği gibi yazının amacı buysa ve amacına erişmişse yazan kişi olarak mutlu olurum. Zamanınız varsa tekzip edilen yazıyı okumanızı öneririm…

***

Cevap ve düzeltme

T.C. İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2015/3425 Değişik İş No’lu 10.09.2015 tarihli red kararına karşılık TÜRGEV Vekili A. Selma Yıldız tarafından yapılan itiraz üzerine, T.C. İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2015/4778 Değişik İş No’lu ve 16.10.2015 tarihli kararı uyarınca yayınladığımız tekzip metnidir.

***

Gazetenizin 30.01.2015 tarihli nüshasında yayınlanan ve Ünal Özmen tarafından kaleme alınan “Cemaat Okullarının varisi TÜRGEV mi olacak?” başlıklı yazı altında yer alan ifadeler müvekkilimle ilgili gerçek dışı, haksız; hukuka ve gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bilgiler ve yorumlar içermektedir.
Köşe yazısında Cemaat’in yurtdışındaki okullarının kapatılması için hükümetin çözüm önerilerinden birinin yurtdışındaki okulların vakıf eliyle yürütülmesi olduğu iddia edilmiş, finansmanı Suudi Kral tarafından karşılanacak bu vakfın ise TÜRGEV olacağı kesin bir dille ifade edilmiştir.
Ancak, müvekkilin yetkilisi olduğu vakfın yurtdışındaki okulların eğitim faaliyetini üstlenmek gibi bir niyeti ya da girişimi olmamıştır. Kaldı ki konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı basına da yansıyan açıklamalarda bulunmuş, açıklamalarında yurtdışındaki okulları Maarif Vakıf adında kurulacak yeni bir vakıfla organize etmeyi planladıklarını ifade etmiş, ayrıca bu konu ile ilgili Bakanlar Kuruluna yurt dışındaki okullarla ilgili düzenleme taslağı da sunduğunu belirtmiştir.
Basına da yansıyan açıklamalardan anlaşılacağı üzere, konuyla ilgili görevlendirilmesi planlanan vakıf, müvekkilin yetkilisi olduğu vakıf değildir. Dolayısıyla köşe yazısına konu edilen olayın müvekkil vakıfla uzaktan yakından bir ilgisi de bulunmamaktadır.
Tekzibe konu yazı gazetecilik kaygısıyla değil 17 Aralık operasyonuyla hükümete karşı başlatılan sistemli algı operasyonuna müvekkil vakıf üzerinden katkıda bulunmayı amaçlayarak kaleme alınmıştır.
Söz konusu yazı, kız öğrencilere yönelik faaliyetleri sebebiyle toplumda geniş kesimlerden takdir toplayan toplum nezdinde sahip olduğu itibarını zedeleme kastı taşımakta olup ancak bu çabalar milletimizden destek görmemektedir.
Köşe yazısında yer alan bilgiler kamuoyunda müvekkilin yetkilisi olduğu vakıf hakkında gerçek dışı bir izlenim uyandıracak nitelikte olup bu yanlışın düzeltilmesi
gereği doğmuştur.
Kamuoyuna duyurulur.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)
Vekili
Av. Selma YILDIZ

- Reklam -

SON HABERLER

İBB’nin ihale cinliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim anlayışının yol açtığı ve ihaleler yoluyla bazı şirketlere...

İktidara güveniyoruz!

Türkiye hakkında içte ve dışta yapılan araştırmaların vardığı ortak nokta “güvenilmez” durağında...

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

Sonraki haber