Eataly Restoran’da sendika düşmanlığı: En az 11 işçi işten atıldı!
23.03.2018 16:12 ÇALIŞMA YAŞAMI

HABER MERKEZİ

İstanbul Zincirlikuyu’daki Zorlu Center’da faaliyet gösteren ünlü İtalyan restoranı Eataly İstanbul’da, anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan en az 11 işçi işten atıldı. İşçiler direnişe hazırlanıyor.

Yol parası yok, yemekler berbat

Yaklaşık 200 çalışanı bulunan restoranda, çalışanların yarısından fazlası kısa süre içinde DİSK’e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası’na (Dev Turizm-İş) üye oldu. BirGün’e konuşan işçiler, neden sendikalı olduklarını şu sözlerle anlattı:

“Çalışma koşullarımız iyi değildi, düzelsin istedik. Yol parası yok. Yemekler yenebilecek gibi değil, çok kötü. Birçok arkadaşımız zehirlendi yemekler yüzünden. Yemeğin düzeltilmesi için defalarca talepte bulunduk, imzalar topladık, sonuç alamadık. Bayramlarda izin kullanamıyoruz. Haftada 50-51 saat çalışıyoruz, fazla mesai ücreti yok. Sorunlarımızın çözümü için yönetimle görüşme talep ettik, ama bizi ciddiye bile almadılar. Biz de sendikalı olmaya karar verdik.”

11 işçi atıldı, kıyım sürüyor

İşçilerin sendikaya üye olmasının ardından işyerinde toplu sözleşme için gerekli çoğunluğa ulaşan Dev Turizm-İş Sendikası Çalışma Bakanlığı’ndan yetki aldı, ancak patron yetkiye itiraz etti. Bununla da yetinmeyen patron, 11 sendikalı işçiyi işten attı. İşten atmaların sürdüğünü belirten işçiler, yöneticilerin “İşe geri dönmek istiyorsanız sendikadan istifa edin, istifa ettiğinizi gösteren ekran görüntüsünü bize getirin” dediğini de aktardı.

Dev Turizm-İş Sendikası Marmara Şube Başkanı Turgay Özdemir ise BirGün’e yaptığı açıklamada, atılan işçilerin işe geri alınması ve işçilerin sendikal haklarının tanınması için önümüzdeki günlerde direnişe başlayacaklarını açıkladı.