Ece Zereycan'ın konuğu BirGün Yayın Kurulu Üyesi İbrahim Varlı
06.09.2017 14:31 GÜNCEL

BirGün Medya'da Ece Zereycan'ın konuğu BirGün Yayın Kurulu Üyesi ve Yazar İbrahim Varlı.

İbrahim Varlı, Arakan'da yaşanan şiddeti ve buna bağlı gelişmeleri değerlendiriyor:

Arakan sorunu yeni bir sorun değil. 1948'den beri Myanmar'daki Müslüman azınlığın yaşadığı bir sorun var.

Bütün dinler ne yazık ki baskı uyguluyor. Dinler söylemde iyi şeyler söylese de politika haline geldiği zaman baskı, şiddet oluşuyor.

Myanmar'da Budist bir devlet var. 135 azınlığa statü verilmiş durumda. Ama o 135 etnik dinsel grup içinde Müslümanlar yok.

Rohingya Müslümanları İngiltere'nin oraya getirdiği bir topluluk olarak görülüyor ve onlara "Siz buranın yerlisi değilsiniz. Size hak vermemiz mümkün değil" deniyor.

Yapılan bir etnik temizlik değil. Etnik temizlik çok daha kapsamlı bir şey. 25 Ağustos'tan bu yana ölenlerin sayısı da durumun etnik temizlik olmadığını gösteriyor. Ama evet, baskı var, zor var, katliam var.

Öte yandan Arakanlı Müslümanlar arasında da silahlanan gruplar var.

Burada silahlanan gruplardan Arakan Rohingyan Kurtuluş Örgütü, Suudi Arabistan tarafından destekleniyor.

Olaylar nasıl başladı. Her yıl bu olaylar oluyor. Ama son olaylar 35 karakola düzenlenen saldırılarla başladı.

Saldırılar bu örgütlerin saldırısıyla başladı ama Myanmar bunu bahane edip Rohingyanlı Müslümanları bölgeden sürüyorlar.

Bütün bunlar Myanmar ve Arakanlı azınlıklar arasında yaşanıyor ama emperyalistler burada nerede? Esasında tam merkezde yer alıyor. Kutuplaşma burada da kendini gösteriyor. Bunu ilk İngiltere gündeme getirdi. ABD de devreye girdi. Rusya ve Çin ise suskun kalarak destek veriyor.

İngiliz ve ABD emperyalizmi bölgeye yerleşmek için orada olayları kaşıyor. Filipinler'de bir IŞİD sorunu var mesela. Ne alaka? Ülke koyu Katolik. Birden IŞİD peydah oldu ve orada bir eyaleti ele geçirdiler.

Ortadoğu'da yaşanan kavga Asya-Pasifik'e taşındı. Emperyalistlerin aracı ise IŞİD oldu. ABD, bu tür sorunları Asya-Pasifik hattına taşınmak için kullanıyor.

Ben bu konuyu araştırırken fark ettim ki, hiç bu anlamda kapsamlı bir çalışma yok. Bu olay her yıl yaşandığı halde bir bilgi yok. Neden her yıl bu konu gündeme geldiği halde araştırılmıyor; çünkü Siyasal İslamcılar, emperyalistler bu tür belirsizlikten faydalanıyorlar.