Anasayfa ARŞİV Eduardo, Dinamo Mesken ve bir Fotoğrafçı

Eduardo, Dinamo Mesken ve bir Fotoğrafçı

Geçen gece arkadaşlarla sohbetteyiz, televizyonda maç nakli var. Söz futboldan açılınca bir arkadaşım Dinamo Mesken’den bahsetti. 2014’te Salt’ta açılan bir sergiden anlattıkları bana ‘Gölgede ve Güneşte Futbol’ adlı kitabın yazarı ve geçtiğimiz günlerde 74 yaşında ölen Eduardo Galeano’yu anımsattı. Birçoğumuz onu “Latin Amerika’nın Kesik Damarları” adlı eserinden tanırız. Gerçek bir futbol tutkunu olan Uruguaylı yazar Galeano, futbola ticaret ve siyaset açısından değil, kültürel açıdan yaklaşıyor.

Aslı Pelit bir röportajında Eduardo’ya; “Kitabınızda futbol kültürünü hor gördükleri için entelektüelleri eleştiriyorsunuz. Neden eleştiriyorlar” diye sorar. Eduardo Galeano’nun yanıtı şudur; “… Sol görüşlü entelektüellere göre halk futbol yüzünden düşünmüyor. Sağ görüşlü entelektüellere göre ise futbol örneği gösteriyor ki, halk düşünüyor ama sadece ayakları ile, kafaları ile değil. Değişik açılardan olaya bakan insanlar futbolu popüler bir tutku olarak ele alıyorlar. Bence, kibirlerinden. Birçok entelektüel var ki, insanlığı seviyorlar ama insanlara paye vermiyorlar. Ve de hangi tutkunun doğru hangisinin yanlış olabileceğine karar verme hakkını kendilerinde görüyorlar.”

“Futbol, Uruguay kimliğinin sembollerinden biri. Uruguaylı bebekler, doğdukları anda “GOOL!” diye bağırırlar. Uruguaylı bir bebek, annesinin bacakları arasından çıkarken “GOOOL!” diye bağırır. O yüzden doğumhaneler çok gürültülüdür. Doğumhanelerin yanından geçerken fark edersin gürültüyü, bütün bebekler “GOOL!” diye bağırır. Zamanla, çok az çocuk “GOOL!” diye bağırma şansına sahip olur. Benim de trajedim bu oldu. Çok kötü bir oyuncuydum, tahtadan bir bacağım vardı sanki! O yüzden de başka çarem kalmadı, ayağımın yapamadığını elimle yapmaya çalıştım, futbol üzerine bir kitap yazdım!

Dinamo Mesken benzer bir hikâyeye sahip; ‘75 sezonunda dönemin futbol ekollerinden Dinamo Kiev, Bursaspor’la bir maç yapar. Lobanovski önderliğindeki Kiev, takım oyunu, disiplin, teknik-taktik yönden o dönem efsanedir. Bursa, Mesken’de hayranlık uyandırır. Ertuğrul Gazi Gençlik ve Spor Kulübü, Mesken çoğunlukla sol görüşlü bir mahalle olduğu için seyircisi tarafından Dinamo Mesken olarak anılmaya ve desteklenmeye başlar. O dönemde kulübün amigosu ise günümüzün ünlü oyuncusu Erkan Can’dır. 12 Eylül 1980’de Mesken semtinin yanı sıra kulübün fotoğrafçılığını yapan ve takımı yıpratmak, ona gözdağı vermek için öldürülen fotoğrafçı Cemal Karadağ’da bu tarihçenin içerisinde. Takım fakirdir ve çoğu zaman forma parası olmadığı için, beyaz atletlerin arkasına elle numara dikerek sahaya çıkar. Takımda oynayanlar arasında solcular kadar, sağcılar da olmasına rağmen darbeciler farklı yaklaşır. 1980’de ise politik görüşleri nedeniyle fişlenen Dinamo Mesken, paşaların güzünde sakıncalı görülür. Takımın her deplasmanı olaylı geçer, 76’da Kemalpaşaspor’la yapılan bir maçta “Moskova dışarı!” sloganlarıyla ıslıklanır. Kulüp binası polis baskınına uğrar. Emniyet’in bilgisi ve izniyle kulüp için toplanan para ‘haraç’ olarak nitelendirilir, yönetici ve futbolculardan bazıları gözaltına alınır ve işkenceye uğrar. Kulübün federeliği iptal edilir ve ‘Milli değerlere açıktan saldırı” bahanesiyle kapatılır.

2008 yılında ise, o yıllarda futbol oynayıp yöneticilik yapanlar takımlarını yeniden kurmaya karar verirler. Kulüplerine endişelerinden dolayı gönüllerinden geçen ‘Dinamo Mesken’ adını koyamayan yöneticiler bu kez, ‘Meskenspor’ olarak adını tescil ettirirler.

Eduarda Galeano yazdığı kitaplarda da okuduğumuz üzere ulaştığı küçük hikâyelerin izinden büyük tarihi çıkardığı gibi, Ege Berensel de Dinamo Mesken’i kamu önüne çıkartırken topladığı belge ve fotoğraflardan Britanyalı yazar Simon Kuper’in “Futbol asla sadece futbol değildir,” tezini doğruluyorlar.

Son söz; Türkiye’de son yıllardaki futbol provakasyonları iktidardan bağımsız değil!

- Reklam -

SON HABERLER

Ordu’da kaybolan yaşlı kadının cansız bedeni bulundu

Ordu'nun Ünye ilçesinde 5 gün önce kaybolan yaşlı kadının cansız bedeni, dere...

Sultangazi’de çocukları izleyerek mastürbasyon yapan kişi yakalandı

Sultangazi'de  sokakta oyun oynayan kız çocuklarını izleyerek mastürbasyon yaptığı iddia edilen A.S. isimli...

Los Del Fuego isimli grubun solisti sahnede yaşamını yitirdi

‘Los Del Fuego’ ismindeki müzik grubunun solisti, Arjantin’de bir programda sahne aldığı...

CHP’li Purçu: Mahallelerimizde “Her şey çok şukar olacak” diyerek çalışacağız

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Roman milletvekili Özcan Purçu, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak...

Bolu’da alt geçitleri su bastı

Bolu'da, gece başlayıp sabaha kadar etkili olan sağanak nedeniyle alt geçitleri su...

Kedi evine dönüştürülen karavanı siteden atmak istiyorlar

Antalya'da iki emekli öğretmenin, kedilerin olumsuz hava koşullarından korunması için satın aldığı...

Şiddete karşı şiir

KADİR İNCESUVolkan Hacıoğlu yaptığı çevirilerin yanı sıra...

Yabancıların ilgisi elektrik sektöründe

Türkiye'de en çok kapanan şirketler elektrik şirketleri olurken yabancı sermaye krizle boğuşan...

Cumhuriyet kurdu AKP iktidarı sattı

AKP iktidara gelmeden önce 116 milyar dolar borcu olan Türkiye’nin bugün 445...

Kuşkucular, idealistler ve hazırcevap kadınlar

Kimin lafıydı hatırlamıyorum, bir yerde şöyle bir şey okumuştum: “Kuşkucular her zaman...

Sonraki haber