Anasayfa GÜNCEL Ege Üniversitesi Hastanesi çalışanlarından döner sermaye kesintisine tepki

Ege Üniversitesi Hastanesi çalışanlarından döner sermaye kesintisine tepki

Ege Üniversitesi Hastanesi çalışanları, yönetimin döner sermaye ücretlerinde yüzde 10 kesintiye giderek, hastane yönetimin çalışanların maaşlarına el koyduğunu ve sorun çözümü için gerekirse iş bırakacakları söyledi.

Ege Üniversitesi Hastanesi çalışanları, yönetimin döner sermaye ücretlerinde yüzde 10 kesintiye giderek, hastane yönetimin çalışanların maaşlarına el koyduğunu ve sorun çözümü için gerekirse iş bırakacakları söyledi.

Bugün öğle saatlerinde Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Sağlık Sen Üniversiteler şubelerinin çağrısı ile hastane poliklinikler bölümü önünde toplanan çok sayıda sağlık çalışanı burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasından sonra, Tıp Fakültesi Dekanlığına kadar, slogan atarak, protesto alkışları yaparak yürüyüş gerçekleştiren sağlık çalışanlarının eylemine hasta ve hasta yakınları da alkışlarla destek verdi.

Sağlık Emekçileri Sendikası Üniversite İşyeri Temsilcisi Dilaver Aslan, burada yaptığı konuşmada, Ege Üniversitesi Hastana yönetiminin, zaten kıt kanaat yaşayan sağlık emekçilerinin cebindeki parayı göz koyduğunu kaydederek, “Çalışanları vergi diliminden çıktıkları ayları ve maaş zammı tarihlerini bilinçli olarak belirleyip döner sermaye ücretlerinde yüzde 10 kesintiye gitmiştir. Böyle bir yöntem ile gerçek enflasyon oranlarının karşısında eriyip yok olan maaşlarımıza yönetimin el koyması kabul edilemez” dedi.

KRİZİ BİZLER YARATMADIK

Hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerde hastanenin borçlarının ve ekonomik krizin bahane gösterildiğini ve yapılan kesintilerin devam edeceğinin bildirildiğini kaydeden Aslan, şunları söyledi:

“Sağlık üretmek için çok yoğun ve zor şartlarda canla başla çalışan biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin birde bu kadar yük yetmezmiş gibi ücretlerdeki kesintilerle omuzlarımıza yüklenen bu yükü kabul etmiyoruz. Krizi bizler yaratmadık fakat krizin faturası her zaman olduğu gibi biz sağlık emekçilerinden çıkarılmak isteniyor. ‘Aynı gemideyiz’ denilerek fedakârlık beklenen biz sağlık çalışanlarının artık dayanacak gücü kalmadı. Krizin ve borçların sorumlusu biz değiliz bu nedenler cebren ve hile ile yapılan bu kesintileri reddediyoruz.”

SES İzmir Şube başkanı Hülya Baran Ulaşoğlu da sendika olarak yapılan kesintilerin derhal durdurulmasını ve geriye dönük kayıpların giderilmesini istedi.

GEREKİRSE İŞ BIRAKIRIZ

Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube başkanı Yasemin Zengin ise Ege Üniversitesi Hastane yönetimine seslenerek, “Gelin döner sermaye kesintisinden vazgeçin. Çalışanın hakkından kesinti yaparak bir yere varamazsınız. Finansal sorunlarınızı çözmek için çare arayın. Gözünüze ilk çarpan olan çalışanın dönerine dokunmayın. Bu konuda son uyarımızı da yapmış olalım. Bu konuda ısrar edilirse iş bırakma dahil her türlü eylemi gerçekleştireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Siyasal İslamcılar için Game Over!

İstanbul seçimi çeyrek asırdır kenti, on yedi yıldır da ülkeyi tek başına...

Biz birlikte güzeliz kardeşim

Ne demiş Nâzım Hikmet:”Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün,...

İmamoğlu kazandı, Türkiye kazandı!

İBB seçimi bitti. Herkes çok rahatladı. Yüzler nihayet gülüyor. Sanki bahar şimdi...

Pauline Kael 100 yaşında

Amerikalı film eleştirmeni Pauline Kael, geçen hafta öte-dünyadan yüzüncü yaşını kutladı. Kael...

İzmir’de trafik kazası: 3 ölü, 1 yaralı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, bir kişi...

5 yaşındaki çocuğu aracıyla öldüren zanlı tutuklandı

Diyarbakır'da 5 yaşındaki çocuğa otomobille çarpıp ölümüne yol açan ve olayın ardından...

Meksika’da gazeteci cinayeti

Meksika'nın Tamaulipas eyaletinde salı gecesi silahlı saldırıya uğrayan bir gazetenin baskı editörü,...

Osmaniye’de IŞİD operasyonu: 8 gözaltı

Osmaniye'de IŞİD'e yönelik operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.Alınan bilgiye...

Sonraki haber