Anasayfa GÜNCEL Ege Üniversitesi Hastanesi çalışanlarından döner sermaye kesintisine tepki

Ege Üniversitesi Hastanesi çalışanlarından döner sermaye kesintisine tepki

Ege Üniversitesi Hastanesi çalışanları, yönetimin döner sermaye ücretlerinde yüzde 10 kesintiye giderek, hastane yönetimin çalışanların maaşlarına el koyduğunu ve sorun çözümü için gerekirse iş bırakacakları söyledi.

Ege Üniversitesi Hastanesi çalışanları, yönetimin döner sermaye ücretlerinde yüzde 10 kesintiye giderek, hastane yönetimin çalışanların maaşlarına el koyduğunu ve sorun çözümü için gerekirse iş bırakacakları söyledi.

Bugün öğle saatlerinde Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Sağlık Sen Üniversiteler şubelerinin çağrısı ile hastane poliklinikler bölümü önünde toplanan çok sayıda sağlık çalışanı burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasından sonra, Tıp Fakültesi Dekanlığına kadar, slogan atarak, protesto alkışları yaparak yürüyüş gerçekleştiren sağlık çalışanlarının eylemine hasta ve hasta yakınları da alkışlarla destek verdi.

Sağlık Emekçileri Sendikası Üniversite İşyeri Temsilcisi Dilaver Aslan, burada yaptığı konuşmada, Ege Üniversitesi Hastana yönetiminin, zaten kıt kanaat yaşayan sağlık emekçilerinin cebindeki parayı göz koyduğunu kaydederek, “Çalışanları vergi diliminden çıktıkları ayları ve maaş zammı tarihlerini bilinçli olarak belirleyip döner sermaye ücretlerinde yüzde 10 kesintiye gitmiştir. Böyle bir yöntem ile gerçek enflasyon oranlarının karşısında eriyip yok olan maaşlarımıza yönetimin el koyması kabul edilemez” dedi.

KRİZİ BİZLER YARATMADIK

Hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerde hastanenin borçlarının ve ekonomik krizin bahane gösterildiğini ve yapılan kesintilerin devam edeceğinin bildirildiğini kaydeden Aslan, şunları söyledi:

“Sağlık üretmek için çok yoğun ve zor şartlarda canla başla çalışan biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin birde bu kadar yük yetmezmiş gibi ücretlerdeki kesintilerle omuzlarımıza yüklenen bu yükü kabul etmiyoruz. Krizi bizler yaratmadık fakat krizin faturası her zaman olduğu gibi biz sağlık emekçilerinden çıkarılmak isteniyor. ‘Aynı gemideyiz’ denilerek fedakârlık beklenen biz sağlık çalışanlarının artık dayanacak gücü kalmadı. Krizin ve borçların sorumlusu biz değiliz bu nedenler cebren ve hile ile yapılan bu kesintileri reddediyoruz.”

SES İzmir Şube başkanı Hülya Baran Ulaşoğlu da sendika olarak yapılan kesintilerin derhal durdurulmasını ve geriye dönük kayıpların giderilmesini istedi.

GEREKİRSE İŞ BIRAKIRIZ

Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube başkanı Yasemin Zengin ise Ege Üniversitesi Hastane yönetimine seslenerek, “Gelin döner sermaye kesintisinden vazgeçin. Çalışanın hakkından kesinti yaparak bir yere varamazsınız. Finansal sorunlarınızı çözmek için çare arayın. Gözünüze ilk çarpan olan çalışanın dönerine dokunmayın. Bu konuda son uyarımızı da yapmış olalım. Bu konuda ısrar edilirse iş bırakma dahil her türlü eylemi gerçekleştireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

SON HABERLER

Amsterdam’da ırkçılığa karşı büyük yürüyüş

Amsterdam'da binlerce kişi 21 Mart Irkçılıkla Mücadele Günü dolayısıyla yapılan yürüyüşe katıldı....

Komşuları köpeğini mahkeme kararıyla apartmandan kovdurdu

Konya'da Safiye Gürsel'in (74) yaklaşık 4,5 yıldır beslediği 'Şanslı' adlı köpeği için,...

Bahşişleri kesilen kasiyer, iş yerine açtığı davayı kazandı

Antep'te, restoranda kasiyer olarak çalışan S.Y. işveren tarafından bahşişlerin kesildiği gerekçesi ile...

İstanbul’da Newroz coşkusu

İstanbul'da Newroz kutlamalarının adresi Bakırköy Pazar alanı oldu. "Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız”...

Kılıçdaroğlu Maltepe’de tapu dağıttı

Maltepe’de, 40 yıl sonra çözüme kavuşan imar planlarından sonra hak sahiplerine tapu...

Mali’de silah ve palalarla köy basan grup 115 kişiyi öldürdü

Batı Afrika ülkelerinden Mali'nin, kabileler arası çatışmaların yaşandığı orta kesimlerinde, silahlı bir...

Idai kasırgasında ölenlerin sayısı 700’ü geçti

Güney Afrika ülkelerinden Mozambik, Zimbabve ve Malavi'deki kasırga ve kuvvetli yağışların yol...

Fatih Portakal: Bir araştırma oranı geldi, heyecanlı bir pazar akşamı yaşayacağız

Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, 31 Mart yerel seçimi için...

Adnan Özyalçıner ile İstanbul sokaklarında

Lütfi Özgünaydın Gazeteciler Cemiyeti’nde buluştuk. Beni beklerken dolaptan...

Uzmanlar uyardı: Facebook şifrenizi değiştirin

Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı. Güvenlik uzamanlarıysa “Şifrenizi değiştirin...