Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Ege Üniversitesi'nde 'millet bahçesi'ne tepki: "Talana karşı çıkacağız"

Ege Üniversitesi’nde ‘millet bahçesi’ne tepki: “Talana karşı çıkacağız”

İzmir’e Sahip Çık Platformu, Ege Üniversitesi’nde millet bahçesi yapılmasına dair yürütülen çalışmalara tepki gösterdi. BirGün’e konuşan Ege Üniversitesi öğrencileri millet bahçelerinin rant sahası olduğunu dile getirerek talana karşı sonuna kadar karşı çıkacaklarını vurguladı.

ŞEBNEM SUBAŞI

İzmir’e Sahip Çık Platformu, Ege Üniversitesi’nde millet bahçesi yapılmasına dair yürütülen çalışmaları protesto için bugün bir basın açıklaması yaptı.

Ege Üniversitesi ana girişinde düzenlenen toplantıda konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, millet bahçesinin Ege Üniversitesi’nin sosyal tesislerinin bulunduğu 545 dönümlük bölümünde yapılacağının anlaşıldığını belirterek, “Bu alanda üniversitenin konukevi, güneş enerjisi enstitüsü ve personel lojmanları bulunmakta olup, arazinin büyük bir kısmı, 290 dönümlük fıstıkçamı koruluğu ve zeytin ağaçları ile çevrilidir” dedi.

Millet bahçelerinin, kentlerin akciğerlerini oluşturan yetişmiş ormanlık alanlarda değil, kente yeni yeşil alanlar kazandırılması gözetilerek çıplak arazilerde yapılmasının daha uygun olacağını dile getiren Kocaer, Ege Üniversitesi Ormanı’na ve Ege Üniversitesi yerleşke alanına sahip çıkmakta kararlı olduklarını ifade etti.

MİLLET BAHÇESİ DEĞİL, RANT SAHASI

Öte yandan BirGün’e konuşan Ege Üniversitesi öğrencileri millet bahçelerinin rant sahası olduğunu dile getirdi.

Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi Anıl Hasan Urhan, “Okulumuzda yapılmak istenen bu oluşumun AKP’nin rant ve kirli siyasetinin parçası olduğunu biliyoruz. Bu yolla okulumuz üzerinden hem rant kazanıp hem de okuldaki siyasal meşruiyetlerini artırmaya çalışacaklar, tüm bunların farkındayız. Ege Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle ve çalışanıyla gerici AKP politikalarına boyun eğmeyecek, bu talana sonuna kadar karşı koyacaktır” dedi.

Kimya bölümü öğrencisi Ozan Ekiz de, “Okulumuzda derslik, laboratuvar gibi derslerimizi doğrudan etkileyen ekipman ve materyal eksikliği var. Bunları çokça iletmemize rağmen bize bir dönüş yapılmıyor, olan dönüşler ise maddiyat yetersizliği olarak gösteriliyor. Madem böyle bir maddiyat yetersizliği var, bu millet bahçesi de nereden çıktı? Bu millet bahçesinin işlevi ne olacak, hâlihazırda kamuya açık olan bu ormanlık arazinin ayrıca ne yapılacak olmasına hiçbir anlam veremiyorum” şeklinde konuştu.

“AKP’NİN RANTÇI ZİHNİYETİNİN DEVAMI”

Hemşirelik bölümü öğrencisi İlksu Gol ise, “Bugün okulumuzun korusuna yapılmak istenen millet bahçesi AKP’nin rantçı zihniyetinin bir devamıdır. Bugün bir seçim propagandası üzerinden her zaman yaptığı gibi doğayı katletmeye devam etmektedirler. Biz öğrenciler olarak üniversitelerimizin AKP’nin arka bahçesi olmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer şu sorulara da yanıt beklediklerini söyledi:

 1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğünde hazırlandığı söylenen söz konusu Ege Üniversitesi Master Planı ve Bakanlıkla bu bağlamda imzalanan protokolün içeriği nedir?

2. Bu protokol kapsamında şu anda kullanılmadığı gerekçesiyle ele alınıp değerlendirileceği söylenen kampüs arazileri nereleridir ve bunlar ne şekilde değerlendirilecektir? (satış, uzun süreli kiralama vb.)

3. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi kentin başka bir bölgesine taşınacak mı? Taşınacaksa nereye taşınması ve mevcut tıp fakültesi alanının ne amaçla kullanılması planlanıyor?

4. Millet Bahçesi için önerilen yere dair imar planı değişikliği planlanmakta mıdır?” sorularına yanıt beklediklerini dile getirdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,693AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Terapi köpekleri çocukların yoldaşı

Köpekle terapi, Türkiye’de pek bilinmese de dünyada oldukça yaygın. Özel eğitimden geçen...

5 maddede Sayıştay raporları

İktidar kanadı, yandaşlar ve Sayıştay pazar akşamı gerçekleşen canlı yayında Ekrem İmamoğlu’nun...

‘Yargıya müdahale edileceği konuşuluyor’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında, “Avukatlık yaptığı dönemde görevi kötü...

Ankara’da eski dönem ‘harcamaları’ ortaya çıkmaya devam ediyor: Reklam panosuna dört ihalede yarım milyon!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş.’nin reklam panoları...

Meclis ‘paketlere’ çalışacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birçok yetkisi Saray’a devredilen ve etki alanı...

Erdoğan seçime el koydu

Politika ServisiAKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep...

İklim değişikliği tarımsal üretimi de etkileyecek

Geçen yıl 840 doğa kaynaklı afet ile en fazla afet yaşanan yıl...

Sel değil, ihmal vurdu!

Trabzon’un Araklı ilçesi Çamlıktepe mahallesinde şiddetli sağanak yağışlar sonrası bir hidroelektrik santralinin...

Yarın hiç gelmeyebilir

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Osman Müftüoğlu, ‘eşcinsel ilişkinin televizyonlarda çok fazla görünür olmasının...

Çevrimiçi Çağ

Deniz kenarında bir kafe… Önümde, bugünlerde yayımlanan Max Frisch’in “Kont Öderland” adlı kitabı var....

Sonraki haber