Anasayfa GÜNCEL “Eğer zorunluysa formayı okul dağıtmalı”

“Eğer zorunluysa formayı okul dağıtmalı”

Devletin valisi, devletin sendikası, devletin askeri/polisi, devletin medyası İsmail Devrim’in intiharını “psikolojik nedenler”e bağladı. Raporu devletin sendikası yazdı; devletin sendikasının başkanı, intiharın “Velinin trafik kazası geçirip, psikolojik sorunlar yaşamasından kaynaklı bunalım sonucu olmuş bir hadise” olduğunu açıkladı. Devletin askeri/polisi ile devletin medyası bu teşhis üzerinden tedaviye başladı. Polis, olayı haber yapan gazeteci Ergün Demir’in peşine düştü.


Eğer Akit yazarı Mehtap Yılmaz değilseniz, okuduğunuzda mutlaka yüzünüzü kızartmış olan şu cümleleri devletin medyasında okuduk. “Babam, Adnan Menderes’ten nefret ettiği halde, suçu Adnan Menderes’e yükleyip intihar etmedi. İzmit’te adamın biri liseye giden oğluna okul pantalonu alamadığı için kendini asmış” (Engin Ardıç), “Affedersiniz, oğluna bir pantolon alamamanın derdine düşen bir baba, o oğlu ile birlikte bir maça gider mi?” (Ali Karahasanoğlu).

Her biri, toplamı devlet demek olan bir tüzel kişiliği temsil eden zevat, psikolojiyi delilik anlamında kullanıyor. Onlara göre İsmail Devrim kişisel bir buhran yaşadı ve ölümünden kendisi sorumlu! Bütün mesele intiharın sosyolojik boyutunu gizlemek. Çünkü sosyolojik olan toplumsaldır. Psikolojik vakıanın sebebi de tedavisi de kişiye havale edilir; hastalık sosyolojikse sebebi devlettir ve çareyi de o bulmak zorundadır. Telaşın sebebi bu…

Borcunu ödeyemeyen Ramazan Kavalcı’nın Çanakkale’den gelen intihar haberi de gösteriyor ki psikolojinin (tekilin) toplamı sosyoloji (çoğul) ediyor. Hastalık(!) sosyolojiye bulaşınca virüs etkisini yitiriyor, bireyler direnç kazanıyor ve intihar azalıyor. Mesela İsmail’le aynı sorunu yaşayan Mersin’den Türkan Eser, zorunlu kılınan formayı almayınca çocuğunu üzerinde “Boyun Eğme” yazılı tişörtle okula gönderdi. Türkan Eser’in cezayı devlete kesen “Eğer zorunluysa formayı okul dağıtmalı” yanıtı, psikolojideki değişimin sosyolojik değişimin gebelik hali olduğunu gösterdi. Devlet temsilcilerinin psikolojideki değişime viral beyin hastalığı muamelesi yapıp psikolojinin düşünceyle, düşünceyi etkileyen dışsal sorunlarla ilgisini kuranlara saldırmalarının sebebidir bu…

İsmaillerin, Ramazanların intiharı; Bursa’daki kadının kaynanasını, Tuzla’da annenin kızını döverek öfkesini yatıştırması; sevgilinin sevgilisini bıçaklaması, erkeğin karısını kurşuna dizmesi islamcıları tınlatmıyor. Aksine, altından kalkamayıp kendisine ve yakın çevresine zarar veren mağdurları, suçlusu oldukları sorunun müsebbibi tarafından üstlenilmiş sayıp rahatlıyorlar. Bakalım “Boyun Eğme”yen Türkan Eser onları uyarabilecek mi?


SON HABERLER

Sorumluluk ve şefkat

Tekrar tekrar Farid Ahmed’i izliyorum. Onu duymak ve anlayabilmek için… Söyledikleri açık...

Beklenti

Ziya Selçuk, seminer konuşmalarında sık sık bakanlığa atanmasıyla filizlenen beklentiden söz ediyor....

The Paper ve siyasetin yeraltısı…

Netflix’de The Paper dizisini izliyorum; iki sezon ve toplam 23 bölümden oluşan...

Tenzili rütbe yapmışlar

SORU: Ben 2 yıldır bir firmada şef pozisyonunda çalışıyorum. Ameliyat geçirdim ve...

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...