Anasayfa EĞİTİM Eğitim fuarları

Eğitim fuarları

İngiltere’nin 2017 eğitim ihracatı, Türkiye’nin 2017 toplam ihracat hedefi olan 157 milyar doların biraz altında kaldı. İngilizler geçen yıl eğitimden 122 milyar dolar kazanmış!

İngilizler, eğitimi Almanlara, Amerikalılara, Fransızlara, Japonlara, Finlilere, Norveçlilere satmıyor. Onların müşterisi, genellikle iç talebi karşılayamayan gelişmekte olan ülkeler. Haliyle İngilizlerin en önemli müşterilerinden biri de biziz! Üretemediğimiz malı, dışarıdan temin ettiğimiz gibi eğitimi üretici ülkelerden satın alıyoruz. Türkiye’de eğitim dibe vurdukça eğitim ihracatçısı (alınan malın -eğitimin- alıcıyla birlikte alındığı yerde kalmasına ihracat demek ne kadar doğru olur bilmem ki!) ülkeler, özellikle İngilizler ve Amerikalılar kazanıyor.


Eğitimin toplumun beklentisine karşılık verememesi eğitim pazarlayan ülkelerin gözünü Türkiye’ye dikmesine yol açıyor. Nitekim bu konuda fuarlar, eğitim günleri, özel okullarda seminer ve toplantılar peş peşe düzenleniyor. Şu ara devam eden bir Yurtdışı Eğitim Fuarı Ankara, İzmir, İstanbul, Eskişehir gibi üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu kentlerde o kentin en lüks otellerinde kariyer satacağı öğrencileri bekliyor. Fuarda İngiltere, Amerika, Fransa, İsviçre, İrlanda, Kanada, İspanya, Rusya, Malta, Avustralya, İsviçre, Polonya, Almanya, İsveç okulları pazarlanıyor. Pazarlanan okul türleri ise lise ve üniversite; dil kursları da var. Ortaokul, ilkokul ve anasınıfı henüz tezgahta yok, sanırım bu gidişle aileyi de içine alan alt sınıflara yönelik eğitim önümüzdeki yıllarda satışa çıkacak.

Türkiye nerede derseniz, Türkiyeli öğrenciler müşteri! Fuar tanıtımı yapan yazıda bir araştırma bilgisi olarak Türkiye’deki ailelerin yüzde 83’ünün çocuğuna yurtdışında eğitim aldırmak istediği belirtiliyor. Beni hayrete düşüren geri kalan yüzde 17’nin yurtdışı seçeneğini neden düşünmediği oldu!

Türkiye kamu hizmeti olarak gördüğü için eğitimi parayla satmaktan yana değil! Afrika ve Türki Cumhuriyetlerden gelen öğrencileri ise müşteri olarak görmüyor; sömürge döneminden kalma akılla onlar üzerinden stratejik hesaplar yapıyor! Bu hesaptan hareketle ihtiyacı olan ülkelere eğitim yardımında bulunmak için bir vakıf bile kurdu Türkiye! Maarif Vakfı’mıza ait okullarda yetişen Çad ve Gineli çocuklar bir süre sonra ülke yönetiminde söz sahibi olup, yüzde bir olan ihracat hacmimizi Çin’in üzerine (yüzde 45) çıkaracak! Sabır her şeye kadirdir derler ama artık öyle bir dünya yok, olmayacak da…

Eğitim fuarında vizesiz giremediğiniz ülkelerin okulları kariyer garantili satılıyor. Bu nasıl oluyor derseniz, buna kimsenin aklının erdiğini sanmam. Sonunda size bir iş göstermiyorlar ama okuldan mezun olursanız işiniz hazır der gibi bir dil kullanılıyor. Tanıtım kataloglarının büyük puntolu sloganı, Türkiye’nin bir türlü öğretmeyi beceremediği yabancı dille ilgili. Müşteriler İngilizceyi anadili gibi öğrendiklerinde akranlarından bir hatta birkaç adım önde olacağını düşünüyor. Sanırım yurtdışı eğitimin aileler için en cazip yanı bu ülkenin dışında kendisine bir yaşam alanı arayışı.

Asıl soru şu: Kültürel, özgün ve kamusal bir faaliyetin adı olan eğitimle, satıcı ile alıcıyı bir araya getiren ticari organizasyon olan fuar nasıl oluyor da bir araya gelebiliyor.

Ticaretle eğitimin birlikte düşünülemeyeceğini yeterince tartıştık. Yine de piyasanın, ticari değeri olmayan ve yönetici sınıfı denetlemede bireyi güçlendiren ahlaka eğitimde yer vermeyeceğini; kişinin maliyetini karşılayarak aldığı eğitimi yurtsever duygularla halkının hizmetine sunmayacağını bir kez daha anımsatmak isterim. Kötü olan, buna rağmen piyasanın eğitime verdiği zararın tartışılamıyor olması. Çünkü devletin sunduğu eğitim o kadar berbat ki insanlara alternatif olarak bir devlet okulu gösteremiyorsun. Devlette bulamadığını pazar yerinde arayana ne diyebiliriz ki; ‘birlik olup eğitimi yeniden kuralım’dan başka…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,455AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

De Ligt imzayı attı

Juventus, Hollandalı stoper  Matthijs de Ligt’i resmen transfer ettiğini duyurdu. İtalya’da son...

Asgari ücretin 5’te biri faturalara gidecek

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Elektrik ve Gaz Fiyat Artışlarını İrdeleyen, “2019...

Gezi Parkı Davası’nda ikinci duruşma başladı

Osman Kavala'nın tutuklu yargılandığı, 16 kişi için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiği...

Japonya’da animasyon stüdyosu kundaklandı: En az 13 ölü

Japonya'nın Kyoto bölgesindeki animasyon stüdyosunda çıkan yangında ilk belirlemelere göre 13 kişi...

Galatasaray’ın yeni transferi İstanbul’a geldi

Galatasaray'ın transferi için görüşmelere başladığını açıkladığı Fildişi Sahilli orta saha oyuncusu Jean...

Düzce’de sel: 2 kişi mahsur kaldı

Düzce'de etkili olan sağanak sebebiyle sel ve heyelan meydana geldi. 5 köy...

Fenerbahçe’den bir ilk: İnternette antrenör ilanı verildi

Fenerbahçe kulübü bir ilki gerçekleştirerek internetten hoca aradığını duyurdu. Sportif Direktör Damien...

Dalaman uçağında olay çıkaran yolcuya 85 bin sterlin ceza ve ömür boyu uçuş yasağı

İngiltere'de Londra-Dalaman seferini yapan Jet2 Havayolları uçağında olay çıkararak uçağın savaş jetleri...

Ağaçta mahsur kalan yavru kediyi itfaiye kurtardı

Bursa'da çıktığı ağaçtan inemeyen yavru kedi itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Davutoğlu’ndan ‘Pelikan’ çıkışı: Kimlerden talimat aldıklarını biliyorum

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı’na taşıdığı...

Sonraki haber