Anasayfa EĞİTİM Eğitimci Turan, sınavlardaki ortalamayı değerlendirdi: Öğretmen yetiştiremiyoruz

Eğitimci Turan, sınavlardaki ortalamayı değerlendirdi: Öğretmen yetiştiremiyoruz

Sultan Soysal

Öğretmenlik alan bilgisi sınavlarında doğru çözme ortalamaları geçen yıla göre düştü. 16 branşta yapılan sınavın sonuçları, 12 branşta düşüş olduğunu gösterdi. 2017’de doğru soru çözme ortalaması en yüksek olan rehber öğretmenlikte de 2018 yılında 5 soruluk gerileme yaşandı. Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selahattin Turan ile bu sonuçların ne anlama geldiğini ve ne yapılması gerektiğini konuştuk.


İletişim sorunu
“Hem Milli Eğitim Bakanlığı’nın hem ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavların hangi taksonomiye göre hangi düzeyde sorulduğunu bilmiyoruz” diyen Turan şunlşarı söyledi: “Temel sorun bunları yetiştiren öğretmen eğitim fakülteleri. Benim şahsi kanaatim şu; Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu yani öğretmen yetiştirme kurumları ile ÖSYM arasında bir koordinasyonsuzluk var. Bir taraftan öğretmen yetiştirme müfredatı, bir yandan Milli Eğitim Bakanlığını’nın lise müfredatı, bir taraftan da ÖSYM… Bu üç kurum birbirleriyle çok etkili çalışmıyor diye düşünüyorum. Milli eğitim Bakanlığı’nın yetiştirme düzeni ile ÖSYM’nin sorularının örtüşüp örtüşmediği konusunda şüphelerim var. Şöyle ki lise üç ve dördüncü sınıflar tamamen test endeksli eğitim alıyorlar. Aslında fiiliyatta lise üç ve dört yok gibi.”

Müfredat çelişkisi
Soruların hangi standarda göre oluşturulduğunun paylaşılmadığını belirten Turan “Yani bu kötü oluşunun sebebi aslında öğretmen yetiştiren kurumların kalitesizliğinden mi kaynaklanıyor ya da milli eğitim bakanlığının müfredatından mı kaynaklanıyor ya da ÖSYM’nin sormuş olduğu soru tarzından mı kaynaklanıyor bunların sanırım etraflıca ve bilimsel olarak analiz edilmesi gerekiyor. Bunlar paylaşılmıyor kamuoyuyla. Paylaşılsa daha rasyonel daha bilimsel daha akademik yorumlar yapabiliriz. Ama görüntü şu iyi öğretmen yetiştiremiyoruz. Lise müfredatı zayıf veya verilemiyor ya da alınamıyor öğrenciler tarafından” dedi.

Formasyon lağvedilmeli
Eğitim fakülteleri dışında pedagojik formasyon alınarak öğretmen olmaya hak kazanma ile ilgili sorumuza da Turan şu şekilde cevap verdi: “Formasyon bence çok gereksiz bir kurumdur. Bence bir an önce lağv edilmesi gerekir. Çünkü Talim Terbiye Kurulunun kararına göre eğitim fakültesi dışından da hemen hemen tüm fakülte mezunları öğretmen olarak atanabilir pedagojik formasyon alması koşulu ile.

Pedagojik formasyon kapatılmalıdır. Ancak kişi atandıktan sonra formasyon almalıdır. Örneğin fen edebiyat fakültesi, tarih bölümünü bitirmiş bir kişi öğretmenliğe ataması yapılır gerekli sınavları geçer, geçtikten bu kişi MEB’in belirlediği bir üniversitede formasyon alabilir böylece hem iş ticarete dökülmemiş olur hem de insan ve zaman israfı önlenmiş olur. Sonuçta bunlar 4 yıllık lisans eğitimi almış aslında iyi bir eğitim almış tarih eğitimi almış ama tarih öğretmeni yapacaksanız 12 kişilik gruplarla almanız lazım. Yani iyi bir pedagojik formasyon verebilmek için azar gruplarla almanız lazım. Bu da teorik olarak mümkün olmadığına göre nitelik düşüyor.”


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,032AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Turgay Demirel yeniden FIBA Avrupa Başkanı seçildi

Uluslararası Basketbol Federasyonu'nun (FIBA) Almanya'da yapılan Avrupa Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Seçimi'nde...

Öğrencilere şiddet uygulayan okul müdürü görevden alındı

Çankırı'nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda, İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

CHP’li Öztrak: Sandığa yapılan darbenin sorumluluğu iktidarın sırtınadır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye...

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Büyükşehir Belediyemizin toplam borcu 9,5 milyar...

Akşener: YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, YSK'nin İBB seçiminin iptaline ilişkin açıkladığı...

Nadal, Fransa Açık’ta rekor peşinde

Fransa Açık (Roland Garros) Turnuvası'nı 11 kez kazanan Rafael Nadal, Avustralya Açık'taki 11 şampiyonluğuyla...

AKP, 15 bin kişinin yaşadığı mahalleyi ‘terörist’ ilan etti

AKP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe ilçe seçim merkezinin taşınması talebiyle hazırlanan...

AKP’li belediye 21 bin liraya tespih almış!

AKP’den 10 milyon 500 bin TL borçla Elazığ’ın Yazıkonak belde belediyesini devralan...

Fenerbahçe’den ‘UEFA’ açıklaması

Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada, "Kulübümüz Yargı Dairesine sevk edilirken, olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere...

Tunç Soyer: Ekrem İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve...

Sonraki haber