Anasayfa ÖZEL Eğitimin bütçesi Maarif’e aktarıldı

Eğitimin bütçesi Maarif’e aktarıldı

Bakanlık bütçesinden tasarruf gerekçesiyle 2 milyar TL’ye yakın kesinti yapan iktidar, “Paralel Milli Eğitim Bakanlığı” gibi çalışan Maarif Vakfı’na 541 milyon TL ödenek aktardı. Maarif Vakfı’na 2016’dan bugüne MEB bütçesinden aktarılan toplam kaynak 1.2 milyar TL’ye ulaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yurtdışındaki FETÖ okullarına alternatif olarak kurulan ve “Paralel” Milli Eğitim Bakanlığı gibi çalışan Maarif Vakfı’na Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 541 milyon TL aktarılacak. MEB bütçesinin en önemli kalemlerinden tasarruf gerekçesiyle yapılan kesintilere karşın Maarif Vakfı’na aktarılan milyonlarca lira eğitimcilerin tepkisine yol açtı.

YEDİ AYDA 704 MİLYON TL

Eğitim bütçesinden Aralık 2018’de vakfa aktarılan 163 milyon TL ile birlikte Maarif Vakfı’na yedi ayda ödenen toplam tutar 1.2 milyar TL’ye ulaştı. Kuruluş yasasına göre, altı üyeli mütevelli heyetinin dördü Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen vakfın yöneticilerine, “Huzur Hakkı” adı altında ödeme yapılmasına olanak sağlandı. Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti üyelerine yapılan ekstra ödemelerin tutarı ise sır gibi saklandı. Maarif Vakfı, kanunla elde ettiği bağış toplama hakkı ile de 6 milyon 773 bin TL topladı.

“ZİYA SELÇUK HESABINI VERMELİ”

Eğitimci Cansel Güven, eğitimde kaynakların doğru kullanılmasının hayati önem taşıdığını kaydetti. MEB bütçesinin hem yetersiz olduğunu hem de doğru kullanılmadığını anlatan Güven, “Ağırlıklı olarak yurt dışında faaliyet gösteren Maarif Vakfı’na 541 milyon TL aktarılmasını bir veli ve akademisyen olarak kınıyorum” diye konuştu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, “FETÖ okullarını bitirmek” amacıyla başlatılan vakıf hareketinin yurt içindeki okulların aleyhine sürdürüldüğünü ifade eden Güven, “ Kolej mantığıyla çalışan, yurtdışındaki okulları finanse eden vakfa para aktarmak, evlere binlerce kilometre uzaklıkta camiler yapmak gibi bir şey. Kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Maarif Vakfı’na yapılan ödemenin Diyanet bütçesine aktarılan ek ödenekler kadar rahatsızlık yarattığını belirten Güven, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bunun hesabını vermeli, bu yanlıştan dönülmesini sağlamalıdır” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir:  OHAL bitmedi, olağan hal oldu

“KABUL EDİLEMEZ”

CHP Milletvekili Özgür Ceylan da eğitim bütçesinden kısılan paranın Maarif Vakfı’na ayrılmasına tepki gösterdi. Maarif Vakfı’nın, büyük bölümü Gülen yapılanmasından el konulan yurtdışındaki okulları finanse ettiğini anımsatan Ceylan, “Vakfa MEB bütçesinden ayrılan parayla ülkemizdeki devlet okullarının sorunları giderilebilirdi. ‘Tasarruf’ yapıyoruz derken Maarif’e kısa zaman içinde verilen 704 milyon TL kabul edilemez” dedi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise “Devletin varolan kurumları varken son derece geniş yetkilerle tanımlanan bir mütevelli heyeti üzerinden kamu kaynaklarının kullanımının bir heyete devredilmesi kabul edilemez” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Aydoğan, MEB bütçesinin şu anda dahi eğitimin ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olduğunu belirterek “Geçen eğitim-öğretim yılında eğitim yatırımlarına ayrılan bütçe yarı yarıya azaltılmıştır ve kamusal eğitim devletin sorumluluğundadır. Hükümet temel sorumluluğunu yerine getirme noktasında dahi gereğini yapmazken 541 milyon TL’ lik bütçe hangi bölümden kesilip gönderilecektir?” diye sordu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ergülen’in kamuya açılan şiirli yüreği

Hasan ERKEKSanatçılar kendilerini bin türlü feda ederler

LGS birinci yerleştirme sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları "meb.gov.tr"...

Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda 3 müdürü görevden aldı

Tarım ve Orman Bakanlığına ilişkin görevden alma kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Erdoğan'ın...

İzmir’de otomobil dereye düştü

İzmir'de dereye düşen otomobilin sürücüsü itfaiye ekiplerince kurtarılarak, hastaneye kaldırıldı. 

Migren tedavisi mümkün bir hastalık

Migren, dünyada en yaygın beyin hastalığı. Tüm dünyada yaşam kalitesi düşüşü nedeniyle...

Nadir hastalıkların önceden tespit edilebileceğini biliyor muydunuz?

Konuk Yazar: Gamze Taşçıer - CHP Ankara Milletvekili

Tekirdağ’da 45 kişi yedikleri dönerden zehirlendi

Tekirdağ'da 45 kişi yedikleri dönerden zehirlendikleri  şüphesiyle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kokudan durulmuyor ama Bakanlık ‘sistem var’ diyor

Kirlilik nedeniyle kanserojen atıklarla yaşamak zorunda kalan Adıyamanlı yurttaşların Eğri Çayı’ndaki kötü...

AKP’li Kayseri Belediyesi’nden ‘büyük hedef’: Seyyar satıcılarla topyekûn mücadele!

Kayseri’de zabıtaların saldırısı ve bu saldırının ardından gözyaşlarını tutamamasıyla gündeme gelen seyyar...

‘Ergenekon’a karşı davaya bakanlık teklifi: 500 avro verelim, dava açma

Ergenekon davası kapsamında 2009’da tutuklanarak 4 yıl 9 ay hapis yatan Üsteğmen...

Sonraki haber