Anasayfa EKONOMİ Ekim enflasyonu ‘çıldırdı’

Ekim enflasyonu ‘çıldırdı’

SEMİH GÜVEN – @semihguvenn
[email protected]

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı ekim ayına ait enflasyon verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,08 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise yüzde 11,90’a yükselerek son 9 yılın zirvesine çıktı. Çekirdek enflasyon da yüzde 11,82 ile 2004 yılının başından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Rakamları beklediklerinden yüksek bulan Hükümet, enflasyonun düşürülmesine dönük önlemler alacağını duyurdu. Muhalefet yüksek enflasyon rakamını ‘hezimet’ olarak yorumlarken, BirGün’e konuşan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, son yılların en yüksek çekirdek enflasyonunun Türkiye ekonomisinde işlerin yolunda gitmediğinin net bir kanıtı olduğunu ifade etti. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman ise ortaya çıkan enflasyonun hükümetin Orta Vadeli Program hedeflerini çöpe attığını söyledi.

Gıda fiyatları yine yükseldi
TÜİK verilerine göre, ana harcama grupları itibariyle ekim ayında en yüksek artış yüzde 11,51 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşanırken, ev eşyasında yüzde 2,96, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,97 ve konutta yüzde 0,94 artış gerçekleşti. Yıllık artışa bakıldığında ise birinciliği yüzde 16,79’luk fiyat artışıyla ulaştırma grubu aldı. Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık artış yüzde 12,74’e kadar yükselirken, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 12,63, sağlık yüzde 12,21 ve ev eşyası yüzde 11,65 artış yaşadı.

ekim-enflasyonu-cildirdi-378098-1.
Infografik: Anıl Karaca

Hırka zam şampiyonu
Ekim ayı giyim ve gıdada sert yükselişlere sahne olurken, zam şampiyonu yüzde 37,92 ile kadın hırkası oldu. Hırkayı yüzde 36,24’le kadın kazağı, yüzde 34,70 ile kadın kabanı, yüzde 34,24 ile erkek anorak kaban, yüzde 32,38 ile çocuk anorak kaban, yüzde 32,15 ile kabak, yüzde 30,37 ile erkek kazağı, yüzde 25,62 ile sivri biber, yüzde 24,74 ile kadın botu ve yüzde 23,51 ile salatalık izledi.

Yıldırım: Tahminimizi aştı
Yüzde 11,9’luk enflasyon oranının beklentilerinin üzerinde bir sonuç olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, enflasyonu düşürmek için önlemler aldıklarını ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını söylemek durumunda kaldı. Yıldırım, üretim girdi maliyetlerini düşüreceklerini ve enflasyonda hedeflerinin tek haneli rakamlara inmek olduğunu da sözlerine ekledi.

‘Enflasyon kalıcı hale geldi’
Rakamları BirGün’e değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Hayri Kozanoğlu, enflasyonun ekonomi otoritelerini her defasında şaşırtmaya devam ettiğini söyledi. Merkez Bankası’nın geçen çarşamba günü açıkladığı 2017 yılına ait yüzde 9,8’lik enflasyon beklentisinin de tutturulma ihtimalinin kalmadığını ifade eden Kozanoğlu, “Daha da önemlisi, 2016 yılında özellikle düşük petrol fiyatları nedeniyle tek haneli seyreden üretici fiyatları son 12 ayda yüzde 17,28 artmış durumda. Bu da maliyet enflasyonu olarak tüketici fiyatlarına yansıyacak. 2018 hedeflerinin de tutturulmasını imkansız hale getirecek” dedi. Kozanoğlu, yüzde 11,82’lik çekirdek enflasyonun, fiyat artışlarının sadece gıda gibi petrol gibi değişken unsurlardan oluşmadığını ve enflasyonun kalıcı hale geldiğini de vurguladı.

‘Lokma da, hırka da zamlandı’
Enflasyonun ‘Bir lokma bir hırkayla tevekkül edin’ denilen vatandaşın da yakasını bırakmadığına işaret eden Kozanoğlu, “Gıda fiyatları yüzde 12,74 artarken hırka yüzde 38’lik bir sıçrama kaydediyor. Muhafazakar yurttaşlar açısından da durum pek parlak değil. Umreye gidiş yüzde 19 artmış durumda. Gıda fiyatlarındaki artış ülkenin mutfak harcamalarına daha fazla ağırlık vermek zorunda olan kesimlerini daha fazla vuruyor. Örneğin iki gün önce açıklanan hanehalkı tüketim harcamalarına göre, Güneydoğu Anadolu’daki bir aile gelirinin yüzde 28’ini gıdaya ayırıyor. Bu mevcut şartlarda sürekli faiz indir baskılarına rağmen faizleri mevcut düzeyinde tutmak mümkün değil” şekinde konuştu.

‘Bu faizle kur durmaz’
Son dönemde kurlarda görülen ciddi sıçramanın da enflasyonla birbirlerini karşılıklı besleyen spiral etkisi yarattığı tespitinde bulunan Kozanoğlu, “Bu enflasyon trendi içerisinde faizleri artırmadan kuru muhafaza etmek mümkün olmayacak. Faizlerin artışı da o çok övünülen saman alevi gibi büyümeyi tamamen sönümlendirecek. Kısaca son yılların en yüksek çekirdek enflasyonu Türkiye ekonomisinde işlerin yolunda gitmediğinin net bir kanıtı olarak önümüzde duruyor” dedi.

***

Konukman: Hedefler hayal oldu

BirGün’e konuşan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Aziz Konukman, daha 1 ay önce açıklanan Orta Vadeli Program’da yılsonu enflasyonunun yüzde 9,5 olarak tahmin edilip, ardından 3 gün önce Merkez Bankası’nın yüzde 9,8 olarak açıklamasını ciddiyetsizlik olarak yorumladı. Enflasyonun yıl sonunda daha yüksek değerler alabileceğine de işaret eden Konukman, çalışan kesimler için de ciddi reel kayıpların oluştuğunu söyledi. Hükümetin de kamu emekçileriyle yaptığı ‘anlaşma’ gereği enflasyon farklarını da ödemek durumunda kalacağına işaret eden Konukman, bu farkların hükümet tarafından bütçede öngörülmediğini ve bütçede açığın daha da büyüyeceğini belirtti. Liranın da yaşanan gelişmeler karşısında iyice çöktüğünü söyleyen Konukman, hükümetin 2023 yılı için hedeflediği 25 bin dolarlık kişi başına gelir hedefinin de hayal olmaktan öteye gidemeyeceğini sözlerine ekledi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,105AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Sonraki haber