Ekip çalışmasında sonuncu sıradayız

Eğitim sistemi bilimsellikten her geçen gün daha fazla uzaklaştığı Türkiye, ülkeler arasında yapılan eğitim araştırmalarında sınıfta kalmaya devam ediyor. Daha önce PİSA sonuçlarına göre yapılan ‘bireysel başarı’ sıralamasında sonlarda yer alan Türkiyeli öğrenciler şimdi de ‘ortaklaşa problem çözme’ kategorisinde sonuncu oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) 15 yaşındaki öğrencilerin ekip içinde çalışma becerilerini sınayarak bir rapor hazırladı. OECD’nin daha önceki PISA araştırmalarında özellikle matematik ve fen bilimleri alanlarında en ön sıralarda yer alan Uzakdoğulu öğrenciler, rapora gere bu alanlarındaki başarılarının sosyal becerilerine engel oluşturabileceği yönündeki önyargılara rağmen, ekip çalışmasında da liste başı oldular.


Ezbercilik önemini kaybediyor
Yaklaşık 125.000 öğrencinin katıldığı araştırmada Singapurlu öğrenciler birinci olurken, Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’den öğrenciler de sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı. Sonuçları değerlendiren OECD’nin PISA Baş Koordinatörü Andreas Schleicher, “Ezbere ders öğrenilmesi önemini yitiriyor, zira Google bunu çok daha iyi beceriyor” dedi. Münih Teknik Üniversitesi’nden PISA Koordinatörü Kristina Reiss ise “Hem meslek hayatında hem de gündelik hayatımızda, sürekli başka insanların desteği olmadan çözmemiz mümkün olmayan sorunlarla karşılaşıyoruz” diyerek iş dünyasında rutin yöntemlerle çözülemeyecek görevlerin giderek arttığına dikkat çekti.

Türkiye’nin notu yine kırık
OECD verilerine göre Türkiyeli öğrenciler “ortaklaşa problem çözme” becerisinde 52 ülke arasında 48’inci olarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nin gerisinde kaldı. Türkiye OECD ülkeleri arasında ise sonuncu oldu. Böylece Türkiye, OECD’nin gelişmişlik istatistiklerinde genelde geride bıraktığı Şili ve Meksika’yı bile bu kez geçemedi.

PISA’da da sonuç benzerdi
Daha önce açıklanan OECD 2015 PISA sınav sonuçlarına göre de bireysel başarısı değerlendirilen 64 ülke arasında Türk öğrenciler matematikte 45inci, okuduğunu anlamada 37’nci, fende 47’nci sırada yer almıştı.

ekip-calismasinda-sonuncu-siradayiz-389717-1.

Tabloda mavi erkek, kırmızı kız öğrencilerin performansını, sarı ortalamayı gösteriyor

BİZİ TAKİP EDİN

359,027BeğenilerBeğen
54,860TakipçiTakip Et
1,080,925TakipçiTakip Et
7,437AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL