Ekmek skandalı Meclis'e taşındı
29.03.2017 15:27 GÜNCEL
CHP'li vekil Orhan Sarıbal, GDO'lu ekmekle ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in cevaplaması istemiyrle soru önergesi verdi.

BİRGÜN/ANKARA

Adana'da bir firma tarafından ekmek yapımında kullanılan ve insan sağlığını tehdit eden GDO maddesine rastlanmasından sonra CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yazılı olarak cevaplandırması istemiyle meclis'e soru önergesi sundu.

'GIDA HAYATİ BİR KONUDUR'

CHP'Lİ Sarıbal “Bilindiği gibi Biyogüvenlik Kanunu’na göre ülkemizde GDO’lu ürün yetiştirilmesi ve GDO’lu ürünlerin insan beslenmesinde kullanımı yasaktır. İthal edilen GDO’lu soya ve mısır gibi ürünler yalnız yem sanayi tarafından kullanılabilmektedir'' dedi.

Sarıbal, 'Gıda hayati bir konudur'. Dolayısıyla kamu sağlığını korumakla mükellef bir kurum olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kamuoyunun aydınlatılması bakımından şu soruları cevaplasını istedi.

Soru önergesinde yer alan sorular şöyle;

1) Son beş yıl içinde ithal edilen GDO’lu soya miktarı ne kadardır?

2) Yem sanayi tarafından kullanılan GDO’lu soya miktarı ne kadardır?

3) İthal edilen ve yem sanayi tarafından kullanılan GDO’lu soya miktarı arasındaki fark var mıdır?

4) Eğer bir fark yoksa, yani ithal edilen soyanın tümü yem sanayi tarafından kullanılıyorsa; gıda ürünlerinde GDO’lu soya çıkmış olması nasıl açıklanabilir?

5) Bakanlığınız tarafından GDO denetimleri hangi yöntemlerle yapılmaktadır?

6) Son beş yıl içinde yapılmış olan GDO denetimi sayısı ve bu denetimler sonucunda saptanan uygunsuz örnek sayısı kaçtır?

7) İthal edilen GDO’lu soya ve mısırda glifosat kalıntısı analizi yapılmakta mıdır?

8) Son beş yıl içinde ülkemize ithal edilen GDO’lu mısır miktarı ne kadardır?

9) Yem sanayi tarafından kullanılan GDO’lu mısır miktarı ne kadardır?

10) İthal edilen ve yem sanayi tarafından kullanılan GDO’lu mısır miktarı arasındaki fark çıkıyorsa nereden kaynaklanmaktadır?”