Ekonomi zirvesinin ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama
09.05.2018 18:05 EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı, 2.5 saat sürdü.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 'Ekonomi Koordinasyon Toplantısı' yapıldı. Toplantı 2 saat 35 dakika sürdü.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Başbakan Binali Yıldım ile haftalık olağan görüşmesinin ardından, ekonomi yönetimiyle biraraya geldi.

Ekonomi Koordinasyon Toplantısı'nda ithalat ihracat dengesi, istihdam ve sanayi yatırımları, yabancı sermaye, dövizdeki hareketlilik ve diğer alanlarla ilgili konular etraflı şekilde ele alındı.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ile ekonomiden sorumlu bürokratlar ve Cumhurbaşkanı ekonomi başdanışmanlarının katıldığı öğrenildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ankara’da düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı.

Açıklamada faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak için gereken tedbirlerin alınacağı, bunun için Merkez Bankası’nın elindeki araçların etkin bir şekilde kullanılacağı duyuruldu:

Uluslararası yatırımcılar açısından ülkemizin cazibesini artıracak adımlar atılacaktır. Orta ve uzun vadede kamu maliyesinde bozulmaya yol açmayacak bir yaklaşımla hareket edilecektir. Açık piyasa ekonomisi politikalarına sıkı sıkıya sahip çıkılacaktır.