Anasayfa YAŞAM Ekonomik tatilin adresi memleket ve çadır kampı

Ekonomik tatilin adresi memleket ve çadır kampı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tatilcilerin adresi belli oldu. Araştırma sonuçları bayramcıların en çok evde vakit geçirip aile ziyareti yaptığını ortaya koyuyor. Bunun dışındaki bayramcılar ise kendini hissettiren krizle birlikte ekonomik tatil arayışına girdi.


Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesine kadar olan sahil şeridini kapsayan Edremit Körfezi’nde Kurban Bayramı öncesi uygun fiyatlı çadır kamplarda yer bulunmuyor.

30 binin üzerinde yatak kapasitesi ve yazlık olarak kullanılan 130 bine yakın ikinci konuta sahip Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde Kurban Bayramı’na bir hafta kala turizm işletmeleri doldu.

Bayram tatilinin 9 gün olması ve ekonomik krizde tatilcilerin uygun fiyatlı tatil arayışı dolayısıyla talebin artması, körfezde irili ufaklı çadır kamplarda yerlerin dolmasını sağladı.

Çadıra ilgi arttı
Edremit’in Güre Mahallesi’nde deniz kıyısındaki çadır kamp işleten Yüksel Arslan,yaptığı açıklamada, uygun fiyat ve doğayla baş başa tatil imkanı gibi avantajlarla çadır kamplara geçen yıllara oranla daha fazla ilgi olduğunu söyledi.
Çanakkale’nin Ahmetçe köyü sahilinde çadır kamp işleten Sevinç Coşkun da Kurban Bayramı için boş çadırlarının kalmadığını ifade etti.

Bayram öncesinde bile tam doluluğa ulaştıklarını dile getiren Coşkun, “Kendi çadırı ile gelerek kampımızda kalmak için arayıp rezervasyon yaptıranların sayısı da bir hayli fazla. İçinde bazalar var ve üç kişiye kadar kalınabilecek çadırın günlük ücreti 90 lira. Bu fiyatın içine şezlong ve ortak kullanım alanları da dahil. Kendi çadırını kuranlardan da 70 lira alıyoruz. Kendi çadırı ile gelenler de bizim çadırı kullananlarla aynı haklara sahipler. Sistem bu şekilde işliyor” diye konuştu.

***

Rahat bir kamp için 7 ipucu

1 Çadır altlığı: O da ne demeyin, çadır altlığı gerçekten işe yarar bir şeydir, çadırınızın ömrünü uzatır. Yalnız kesinlikle çadır altlığını çadırınızın birebir boyutlarında alın, kenarlarda herhangi bir fazlalık olmasın. Çadır altlığı çadırın kendisinden büyük olursa yağmurla gelen su çadırın altında birikir ve bir süre sonra çadırın içine geçer.

2 Uyku tulumu seçimi: Çadırda olduğu gibi uyku tulumu da kullanmak istediğiniz havalara göre seçilmiş olmalıdır, sizlerin de kabul edeceği üzere -25 konforlu tulum ile yazın yatamazsınız. Sauna etkisi yapar! Bu yüzden seçeceğiniz uyku tulumunun her zaman konfor derecesine bakın, extreme derecesi ile pek işiniz olmamasını umuyorum.

3 Nemli eşyaları kurutmak: Hafif ıslak veya tam kurumamış birkaç eşyanız varsa işte size kurutmak için bir yol. Gece uyuyacağınız zaman bu eşyaları havlu benzeri bir şeye sarıp tulumun içine atın, sabah baktığınızda kurumuş olduklarını göreceksiniz, vücudunuzun çıkardığı ısıyı asla küçümsemeyin.

4 Yastıksız yatamam diyenler: Kafamı yastığa koymadan uyuyamam diyenler; havlunuzu, tişörtünüzü sarıp sarmalayıp yastık yapabilirsiniz ya da küçük şişme yastıklardan alabilirsiniz.

5 Kamp eczanesi: Her zaman için yanınızda bulunmasında fayda vardır. Genelde ihtiyaç duyulacak şeyler, aspirin, ağrı kesici, yara bandı, sargı bezi, acil durum battaniyesi gibi şeylerdir.

6 Ev konforu beklemeyin: Evet, ilk olarak kampa giderken bunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın, her ne kadar en iyi şartlar ile kamp yapsanız da evinizdeki konforu bulamayacaksınız.

7 İyi bir çadır ile kampta kafanız rahat eder: Gerçekten sağlam bir çadırsa rüzgarda, yağmurda kafanız rahat uyursunuz. Çadır seçiminiz kamp yapacağınız havalara göre olmalı. Çadırın yakınında odun kırmayın ya da yakınında ateş yakmayın, odun kırarken bir parça çadırınıza isabet edip çadırınızı yırtabilir veya bir kıvılcım çadırınızı delebilir, yakabilir.


- Reklam -

SON HABERLER

Beren Saat’in başrolünde olduğu Netflix dizisi Atiye’nin çekimleri başladı

Netflix'in merakla beklenen, başrolünde Beren Saat'in olduğu ikinci Türk orijinal dizisi Atiye'nin...

Yasak olmasına rağmen internetten ‘feret’ satılıyor

Anavatanı Avustralya ve ABD olan sansargiller türü 'feret', yasak olmasına rağmen, Türkiye'de...

Ozan Arif mevlidine Diyanet’ten yasak

Son dönemde MHP’yi sert dille eleştiren ve 13 Şubat’ta hayatını kaybeden şarkıcı...

Kokaini balığın karnına sakladılar

Mersin'de polisin durduğu otobüsün bagaj kontrolü sırasında kutudaki balıklardan birinin karnında 56...

“Mahallemizi ve geleceğimizi hep birlikte kuralım”

Denizli Çakmak Mahallesi’ne Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) desteklediği Cihan Engin Çelik...

7 ilde sahte içki operasyonu: 83 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube...

AOÇ’den, Özel Kuvvetler’e arazi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 14 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapıldığı Atatürk Orman Çiftliği...

Golan, Araplar için önemliydi

Ben Hubbard 2010 yılında Suriye Devlet Başkanı Esad,...

TCMB’den yükselen döviz kurlarına ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada, ekonomiye ilişkin makro göstergelerin...

Benzine yine zam

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 17...