Anasayfa KÜLTÜR SANAT Ekslibris ve fotoğraf sanatını bir araya getiren sanatçı Nurgül Arıkan: Sergideki bazı...

Ekslibris ve fotoğraf sanatını bir araya getiren sanatçı Nurgül Arıkan: Sergideki bazı eserler uyarıcı nitelik taşıyor

DERYA AYDOĞAN [email protected]

Grafik sanatlar, ekslibris ve fotoğraf sanatını bir araya getiren sanatçı Nurgül Arıkan’ın, “BULUŞMA” adlı kişisel sergisi sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Arıkan sergisini “Buluşabilmek için farklı yönden veya mekândan gelen en az iki yapıdan söz etmek gerekir. Önce ayrı kalırlar, sonra sebep doğar ve birbirini bulmak için yolculukları başlar. Gerekli ve mümkün kılınan koşullar hazır olunca da parçalar bir araya gelir. Farklılıkların buluşmasından ortaya çıkan manzaradaki her bir detay özeldir artık. Her bir ayrıntının kendine has derinlikte hikâyesi vardır. Size de tüm olan biteni ve hatta süregeleni, karşısına geçip bazen de içine karışarak anlamaya çalışmanın zevki kalır” diye tanımlıyor. “BULUŞMA” sergisi hakkında merak ettiklerimizi Nurgül Arıkan’a sorduk.


»Ekslibris sanatından bahseder misiniz?
Ekslibris, boyutu küçük anlamı çok büyük bir grafik sanatıdır. Kitabın kartviziti gibi sahibini tanıtır ve yüceltir.
Kelime olarak, “nın kitabı”, nın kütüphanesinden” anlamı taşıyan ekslibris, kişi ya da kurum adına yapılır. Mutlaka “ekslibris” kelimesinin ve kişinin ya da kurumun adının yazması gereken ve birden fazla olma koşulu taşıyan, çoğaltılabilen küçük boyutlu sanat eseridir. Örneğin üzerinde “Ekslibris Nurgül Arıkan” yazan bir çalışma, “ Nurgül Arıkan’ın kitaplığından” hatırlatmasını yapar ve onun sahibi olduğu kitapların, iç kapağında yer alır.

Bu eserler aynı zamanda içeriğiyle, konusuyla kişi ya da kurum hakkında bizlere mesajlar, bilgiler verir, sahibini tanıtır. Örneğin eklibris sahibi İstanbul’da yaşayan, puro içen ve kedileri seven bir kişi diyelim, sanatçı bu kişiye ekslibrisi yaparken bu özelliklerin en baskınını ya da hepsini kullanacaktır.
ekslibris-ve-fotograf-sanatini-bir-araya-getiren-sanatci-nurgul-arikan-sergideki-bazi-eserler-uyarici-nitelik-tasiyor-421475-1.
»Grafik, ekslibris ve fotoğraf sanatının harmanlandığı serginizin yola çıktığı, “duygu” nerede yoğunlaşıyor?
Bu sergide, öncelikle uğraştıgım farklı alanları ziyaretçilere göstermek istedim. Yani ben sadece ekslibris sanatçısı değil, grafik sanatların kapsadığı tüm farklı disiplenlerle ilgilendiğimi, çalıştığımı ve bu çeşitlilikte ürettiğimi göstermek istedim. Yurtdışında ağırlıklı ekslibris sergileri açmaktayım. Çünkü uluslararası alanda asıl öne çıktığım “ekslibris” sanatıdır.

»Muazzez İlmiye Çığ ve daha birçok ismin parçalarını gördüğümüz Ekslibris’lerinizi anlatır mısınız?
Bu sergide en popüler ekslibrislerimden biri olan Zeynep Oral ekslibrisinde canlandırma yaptım. Bu canlandırmada, Hiroşima da öldürülen bir aileden geriye kalan 3 sandalye, bir kırmızı kız çocuğu ayakkabısını sergiledim. Arka planda ise Nâzım Hikmet’in kendi sesinden “Kız Çocuğu” şiiri tekrarlanıyor. Ayrıca birçok ekslibrisimin yanında ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ ında ekslibrisleri sergilendi. Bu ekslibrislerde onun hayatının özeti, kitap isimleri yer almakta. Ve onu çok etkileyen ilk aşk şiiri Sümer tableti yer almaktadır. Bir kadının kocasına olan aşkı “ kalbimin kıymetlisi” şeklinde ifade ediliyor. Hıfzı Topuz ekslibrisinde de içi çeşitli renklerden oluşan kitap kullanarak onun bir yazar olduğunu ve okuyucularını bilgilendirip aydınlattığını ifade etmeye çalıştım. Diğer Topuz ekslibrisinde ise Nâzım Hikmet ile olan dostluğunu simgeleyen objeler ve elinden düşürmediği dolmakalemi yer almakta. Ağırlıklı olarak yaptığım uluslararası koleksiyonculara ait ekslibrislerdir. Bunun yanında Türkiye den Genco Erkal, Pınar Kür, Mehmet Aksoy, Mustafa Balbay gibi isimlere de ekslibrisler yaptım.

ekslibris-ve-fotograf-sanatini-bir-araya-getiren-sanatci-nurgul-arikan-sergideki-bazi-eserler-uyarici-nitelik-tasiyor-421476-1.

»Ekslibris çalısmalarınızı dönemin toplumsal yapısına bakarak, seçtiğiniz kişileri nasıl konumlandırmamız gerekiyor?
Ekslibrisler dönemin toplumsal yapısından ziyade kişilerin karakter, iş ve yaşam deneyimleri hakkında ipuçları verir. Zaman zaman da örneğin Mustafa Balbay adına yaptığım ekslibriste de kendisi ve diğer gazetecilerin yaşadığı sorunlara değiniliyor. Bu anlamda bu tür ekslibrisler uyarıcı nitelik taşıyor.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,489AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Borçlunun yakınına SMS atan avukata ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru...

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Kürdistan’ açıklamasının ardından Twitter hesabını kapattı

Trabzon'un Çaykara ilçesinde ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, üzerinde 'Kürdistan' yazılı atkılar ile...

Sonraki haber