-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL El ele verip oy istediler!

El ele verip oy istediler!

“Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses” adı altında düzenlenen ve devletin tüm imkânlarının seferber edildiği miting, İstanbul Yenikapı’da yapıldı. Mitinge Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılarak, birer konuşma yaptı. Başbakan Davutoğlu, 3 mesaj verdiği konuşmasında, 1 Kasım’da HDP’nin baraj altında bırakılması çağrısında da bulundu. “Her sorunumuzu demokratik siyasetle çözebiliriz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir kez daha 550 milletvekili istedi. Erdoğan, konuşmasında “1 Kasım’da Meclis’e 550 tane yerli, milli milletvekili gönderin” dedi.

Önce tekbir sonra şarkı
AKP iktidarını destekleyen ‘Sivil Dayanışma Platformu’ tarafından düzenlenen mitinge, öğle saatlerinde alana gelmeye başlayanlar, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Türk Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir” sloganları attı. Mehter marşlarının çalındığı alanda sık sık tekbirler getirildi. Erdoğan’ın alana gelmesinden önce Uğur Işılak’ın şarkı söylediği alanda Fatih Kısaparmak’ın “Er Meydanı”, İbrahim Tatlıses’in “Biz Türk’üz Biz Kürt’üz” şarkıları çalındı. İbrahim Sadri ise Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiirini okudu. Protokolde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz’ın anne ve babası oturdu. Konuşmalardan önce ise Kuran okutuldu.

İlk Davutoğlu konuştu
Mitingde ilk konuşmayı Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:
“Ne güzel bir ifade, ‘milyonlarca nefes’, şimdi karşımda bir al bayrak bahçesi kurmuş olan her bir kardeşimin nefesini nefesimde, yüreğini yüreğimde hissediyorum. Bu ne muhteşem bir manzara…
İşte burada sadece kardeşlik nefesi var. Sadece Yenikapı meydanındaki milyonlarca nefes değil, Türkiye’nin her bir köşesindeki 78 milyon nefes bugün aynı ritimle çarpıyor.

“OHAL’i kaldırdık”
İşte biz 13 yıldır sayın cumhurbaşkanımızın öncülüğüyle başlayan AK Parti iktidarları döneminde tek bir şey hedefledik. Yürekleri, gönülleri, nefesleri birleştirmek. Neler yaptık? 2002’de AK Parti iktidara geldiğinde OHAL vardı kaldırdık. O yıllarda Kürtçe şarkı türkü dahi yasaktı, yasakları kaldırdık. Yaylalar, mezralar Anadolu insanına kapatılmıştı. Hepsini açtık. Yaylalarda halaylar türküler söylenmeye başlandı. Kürtçe yayın yapan TRT Şeş’i kurduk. Çünkü bizim inancımızla ırkçılığın her türlü ayaklarımızın altındadır. Hiçbir ırkçılığa hiçbir ayrımcılığa izin vermedik.
Diyarbakır’da 2005’te tarihi bir konuşma yaptı. Ret politikalarını, asimilasyon politikalarını yere çalan bir meydan okuma konuşmasıydı o. Biz ne söz verdiysek hepsini yaptık. Yasakların hepsini kaldırdık. Kardeşliği ihdas edecek şekilde her türlü adımı attık ve sonra milli birlik kardeşlik projesi, çözüm süreciyle tek bir şeyi hedefledik. Türkü Kürdü Rumelilisi Mezopotamyalısı Kafkası herkes eşittir.

‘Ayaklanma çağrısı yaptılar’
Gelin bu silahları terk edin dedik, 2013. Artık silahları gömün dedik. 27 Aralık’taki konuşmayla bunu ilan etti cumhurbaşkanımız. Ama nevruz mesajına rağmen silahlı gruplar Türkiye’yi terk etmedi. Dış odaklar, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyen odaklar Gezi provokasyonlarını başlattı. Çekilmeye başlayan gruplar, bunu bıraktılar. Daha sonra 17-25 Aralık kumpası kuruldu. Hedef açıktı. Milletin birliğini beraberliğini yok etmek. Buna rağmen biz çözüm süreci için gerekli yasal düzenlemeleri yaptık. 7 Haziran seçimlerine geldik. Burada Fetih mitinginde size hitap ettiğimizde, çözüm süreci üzerinden kardeşlik perspektifini de verdik. Ama onlar ne yaptı? 7 Haziran’dan hemen sonra 8-9 Haziran’dan itibaren silahlanma ayaklanma çağrılarını yaptılar. Çetelere harekete geçin dediler. Bunu diyenler onlar değildi, onlar piyon.

‘Baraj altında bırakın’
O zaman 1 Kasım’da çok çalışacaksınız, bunları baraj altına bırakacaksınız. Ve Melis’te yeniden birliğin sembolü olan AK Parti’yi tek başına iktidara getireceksiniz.
Dağlarımız bu çetelerden temizlenene kadar, şehirlerimizin etrafı vatandaşlarımızdan haraç alan zalimlerden teröristlerden temizleninceye kadar bu mücadele gece ve gündüz aralıksız devam edecek. 1 Kasım’a giderken seçim güvenliğini de alacağız, huzur operasyonuna devam edeceğiz.

‘Huzur operasyonu’
Bu operasyonunun adını huzur ve demokrasi operasyonu koyduk. Bütün çeteler, bütün yapılanmalar, dağlarımızdaki bütün teröristler temizlenip, ülkenin her yerinde huzur hakim olana kadar bu mücadele sürecek. Şunu da ifade edeyim, hiçbir sivil vatandaşımız, Doğulu, Güneydoğulu kardeşimiz tereddüt etmesin. Devletine milletine güvensin. Onların en küçük bir zarar görmemesi için, bütün bu operasyonlarda, teröristler dışındaki hiçbir vatandaşımızın zarar görmemesi için güvenlik birimlerimiz titiz biçimde çalışıyoruz. Bütün vatandaşlarımızın tek bir tüyü, kılı bile bize emanettir. Tek bir saç tüyüne dahi dünyayı feda ederiz biz. Bütün ülkede terörle mücadeleyi yürütürken vatandaşlarımızın özgürlük alanına saygı gösterilecek.

2 MESAJ VERDİ

Size 3 mesaj vermek istiyorum.

Bir, kim ne yaparsa yapsın ne olur kardeşliğimizi pekiştirelim. Allah aşkına kimse bir diğer kardeşine sen Türk müsün, Kürt müsün, kuzeyli misin diye sormasın. Allah’ın sormadığı soruyu siz sormayın. Bazı çeteler teröristler, Doğu’da Güneydoğu’daki Kürt kardeşlerimize zulüm ederken, siz batıda gördüğünüz Kürt kardeşinizi potansiyel suçlu gibi görmeyin. Bağrınıza basın. Türk Kürt kardeştir deyin.
İkinci mesajımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti her bir vatandaşına eşit bakar ve onları korumak için ne gerekiyorsa elinden geleni yapar ve buna muktedirdir. Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenler bilsinler, biz nefes alıp verirken Türkiye’nin bir santimetrekaresini bile böldürtmeyiz ayırtmayız. Her türlü oyunu bozarız.
Üçüncü mesajımız, demokrasiyi özgürlüğü mutlak yaşatacağız. Herkes tercihini yapacak. Kimse Doğu’da Güneydoğu’da olduğu gibi baskıyla seçime gitmeyecek. Her kardeşimizin oy vermek için sandıklara gidip milli iradeyi tecelli edecek şekilde hakim kılmasını istiyoruz. İşte gün bugündür. Ayağa kalkmaya var mısınız?”

Cumhurbaşkanı’ndan parti propagandası
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise konuşmasında 1 Kasım’da yapılacak seçim için mesajlar verdi. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:
“Bu milletin birlik ve beraberliğini tek ses olarak haykırdınız. Dosta güven, düşmana kaygı verdiniz. Hep birlikte inanıyor ve diyoruz ki, en son nefer şehit olmadan bu bayrak inmez, bu vatan bölünmez. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu vatan bize onlardan emanettir. Emanete sahip çıkacağız. Sahip çıkmak şehitlerimizin değerlerini korumakla olur.
Çanakkale geçilmez derken de, İstiklal savaşında yan yana savaşırken de kimsenin dini mezhebi sorulmadı. Birlikte tarih yazdık. 78 milyon kardeşimizin dini mezhebi etnik kimliği sorulmaz. Farklılıklarımız zenginliğimizdir.

‘İslamın son ordusu’
Sizler Yahya Kemal’in rabbimize şu hitabıyla inanıyorum ki bugün buradasınız. Ne diyor Yahya Kemal?: ‘Şu kopan fırtına Türk ordusudur yarabbi, senin uğruna ölen ordu budur yarabbi, ta ki yükselsin ezanlar, ezanlarla müeyyed nâmın, galip et çünkü son ordusudur İslam’ın’ diyerek dua ettiği o büyük milletin ta kendisisiniz.

Demirtaş’a yüklendi
Çıkmış birisi ne diyor? Bayrağa diyor saldırı mı var diyor. Daha ne olacaktı? Yalan üzerine inşa ettiğiniz bir dünyanız var. Cesetlerini kendilerine ait paçavraya saranlar ve ondan sonra da bayrağa saldırı mı var? Zorla kongrelerinizde bayrağımızı astılar. Zaman geldi bayrağımızı indirmeye kalktınız. Ama şimdi bazı beyaz Türklerin destekleriyle ayakta kalmaya çalışıyorsunuz. Sazla, cazla bu iş yürümez. Ama ben gerçek saz sahibini bir kenara koyuyorum, onlara saygım çok.

‘Bayrağa sahip çıkmayan’
Kim ki bu bayrağa sahip çıkıyorsa, o yerlidir, millidir, Türkiye’lidir. Kim ki bu bayrağa yan gözle bakıyorsa, indirmeye, yakmaya çalışıyorsa işte o bu vatanla da bu milletle de bağı kalmamış olan köksüz, ruhsuz, aşksız, sevgisiz bir mankurttur.

‘Sizden bir ricam var’
Benim bugün buradan milletimden bir ricam olacak. 1 Kasım seçimlerinde TBMM’ye hangi partiden olursa olsun fark etmez, 550 tane yerli, milli, bedeni ve kalbiyle bu ülke için çalışacak milletvekili göndermenizi istiyorum. Herhalde ne demek istediğimizi anlıyorsunuz değil mi? Şu anda Türkiye’nin tek ihtiyacı budur. Milli irade dışında bir çözüm asla yok. Siz sandıkta iradenize sahip çıkın, Meclis’e yerli ve milli vekil gönderirseniz gerisi çok kolay. Bu konuda milletime inanıyorum.”

- Reklam -

SON HABERLER

Nevzat Can Ünsal tek kişilik gösterisiyle Muaf Kadıköy sahnesinde

Kurcala mizah ekibinin kurucusu Nevzat Can Ünsal, bu akşam Muaf Kadıköy sahnesinde...

Sivas’ta ucuz et kuyruğu

Sivas’ta kent sakinleri, Et ve Süt Kurumu Kombina Müdürlüğü satış mağazasında piyasaya...

Uzaydan çekilen Dünya görüntüleri

NASA, dünyanın güzelliğini ve harikasını gözlemlemek için yayınladığı Dünya isimli serisiyle 4,5...

Kılıçdaroğlu: Siyasi baskı olmasa böyle bir tablo ortaya çıkmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asker cenazesinde kendisine yönelik linç girişimine ilişkin...

“Maddi durumum kötü, borçlarım var” diyen yurttaş, böbreğini satışa çıkardı

İstanbul Sultangazi'de bir kişi, otobüs duraklarına, borçlarından dolayı böbreklerini sattığını duyuran ilan...

Erdoğan: Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye kalkışanların geçmişi kanlı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray'da düzenlenen arşiv sempozyumunda...

Yavaş’ın talimatıyla: Yolcuya kötü muamelede bulunan şoför toplu ulaşımdan men edildi

Ankara Büyükşehir Belediyesince, özel halk otobüsüne binmek isteyen kişiye kötü muamelede bulunan...

Komünist Başkan Maçoğlu: Kapitalizmin kirlettiği sosyalizm yolunu temizlemek istiyoruz

Dersim belediye başkanı Fatih Maçoğlu, Reuters haber ajansına konuştu. Maçoğlu, "Amacımız komünizmi...

Prof. Dr. Taner Timur’dan yeni kitap: “İslam, Laiklik ve Aydınlanma Savaşı”

BirGün Pazar yazarı Prof. Dr. Taner Timur'un yeni kitabı "İslam, Laiklik ve...

TMSF Adularya Enerji’yi yeniden satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) daha önce de satışa sunulan Adularya Enerji...

Sonraki haber