Anasayfa ARŞİV Elbise kütüphanesi

Elbise kütüphanesi

Okuyacağınız yazı, Türkiye’de, ‘gündem’ denilenin, özellikle bu hafta, çok dışında bir olayı aktarıyor.
Durum şöyle, İsveç’te birinin ‘fikri gelmiş’, başkaları da ‘hadi buyur’ demiş. Ne yapalım, hayata geçirdiler ya, artık kaçınılmaz, haber. İsveç’in ilk elbise kütüphanesi kapılarını bu hafta sonu açtı. Bu kütüphaneden, kitap yerine elbise ödünç alıyorsun. Elbise kütüphanesinin raflarında da, tahmin edersiniz ki kitap değil elbiseler var. Kütüphaneyi kullanmak isteyenler, sponsorların da yardımıyla kütüphane içindeki askılara yerleştirilen son moda kıyafetleri, aynı bir mağazadan alışveriş yapar gibi beğenip kabinler de deniyor. Kütüphane kullanıcıları beğendikleri ürünleri, hiçbir ücret ödemeden alıp kütüphaneden çıkıyor. Yalnız bir şartla önümüzdeki hafta kütüphaneden alınanlar geri getirilecek. 
Ödünç gardırop kavramı, Stockholm Moda Haftası sebebiyle, aralarında Yaratıcılık Derneği, Eğitimi Destekle ile Bilinçli Tüketici Derneği’nin de bulunduğu kuruluşlar tarafından organize edildi. Etkinlik şimdilik bir haftayla sınırlı tutuldu. Amaç, bir platform yaratmak. İnsanların bu platforma uğrayıp farklı ürünlerden yararlanabilmelerini sağlamak. Elbise kütüphanesiyle kişilere gardıroplarını sürekli yenileme olanağı sunuluyor. Kullanılan bu yolla, hem çevre korunmuş oluyor, hem de paradan tasarruf ediliyor. İsveçlilere bu şekilde daha akıllı bir tüketim öneriliyor.
Kentin ortasında, içinde tiyatro sahnesi ve sinemaların bulunduğu Kulturhuset binasına açılan Elbise kütüphanesi, modayla sürdürebilinirlik nasıl birleştirilir, aslında bunun deneyi. Modanın temel kuralı olan değişim ve yenilenme, tüketimi körüklüyor. Hızla gelişen moda eğilimlerinin etkisiyle İsveçliler artık yılda 24 kilo tekstil ürünü satın alıyor. Bu da 1994’de göre 9 kiloluk bir artış demek. 16-24 yaş arasındaki kadınların yüzde 94’ü ayda en az bir kez elbise satın alıyor. Rakamlara bakıldığında, ülke genelinde şöyle bir tablo var, her 5 kişiden biri, her hafta kıyafet alıyor. Tüketim bu kadar yüksekken İsveçliler gardıroplarının yüzde 60’ını hiç kullanmıyor, bu kısmı, üzerlerine hiç giymiyorlar.
GENÇLER BEKLENİYOR
Bütün bu verileri alt alta sıralayan üç dernek ile Kulturhuset’in çalışanları, elbise kütüphanesi fikrini geliştirdi. Bu kütüphaneden, Stockholm Moda Haftası’nda da tanıtılan kıyafetlerden ödünç alacak kullanıcılar, elbiseleri temizlemeden geri iade edecek. Temizleme işlemini, organizasyon üstlenecek. Elbise kütüphanesinin ziyaretçilerini, en çok öğrencilerin oluşturması bekleniyor. Organizasyonu yapanlar, gençlere güveniyor. “Ödünç alınan kıyafetler, ya geri getirilmezse” korkusu taşımıyorlar. Kulturhuset çalışanlarından bir yetkili,  “İsveçli gençlere, çocukluklarından itibaren düzenli olarak kütüphane kullanma alışkanlığı işlendi. Ödünç alınan kıyafetlerin geri gelmesi için biz özellikle platformumuza ‘elbise kütüphanesi’ dedik. Sonuçları önümüzdeki hafta göreceğiz” diyor.
Sürdürebilinir moda. Çevreye saygı, akıllı tüketim alışkanlıklarının geliştirilmeye çalışılması. Hepsi birden olunca bana biraz fazla geldi. Gidip bir kütüphaneden haftalık elbiselerini belirleyip onları ödünç alacaksın. Önümüzdeki hafta elinde götürdüğün kirli poşetini teslim edip kendine yeni kıyafetler beğeneceksin. Kıyafete para ödemeyeceksin. Ne moda diye düşünmeyeceksin. Alışveriş için zaman harcamayacaksın. Elbise kütüphaneleri, bu ilk girişimle bir haftalık bir deneme süresiyle kısıtlı tutulsa da tuhaf İsveçlilere belli olmaz. Biz yaptık oldu diyip işe devam edebilirler. Sonuçta 50 yıl önce kimse, telefonu, bir gün cebinde taşıyacağını bilmiyordu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump’tan İran’a yeni yaptırımlar: Hedef Hamaney

ABD Başkanı Trump, İran'a yeni yaptırımlar getiren kararnameyi imzaladığını açıkladı. Yeni yaptırımların...

Afyonkarahisar’da kayıp gencin cansız bedeni bulundu

 Afyonkarahisar'da 3 gün önce kaybolan gencin cansız bedeni bulundu.Akarçay'ın...

AKP MYK yarın ‘İstanbul’ gündemiyle toplanıyor

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi gündemiyle yarın toplanıyor.

Motorine 29 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına bu gece...

Bitcoin’de son durum

Kripto para birimleri piyasalarındaki genel düşüş eğilimine rağmen piyasanın en yüksek...

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

AKP’li Yavuz’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin, "Sandıkta bir şeyler oldu" açıklamasıyla kamuoyunun ti'ye...

Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını yarın alması bekleniyor.

Camide üniversiteli kadını taciz eden erkek tutuklandı: “Şeytana uydum”

Konya'da 62 yaşındaki emekli erkek Mazhar O., namaz kılmak için camiye giren 20...

Yandaş Cem Küçük: Rabia Naz olayı örtülmüştür

Yandaş gazeteci Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında "Rabia Naz olayı örtülmüştür....

Sonraki haber