Elektronik atık toplamada birinci oldular
06.03.2017 15:16 ÇEVRE

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve TÜBİSAD'ın da katkılarıyla Tekirdağ'daki ilköğretim okullarında düzenlenen, 'Elektronik Atık Geri Dönüşüm Kampanyası' kapsamında, elektronik atık toplama çalışmalarında, Saray İlçesi Güngörmez İlkokulu 1621 kilo elektronik atık toplayarak il birincisi oldu.

Hayata geçen proje kapsamında Tekirdağ genelinde "Sürdürülebilir Çevre" bilincinin arttırılması ve geri dönüşümü gerçekleştirilebilecek atıkların çöpe atılmasını önlemek amacıyla 11 adet elektronik atık toplama kutusu yerleştirildi. TÜBİSAD Bilim Sanayicileri Derneği'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü yönetmeliği gereği yetkilendirilmiş kuruluş çalışmaları doğrultusunda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokol kapsamında, hayata geçen kampanyaya dahil olan okullar topladıkları atık oranı ile herkese örnek oldular. .

Protokol kapsamında 2016 yılında Türkiye'de ilk kez Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile düzenlenen "Öğrenciler AEEE Topluyor" kampanyası dahilinde dereceye giren okullar sırasıyla Saray İlçesi Güngörmez İlkokulu, Ergene İlçesi Esenler İlkokulu, Muratlı İlçesi Şehit Metin Öztürk Ortaokulu olarak belirlenirken Saray Güngörmez İlkokulu topladığı 1621 kilo. atık ile çevre bilincinin oluşmasında örnek bir davranış sergiledi. 1,5 ay süren kampanya kapsamında yaklaşık 4.2 ton atık toplandı. Kampanyada dereceye giren ilk üç okula bilgisayar ve yazıcı hediye edildi. Kampanya süreci içinde karbon solunum hesaplamaları da yapılarak nötralizasyon için gerekli olan ağaç bağışları gerçekleştirildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin koordinatörlüğünde yapılan çalışmaların neticesinde 2016 yılında il genelinde yaklaşık 18 ton atık elektrikli ve elektronik eşya toplandı. Kampanyada gösterilen başarıdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, gösterilen başarıdan dolayı emeği geçenleri ve ödül alan öğrencileri tebrik etti. (DHA)

elektronik-atik-toplamada-birinci-oldular-253948-1.elektronik-atik-toplamada-birinci-oldular-253949-1.elektronik-atik-toplamada-birinci-oldular-253950-1.