Anasayfa GÜNCEL Eleştirel düşünce için  Diyanet lüzumsuz!

Eleştirel düşünce için  Diyanet lüzumsuz!

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) eleştiriden muaf bir kurum değildir. Bu ülkede eleştirel ve bilimsel düşüncenin savunucusu akademisyenler, yaşanan iç savaş konusunda düşüncelerini açıkladı diye tutuklansın ve linç girişimlerine maruz kalsın diye zemin hazırlayan AKP hükümeti, DİB’nin fetvalarına ve dogmalarına itaat edilmesini bekliyor. Diyanet’in insanlık dışı fetvalarını koruma altına alıyor.
DİB’nin cahiliye dönemini andıran malum karanlık ve sapık fetvaları AKP hükümetini, yandaş İslamcı medyayı ve Diyanet sendikalarını hiç rahatsız etmedi.

Eleştirel ve bilimsel düşüncenin karşısında olup hep birlikte “Diyanetimizi iç ve dış mihraklar yıpratıyor, diyanetimizi koruma zamanıdır” korosuna katıldılar.

Cehaletin karanlık dogma tırpanı ile eleştirel düşüncenin aydınlık aklını biçmeye çalışanlar, akıl ve bilim yerine tercihlerini vahiy ve dogma lehine yaptılar. Eleştirel ve bilimsel düşüncelerin yuvası üniversiteler cumhuriyeti yerine, dogmaların ilahiyat ve diyanet cumhuriyetini kurdular.
Kaderin cilvesine bakın ki, iktidara gelene kadar “Devlet dinden elini çekmeli”, “Dinin özgürleşme talebi” için, “Okullarda din derslerinin kaldırılmasını”, hatta TRT’de “Dini yayınların kaldırılmasını” ve “Diyanet kaldırılmasını” talep eden AKP’liler, bugün DİB’i siyasal İslamcı örgütlenmenin paralel yapısı haline getirdiler. TRT’yi ise 24 saat açık mezhepçi vaaz veren uhrevi bir kanala dönüştürdüler.

Çok yüzlü, çok maskeli Diyanet
DİB her iktidara göre teolojik renk ve ideolojik pozisyon alıyor. Tek partili dönemde laiklik, 1950’de Demokrat Parti ve cemaatler, 12 Eylül’de darbeciler lehine fetva veriyordu. Bugün de AKP’nin emirlerine uygun fetvalar veriyor. Çok yüzlü ve çok maskelidir.
Anayasa’da kendisi için tanımlanmış “tarafsızlık” ilkesini, AKP’nin siyasi camisine dönüşerek ihlal ediyor. 14 yıldır AKP’nin suflörlüğünde fetva ve demeç veren bir kuruma dönüştü.

Diyanet iktidarların emir kuludur!
Osmanlı’da da Şeyhülislamları nasıl ki padişahın kapı kulu olarak, fetvaların padişahın kılıcına göre vermiş ise, bugün Diyanet bu konumdadır.

Diyanet israf kurumudur
DİB halkın vergisini israf eden kurumdur. Halka “israf etmeyin günahtır” diye ayar veren DİB, israfın daniskasını yapıyor.
Temsil ettiği İslam’ın “İsraf ve kibirden sakının!” [Buhari] hükmüne rağmen, 11 Bakanlığın bütçesine eşit ve devasa bir bütçe ile “israf ve kibir” kurumudur. 15 milyonun insanın günde 2 dolarla yaşadığı Türkiye’de, DİB’e 6 milyar TL bütçe ayrılması, yoksulun hakkının nasıl gasp edildiğinin kanıtıdır!

Laiklik karşıtı odak: Diyanet
DİB, Anayasa’nın 136. Maddesi’nde kendisi için tanımlanmış “DİB, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinerek, …görevleri yerine getirir” hükmünü hiçe sayarak, “laiklik ilkesi doğrultusunda” değil, laiklik karşıtı odak olarak milletçe çatışmayı ve bölünmenin fetvalarını veren mezhepçi ve dinci gericiliğin üretildiği kurum olarak eleştirel düşünceye savaş açıyor.
1924’te “Cumhuriyetin kuruluşuna yönelik dinci muhalefetin tehditlerine” karşı, “Dini denetlemek” adına kurulmuş DİB, 1937 yılında laikliğin Anayasa’da yer almasıyla “Laikliği korumak ve laiklik doğrultusundan hizmet vermek” amacıyla görevlendirilmiş iken, dinsel vesayet kurumu olarak devasa bir güce kavuşarak laikliği kökten ortadan kaldıran kuruma dönüşmüştür.


Din – devlet ve toplum ilişkisinde Diyanet lüzumsuzdur
İnanan ile inanılan arasındaki ruhani ilişkide siyasi iktidar güdümlü ideolojik ve teolojik bir aygıta ihtiyaç yoktur.
21. yüzyılda dindar Sünniler halen devletin dinsel tercümanlığına, fetvasına ve Allah ile kendisi arasında aracılık yapmasına ihtiyaç duyuyorsa, o ülkede Sünnilerin vicdanı kamulaştırılmış demektir!

İnanın; Allah bile kendisine ulaşmak için, 657 sayılı devlet memuru imama ya da devlet kurumu DİB’e aracı olarak ihtiyaç duyan dindara yardımcı olamaz. Devletin eline düşmüş din ve imam ile Allah’a bürokratik ve resmi ilişki üzerinden yakınlaşıyorsa, orada ruh ve vicdan firar etmiştir. Cüzdan ile resmi devlet genelgelerine sıkışmış din ve imamdan medet ummak, vicdanını devlete teslim etmekle eşdeğerdir.
Oysa inanç özgürlüğü, Diyanetsiz, bireyin özel ve sivil alanında olmalıydı!
Yanılıyor muyum?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,161AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber