-Reklam-
Anasayfa ARŞİV Emek, kentin belleğidir!

Emek, kentin belleğidir!

Modern zamanlar, kendini inşa mı yoksa yıkım mı olduğu  kestirelemeyen davranışlarla şekillenmekte. Ortak belleğimiz, hiçe sayılarak sermayenin elinde parça parça boşlatılıyor!
Türk Sineması, sinema dili, yönetmeni, oyuncusu, senaristi  ve izleyenleri ile coğrafyamızın çehresini değiştirirken, uluslararası  pek çok platformda yeni mecralar, takdirler kazandırıken; yerel yönetim ve iktidar bu başarıyı Emek Sineması’nı yıkmakla taçlandırıyor, kutluyor!
“2010 kültür başkenti İstanbul” kültür mirasını yıkmakla megul. Çok değil birkaç yıl önce Emek Sineması’nın yıkılacağını söyleselerdi, hepimiz bu mantık dışı fikrin gerçekleşemeyeceğini rahtlıkla belirtir, o şahıslara hızlıca tedavi öneriridik.
Kapitalizm; akıl, farkındalık, insanlık gibi tedavülden kaldırılmak istenen sözcükleri yok ederek, vahşet yıkım üzerinden ilerler.
Ve bizler bir Pazar günü Emek Sineması’na film izlemek için değil, yıkılmasını engellemek için gideriz. Gitmekteyiz… Gideceğiz. Direnerek, mücadele ederek, dayanışarak…
Yaşam alanına, nefes alanına doğal olarak sahip çıkan bizler, “yıktırmayacağız!” diyoruz. Bu ret yalnızca bir karşı duruş değil… Bilinmeli ki, Emek’te izlediğimiz filmler, sinemayı kesen dar sokaklarda yaptığımız kritikler, tasarladığımız yeni senaryolar “bir ara alan”ın ruhundan beslenmektedir. Ortak belleğimizin gerçeklerinden süzülenlere Emek Sineması tanıklık etmiştir…
Emek, projesi yaşadığımız kapitalist düzenin gündelik hayatımızdaki yansımasıdır. Eklemlendiğimiz endüstriyel-kapitalist politikalarda ‘sanat’, ‘mal’a dönüştürülür. Bu bağlamda, yaşantıladığımız krizli günler, aniden beliren kötü bir sürpriz değil.
Gerçek, bütün çıplaklığıyla kendini göstermekte ve bize sormaktadır. Şehrin merkezinde sanat mı olmalı ya da?
Kent sözcüğünü; mimari kuramlar, kent sosyolojisi gibi disiplinlerle düşünerek tanımlamayı deneyebiliriz. Bunu başarmak zorundayız çünkü dünyanın sayılı megapollerinden birinde yaşıyoruz.
Mimarlık tarihçisi Spiro Kotof’u anımsıyorum. Kostof, ‘yıkım’ın faşist düşüncenin taktiği olduğunu bulgulamıştı. Kendi deyimiyle “Öldürmek iyileştirmek değildir. Yıkmak sevgiyi beslemenin asla akıllıca bir yolu değildir” cümleleri bize tanıdık geliyordur sanırım.
Geçmişle bağları kökten kopartacak olan yapıları yıkma işlemi Mussolini’nin temel politikasıydı. İnsanların belleğinin silinmesine karar vermişti dikta rejimi. Anılar olmamalıydı, yeni yapılar yeni zihniyeti temsil etmeliydi…
Kentin bir parçasına müdahale etmek, fiilen o kentin içinde yaşayan bireylerin kimliğine müdahale etmektir. Emek Sineması da bu kentin belleğidir. Sevgiliyle ilk buluşulunan ya da ayrılınan noktadır. İlk filmleri izlediğimiz yapıdır. İlk ödül deneyimi yaşanır. Sanatçılar son yolculuklarına uğurlanır ya da önünde çay kahve eşliğinde yeni uzun metrajlar tasarlanır.
Yapının  şehir kimliliğinin bir parçası olduğunu ve fonksiyonuyla değerlendirildiğinde başka bir alternatifin olmadığını kabul etmeliyiz.
Adım adım sökülen bellek, bizim. Yıkım tartışmalarında taraf olmak, itiraz etmek, sosyal bir sorumluluktan ziyade kendimizle kurduğumuz ya da kurmaya çalıştığımız ilişkinin de ipuçlarını barındırmakta.

- Reklam -

SON HABERLER

Microsoft Paint’in fişi çekilmeyecek

Windows 10 ile tarih olacağı söylenen Microsoft Paint için bugün sevindiri haber...

BJK’nin adalet nöbetçileri

Bir ülkede, hukuki haklar ve adalet kurgusu, bir yerden delinip bir zümre...

Financial Times: Türkiye, yatırımcıları sinirlendiriyor

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'de mali piyasaların dün yine ağır bir darbe...

İnsanın doğayla uyumlu olmak dışında şansı yok

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin dikkat çeken filmlerinden olan Nebula, bugün vizyona giriyor....

DGS başvuruları başladı

Dikey Geçiş Sınavı için geri sayım başladı. 30 Haziran 2019’da yapılacak sınavın...

Ritimler politiktir

Ritimleri işitiyor musunuz? Sadece makinelerin ritmik sesini mi? Ya da oturduğunuz mekânda...

“Dünya Dans Günü” İzmir’de kutlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Dünya Dans Günü”nü  27 ve 28 Nisan tarihlerinde kentin...

Korunan kumsala Çin’den termik santral

Adana’nın Yumurtalık ilçesi Sugözü Kumsalı’na yapılmak istenen Çin yatırımı Hunutlu Termik Santralı’na...

Dolar güne artışla başladı

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından saat 09.40 itibarıyla 5,9530 seviyesinden alıcı buluyor....

Haşim Kılıç’tan AKP’ye: Ne hukuk kuralları bıraktılar ne ahlak

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı (AYM) Haşim Kılıç, iktidar partisi AKP'ye yönelik eleştirilerde bulundu. Kılıç,...

Sonraki haber