Emekçi zam istiyor

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini yüzde 8,4’ten yüzde 13,4’e yükseltmesinin ardından elektriğe ve doğalgaza gelen zamlar, emekçiyi isyan ettirdi. İşçi ve memur konfederasyonları, maaşların bu oranlara göre acilen yeniden düzenlenmesini istiyor. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, son 15 yılın en yüksek enflasyonun yaşandığına dikkat çekerek, “Asgari ücretin yılsonu beklenmeden revize edilmesi gerekiyor.


Yalnızca asgari ücretliler de değil, tüm işçi ücretlerine enflasyon farkı eklenmeli” derken, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ise enflasyon farkının her ay maaşlara yansıtılmasını ve memura ek zam verilmesini talep ediyor.

‘Tüm işçi ücretleri revize edilmeli’
DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini yükseltmesini ve ardından peş peşe gelen zamları BirGün’e değerlendirdi. Haziran ayında yüzde 15,4 olarak açıklanan enflasyonun son 14 yılın en yüksek enflasyon oranı olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, “Temmuz ayı enflasyonu da önümüzdeki günlerde açıklanacak. Bu oranın daha da yükselmesini bekliyoruz. Merkez Bankası bu nedenle tahminini yükseltti. Öte yandan enflasyonun düşük ücretli, yoksul ve emekliler için daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Enflasyonun yanı sıra, döviz kurundaki artış ve ileriki aylarda yaşanacak vergi dilimi kaybı nedeniyle işçiler daha da yoksullaşacak” dedi.

‘Asgari ücrette aralık ayı beklenmemeli’
Asgari ücrete bu yıl için yapılan yüzde 14 civarındaki zammın daha şimdiden enflasyonun altında kaldığını vurgulayan Çerkezoğlu, “Asgari ücret yılsonu beklenmeden revize edilmeli. Enflasyondaki hızlı artış sadece asgari ücretlilerin de değil, tüm çalışanların ücretlerinde kayba yol açıyor. Bu nedenle DİSK olarak 16 milyon işçi adına tüm işçi ücretlerinin yeniden gözden geçirilmesini, enflasyondaki artış, kurdaki artış ve vergi dilimi kayıpları göz önüne alınarak artırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘AKP ekonomiyi yönetemiyor’
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık da, yazılı açıklamasında, kamu çalışanları ile işçilerin ekonomik krizi yaşamın her alanında yakıcı şekilde hissettiğini kaydetti. Ekonomideki kötü gidişatın durdurulamadığına dikkat çeken Balık, “AKP iktidarı ekonomiyi yönetememekte ve ülkeyi ekonomik kriz sarmallarına sürüklemektedir. Daha da önemlisi ekonomi verilerini gösteren; zamlar, enflasyon ve işsizlik rakamları bir türlü düşürülemiyor. AKP iktidarı, ekonominin kötüye gidişinin faturasını kamu iş görenleri ile emekçilere borç, zam, faiz ve enflasyon olarak yansıtıyor” dedi.

‘Ek zam istiyoruz’
Kamu çalışanlarının sadaka ya da enflasyon farkı değil, refah artışından payına düşeni almak istediğini vurgulayan Balık, “Bugün itibariyle enflasyon farkının her ay maaşlara yansıtılmasını ve memura ek zam verilmesini bekliyoruz. Birleşik Kamu-İş olarak 3 milyon kamu iş görenini ve 2 milyon kamu emeklisini açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyoruz, acilen gerçekçi çözümler bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

***

Asgari ücret 22 günü anca karşılıyor
Türk-İş’in temmuz ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, tek bir kişinin aylık geçim maliyeti 2 bin 136 TL’ye yükselmiş durumda. Bu tutar, asgari ücretin 533 TL üstünde. Tek bir kişinin yaşama maliyeti son bir yılda 260 TL artarken, asgari ücret artışı ise sadece 199 TL oldu. Asgari ücretli bir işçinin eline geçen ücret geliri, sadece 22 günlük harcamayı karşılıyor. Asgari ücret, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı tutarının (1738 TL) bile altında bulunuyor. Bu nedenle işçi sendikaları, asgari ücretin aralık ayı beklenmeden artırılmasını istiyor.


BİZİ TAKİP EDİN

359,979BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,582TakipçiTakip Et
7,916AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL