Emekçiler açlıkla sınanıyor
13.01.2017 14:17 ÇALIŞMA YAŞAMI
KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, yüzde 8,53 olan enflasyon rakamının maaşlara yansıtılmadığını, gelir vergisi diliminin daha da arttırıldığını bildirerek, emekçilerin açlık sınırı şartlarında yaşamaya daha da yaklaştığını belirtti.

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse yeni yılda kamu emekçilerinin maaşlarına yapılan zamlar ve sürdürülen baskılarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Köse, hükümetin kamu emekçisine yaptığı baskıların yansıra, Ocak ayı itibarıyla maaşlara gelen yüzde 4’lük zammın vergi yoluyla geri alınarak emekçilerin yaşam koşullarının iyice kötüleşeceğini belirtti. Yoksulluk sınırında yaşayan emekçi sınıfın her geçen yıl açlık sınırına daha da yaklaştığını vurgulayan Köse, maaşların gerçek enflasyon oranında artırılarak, gelir vergisi dilimlerindeki adaletsizliğin de ortadan kaldırılmasını istedi.

Gerçek enflasyonu yansıtmıyor

Köse toplantıda, Türkiye’de resmi verilerin halkın çalışma ve yaşam koşullarını doğru yansıtmadığına dikkati çekerek, TÜİK rakamlarına göre 2016 yılının yüzde 8,65 oranındaki bir enflasyonla kapattığını bildirdi. Dolar kurunun tavan yaptığını belirten Köse, zam furyası yaşandığını ifade etti.

Kamu emekçisi açlık sınırında

Köse, KESK-AR’ın yaptığı çalışmalar sonucundan 2016 Aralık ayı itibarıyla dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 563 TL, yoksulluk sınırının ise 4 bin 694 TL olduğunu bildirdi. Ortalama 2 bin 700 TL maaş alan kamu emekçisinin açlık sınırına daha da yakınlaştığına belirten Köse, alım gücünün daha da düştüğünü anlattı. Köse, 15 Temmuz tarihinde 906 ABD Doları olan öğretmen maaşının 12 Ocak 2016’ta 684 ABD dolarına gerilediğine dikkati çekerek, son yedi ayda ABD doları bazındaki net cari kaybın 852,5 TL olduğunu söyledi.

Zam, vergiye gidecek

598 milyar TL olarak açıklanan 2017 bütçe gelirlerinin yüzde 85,5‘i olan 511 Milyar TL’nin halktan toplanan vergilerle karşılandığını bildiren Köse, bu yıl vergilerin yüzde 13,5 oranında artırılarak 15 milyar TL ek vergi zammı yapıldığını ifade etti. 2017 yılı Gelir Vergisi Tarifesi ile yükün yine emekçilerin sırtına yıkılacağına vurgulayan Köse, emekçilerin bir üst gelir vergisi dilimine bu yıl daha erken gireceğini ve yüzde 4’lük maaş artışının vergiye gideceğini söyledi.

BES’ten cayma hakkını kulanın

Köse, 45 yaş altındaki tüm çalışanları aşamalı olarak kapsamayı hedefleyen Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) uygulanmasına Nisan ayında başlanacağını anımsatarak, sistemde kalanların brüt maaşından yüzde 3 oranında kesinti yapılacağını ifade etti. Bunun özel sigorta şirketleri ve patronların kazançlı çıkmasını sağlayacak bir sistem olduğunun altını çizen Köse, tüm çalışanları BES’ten “cayma hakkını” kullanmaya çağırdı.

‘’Birlikte mücadele’’ çağrısı

Baskılara karşı durmak, hakları korumak için tüm emekçileri birlikte mücadeleye çağıran Köse, şunları kaydetti:

“*Çalışma hakkımızı, iş güvencemizi fiili olarak ortadan kaldıran tüm saldırıların durdurulması,

*Maaşlarımızın gerçek enflasyon oranında artırılması, kayıplarımızın telafi edilmesi,

*Gelir vergisi dilimlerindeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması,

*Ek ödemelerin emekli aylığımıza dahil edilmesi temel taleplerine birlikte sahip çıkalım.”