EMO: 13 yıllık kâr Hariri ailesine kaldı
30.08.2018 15:20 EKONOMİ

BİRGÜN / ANKARA

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Türk Telekom hisselerini rehin bırakarak aldığı krediyi ödemeyen Oger Grubu`nun hisselerinin kredi veren bankaların kuracakları özel amaçlı ortak girişimin şirketi devralmasına izin verilmesine tepki gösterdi.

EMO’dan yapılan açıklamada, Türk Telekom’da bulunan sorumlu yöneticilerin hesap vermesi gerektiği vurgulanarak, “Özelleştirme oyununun son perdesinde yıllarca Türk Telekom’un kârını alanlar tüm borcunu Türk Telekom'un ve büyük ölçüde Türk bankalarının üzerine yıkarak ortadan çekilmektedir” denildi.

"KÂRLI BİR KURUM ZARAR ETTİRİLDİ"

Türk Telekom’un satıldığı Oger Grubu’nun, kurumun kendi hisselerini rehin ederek almasına tepki gösteren EMO bugüne kadar 5,7 milyar dolar kâr payı alan Oger Grubu‘nun, kredi borcunu ödeyemediği halde yeniden fonlanmasına dikkati çekti. Oger Grubu’nun borcunu 2013 yılında yapılandırdığı hatırlatılan açıklamada, özelleştirme sürecinin vardığı nokta şu sözlerle özetlendi:

“Bugün, Oger‘in ödemediği borç için Türk bankaları Türk Telekom’u devralacaktır. Nitekim bu nedenle işleri telekomünikasyon sektöründe faaliyet yürütmek olmayan bankalar, Türk Telekom’a alıcı bulamadıkları için devralmak zorunda kalmışlardır. Türk Telekom gibi karlı bir kurum 2016 yılında zarar açıklamıştır. Ülke ekonomisi, Türk Telekom gibi devasa bir kurumdan sağladığı vergi gelirlerinden de mahrum kalmıştır. Türk Telekom’da fazlalık olarak görülen çalışanlar işten atılmış, kamu havuzunda atıl işgücü haline getirilmiştir. İşten çıkarmalarla Türk Telekom’da sağlanan tasarruflar nereye gitmiştir: Hariri Ailesi‘ne...”

Özelleştirmelere karşı mücadele veren meslek örgütleri, sendikalar ve çalışanların gelinen noktada en büyük sıkıntıyı yaşadığını belirten EMO, kalıcı çözüm için yeniden kamulaştırmanın acilen gündeme alınması gerektiğini açıkladı.