Anasayfa DÜNYA Emperyalizme karşı buluşma çağrısı

Emperyalizme karşı buluşma çağrısı

ABD Maduro’ya yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanırken, Devlet Başkanı Maduro, ABD eski Başkanı Obama’nın, Venezuela’nın ulusal tehdit olarak görüldüğü KHK’yı imzalamasının yıl dönümünde sokakta olacaklarını duyurdu

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun muhalifleri sokağa davet etmesine aynı şekilde karşılık verdi ve cumartesi günü emperyalizme karşı büyük gösteriler düzenleyeceklerini duyurdu.

Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ölümünün 6’ncı yılı dolayısıyla başkent Caracas’ta düzenlenen etkinlikte konuşan Maduro, ABD eski Başkanı Barack Obama’nın 9 Mart 2015’te Venezuela’nın ABD için ulusal tehdit olarak görüldüğü kararnameyi imzalamasını hatırlattı. Maduro, söz konusu olayı “Bolivarcı Anti Emperyalist Gün” olarak gördüklerini belirtti ve “Cumartesi günü sokaklarda olacağız.” dedi.

Yeni yaptırım hazırlığı

Öte yandan, ABD Maduro’ya yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Trump yönetimi, Maduro’nun finansal kaynaklarını kesmek için seçenekleri değerlendiriyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Salı günü Fox televizyonunda katıldığı bir programda “ABD hükümetinin Maduro’nun finansal kaynakları üzerinde kontrolü artırmak ve iktidarı için gerekli olan paraya erişimini engellemek için yaptırım seçeneklerini değerlendirdiğini” açıkladı.

‘Venezuela umuttur’

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, 2015 yılında Barack Obama uygulamaya koyulan Venezuela’ya yönelik yaptırımların süresini uzatan ABD Başkanı Donald Trump’ın tarihi bir hata yaptığını vurguladı. Twitter hesabından açıklama yapan Arreaza, “Trump yönetimi, eski Başkan Barack Obama’nın tarihi hatasını onayladı ve yeniden yaptı. Venezuela, hiçbir zaman dünyanın hiçbir ülkesi için tehdit oluşturmadı. Venezuela umuttur” ifadelerini kullandı. Arreaza, “Bugün yeniden uygulamaya koyulan kararname, ülkenin zenginliklerini kontrol altına almak için iktidar değişikliği amacıyla güç kullanma tehdidi barındıran saldırganlığın gerekçelendirilmesi için sadece bir bahane işlevi görüyor” diye vurguladı.

***

Chavez unutulmadı

Venezuela’da 14 yıl cumhurbaşkanlığı yaptıktan sonra 2013 yılında hayatını kaybeden Chavez önceki gün pek çok yerde anıldı. Başta Venezuela’nın başkenti Karakas olmak üzere dünyanın dört bir yanında ölümünün altıncı yılında da unutulmayan liderin mirasını korumanın önemli olduğu vurgusu yapıldı. Chavez Türkiye’de de unutulmadı. Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki anma programına ise Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ve çok sayıda davetli katıldı. Büyükelçi Reyes, yaptığı konuşmada, Chavez’in Latin Amerika için çok büyük bir insan olduğunu belirterek, amaçlarının komutan Chavez’in özgürlükçü düşüncesini yeniden yaymak olduğunu dile getirdi.

***

Ne olmuştu?

Venezuela’da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı. Meksika, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kesmişti. ABD Başkanı Donald Trump Venezuela’ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

SON HABERLER

Devekuşu Kabare Ataşehir’e taşınıyor

Ataşehir’i kültür-sanatla anılan bir kent haline getirdiklerini vurgulayan CHP Ataşehir Belediye Başkan...

Senegalli yolcuya ırkçı söylemde bulunan şoförü meslektaşları darp etti

Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleri ile gündeme gelen taksiciyi, çalıştığı taksi durağındaki...

Mansur Yavaş’ı şikayet eden şahıs cinsel taciz hükümlüsü çıktı

Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın adaylığının ‘’Sahtecilik’’ iddiası...

Tunç Soyer, İzmir’de trafik sorununu 6 hamle ile çözecek

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, Radyo Romantik Türk’te (103.4)...

İzmir’de down sendromlu öğrencileri taşıyan minibüs devrildi: 34 yaralı

İzmir'in Bayraklı ilçesinde down sendromlu ve zihinsel engelli öğrencileri taşıyan servis minibüsünün...

Kocaeli’de 55 kişi MHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldı

Yerel seçimlere sayılı günler kala İYİ Parti, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde toplu üye...

Kader değil cinayet!

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı Gelik Beldesi'nde kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte...

Ankapark’ta can pazarı!

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, kenti çok büyük zararlara uğratarak...

Gana’da iki otobüs çarpıştı: En az 50 ölü

Gana’da iki otobüs çarpıştı. Çarpışma sonucu yangın çıktı. 50’den fazla kişinin hayatını...

IMF sözcüsünden Türkiye’ye uyarı

IMF Sözcüsü Gerry Rice, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Türk ekonomisinde...