Anasayfa ARŞİV Emperyalizme karşı ortak mücadeleye

Emperyalizme karşı ortak mücadeleye

Yeni bir tür emperyalist paylaşım ve hegemonya savaşının içindeyiz. Bu tespit sokağa çıkmaya hazırlanan Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi’ne ait. Haziran Hareketi yeni yıla girerken Ankara’da gerçekleştirdiği kitlesel buluşmada dört önemli karar aldı. Bu kararlardan bir tanesi de dış politikayla ilgiliydi. Kararda kan gölüne dönen Ortadoğu’daki savaşlar hatırlatılarak, “Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi olarak, elimizdeki tüm örgütlenme araçlarıyla savaş oldu bittilerine karşı toplumumuzun demokratik, barışçı güçleriyle birlikte direneceğimizi ilan ediyoruz. Çocuklarımızın emperyalist savaşta yok olmasına izin vermeyeceğiz!” ifadeleriyle yeni mücadele hattına vurgu yapılıyor.

•••

Evet, emperyalizmle mücadele, tıpkı toplumsal yaşamın gericileştirilmesi, tek adam diktatörlüğünün hızla yol aldığı mezhepsel faşizm ve neoliberal talana karşı olduğu gibi öncelikli olarak mücadele edilmesi gereken bir konu. Özelikle de emperyalist müdahaleciliğin ve de saldırganlığın “demokrasi”, “insan hakları”, “özgürlük” gibi kavramlarla cilalanıp pazarlandığı bir dönemde daha bir önem arz ediyor. Önemli çünkü benzer kavramlar Ankara’daki neo Osmanlıcı hükümet tarafından da komşu ülkelere müdahalenin gerekçesi yapılmak isteniyor.

Neo Osmanlıcı hayallerin Ortadoğu bataklığına sürüklediği Türkiye’de, Suriye, IŞİD ve Rojava meseleleri dış politika konusu olmaktan çıkalı epey oldu. “Akıncı beyler” Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun “Suriye’de olup bitenler bizim iç meselemizdir” türü kerameti kendinden menkul açıklamaları ve krizdeki müdahillikleri dış politika-iç politika ayrımını ortadan kaldırdı. Buralardaki gelişmeler artık Türkiye’nin de sorunu.

•••

Yakın bölgemizde yeni yıl büyük çalkantılara gebe. Ukrayna’dan Suriye ve Irak’a, doğudaki İran’dan batıdaki Yunanistan’a kadar dört bir yanımızda ekonomik, siyasi ve toplumsal krizlerin derinleşerek devam edeceğine dair güçlü emareler var. Dünya jandarmalığına soyunan ABD liderliğindeki Batılı koalisyon güçlerinin saldırılarını da bunlara eklemek lazım. AKP hükümetinin marifetleri ve taşeron siyaseti dolayısıyla bölgesel gelişmelerin Türkiye’nin iç siyasetine yansımasının olumsuz etkileri kısa süre içerisinde kendisini iyice hissettirecektir.

•••

Bu ahval ve şerait içerisinde Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi’nin mücadele çağrısı daha bir önem kazanıyor. Haziran Hareketi’nin aldığı karara kulak vermenin tam da zamanı;

“Emperyalist savaşa karşı ayağa kalkıyoruz!

Yeni türden bir emperyalist paylaşım ve hegemonya savaşının içinden geçiyoruz. Dünyanın her yerindeki savaşların, kontrollü-kontrolsüz her türlü çatışmanın arkasında emperyalistlerarası rekabet var.

Birbirinden gerici din/mezhep ayrılıkları ve etnik düşmanlıklar temelinde bölünüp parçalanan dünyanın enerji deposu Ortadoğu, bu çekişmenin merkezindedir ve daha şimdiden bir kan gölüdür.

AKP iktidarı, gerici ve yayılmacı amaçlarını gerçekleştirmek; içeride zayıflayan kitle desteğini artırmak için ülkemizi Ortadoğu’daki emperyalist-mezhepçi savaşlara gözünü kırpmadan sürükleyebilecek bir iktidardır.

Birleşik Haziran Hareketi, emperyalizmin bölgemizi etnik ve mezhep ayrılıkları temelinde kan gölüne çeviren her tür müdahalesine karşı halkların özgürlüğü için; AKP’nin bu kanlı oyun içinde üstlendiği mezhepçi-kışkırtıcı pozisyona karşı bağımsızlık için mücadele edecektir.
Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi olarak, elimizdeki tüm örgütlenme ve seslenme araçlarıyla savaş oldu bittilerine karşı toplumumuzun demokratik, barışçı güçleriyle birlikte direneceğimizi ilan ediyoruz. Çocuklarımızın emperyalist savaşta yok olmasına izin vermeyeceğiz!

AKP’nin etnik ve mezhepsel ayrışmaları derinleştirerek geliştirdiği iç savaş politikalarının karşısına, emek ve toprak kardeşliği, eşit yurttaşlık ve özgürlük ilkeleriyle çıkıyoruz.

Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi, Kürt ve Türk emekçilerinin AKP iktidarına, yağmacı düzene ve emperyalizme karşı ortak mücadelesinde üzerine düşen görevleri yapmaya hazırdır.”

•••

Evet, “Haziran Güneşi” hepimizi emperyalizme karşı ortak mücadeleye davet ediyor. Bu davet bizim!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,392AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kutulara tahta koyup klima diye satan dolandırıcı yakalandı

İstanbul'da klima ve kombi kutularının içine tahta koyarak "spot mal" diye müşterilerine...

Çocuklar “kazalara” kurban gidiyor

Aralarında Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan göçmenlerin de bulunduğu çok sayıda...

Eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez AKP’lilerle vakıf kurdu

İsmail ArıDiyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Görmez,...

70 milyonu kazanan talihli ortaya çıktı

Milli Piyango İdaresi’nin 2019 yılı yılbaşı özel çekilişinde, 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi...

Beşiktaş’tan Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyareti

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tebrik ziyaretinde...

BM: Geçen yıl dünya genelinde 821 milyondan fazla insan açlık çekti

Birleşmiş Milletler'in (BM) Pazartesi günü açıkladığı rapora göre geçen sene 821 milyondan...

Bir insan ancak bu kadar güzel kaybedebilirdi: Bir daha çal Roger…

Gençliğini 21. yüzyıl Türkiyesi’nde yaşayan sporseverler için Federer-Nadal-Djokovic rekabeti oldukça tatmin edici...

Bisikletli ulaşımda İzmir örnek olacak

İzmir'de bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek için adımlar atan İzmir Büyükşehir...

Kadını tarih sahnesinden çekerseniz tarih de kalmaz

Kadir İNCESUTülay Ferah ile Eksik Parça Yayınları...

‘Orman Bakanlığı’nın notu sıfır’

Gökay BaşcanSon bir hafta içerisinde Muğla’nın çeşitli...

Sonraki haber