En son depo basıyordunuz: Soğanda gümrük vergisi sıfırlandı

2018 yılının zam şampiyonu, sofraların vazgeçilmezi soğan da ithalata boyun eğdi. Soğandaki gümrük vergisi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırıldı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün “Bu süreçte çok acil olmayan hiç bir ürünün hiçbir malzemenin yurt dışından ithal edilmemesi talimatını buradan tüm kurumlarımıza veriyorum. Bizi kimseye muhtaç etmeyin. Bu millet bunu yapar” açıklamasıyla gündeme gelmişti. Ancak bu açıklamanın ardından henüz 3 gün geçmeden 15 Ocak 2019 tarihli resmi gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yandaş medyada kafa karışıklığı yarattı. Kararnameye göre soğan ithalatından alınan yüzde 49’luk gümrük vergisi yüzde 0’a indirildi. Böylece soğan ithalatının önündeki engeller tümüyle kaldırıldı. İthalatın kısa vadeli popülist bir çözüm olduğunu uzun vadede ise çiftçinin rekabet gücünü azaltan bir yıkım olduğunu tüm tarım uzmanları defalarca söyledi. İşte adım adım kuru soğanda ithalata giden süreç:

1 2018 yılında soğana yüzde 185 oranında zam geldi.

2 1995 yılında 143 bin hektar olan kuru soğan ekim alanı 2017 yılında 58 bin hektara düştü.

3 Son 16 yılda kuru soğan üretimi 2,1 milyon tondan 1,9 milyon tona geriledi. Buna karşılık nüfus 65 milyondan 81 milyona çıktı.

4 Üretici örgütlü olmadığı için üreticinin soğanı satarken pazarlık gücü bulunmamakta, bu sebeple çiftçi alın terini tüccara emanet ediyor. Emeğinin hakkını alamayan çiftçi üretmekten vazgeçerek sektör değiştiriyor.

5 Soğanda 2018 yılında çürüyen soğan oranı yüzde 20 oldu. Soğanın çürümemesi için çiftçiye sağlıklı depolama imkanları sunmak yerine, AKP oy kaybetmekten korktuğu için soğan depolarını basmayı tercih etti.

Soğan ithalatıyla beraber kısa vadede yurttaşın sofrasına soğan girebilecek, ancak uzun vadede yerli üretici tüm dünya ile rekabet etme zorunda kalacak.

BİZİ TAKİP EDİN

360,153BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,209TakipçiTakip Et
7,966AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL