Enerji Bakanı Dönmez’den zam ödevi: Verimli olursanız faturanız az gelir!
09.08.2018 07:37 SİYASET
Elektrik ve doğalgaza yapılan zamların ‘makul’ olduğunu savunan Enerji Bakanı Dönmez, faturalarda zamların etkisini görmemek için ‘verimliliğin artırılması’nı önerdi

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar hakkında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, oranların makul olduğunu savundu, faturaların kabarmaması için topu yurttaşa attı.

Yandaş A Haber kanalında değerlendirmelerde bulunan Bakan Dönmez, elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlar hakkında açıklamalarda bulundu. “Zammı aslında kimse hoş karşılamaz. Zammı yapan açısından da bir risktir, çünkü müşteriyi tedirgin edebilir ve müşteri de hiçbir zaman bunu kabul etmez. Biz ülkeyi yönetenler açısından da çok hoş karşılanacak bir şey değil” diyen Dönmez, AKP’lilerin “Vatandaşımız rahat olsun, ekonomimiz sağlam” iddialarına karşın sözlerinin devamında ülkenin döviz kuru artışından nasıl etkilendiğini açık biçimde ifade etti: “Ancak bir işin de bir maliyeti oluşuyor. Özellikle son bir yılda petrol fiyatları neredeyse 50 dolarlardan 70 dolarlara geldi. Keza birçok ürünü dışarıdan ithal ediyoruz. Kurdaki artışları dikkate aldığınızda aslında bu zam oranlarının çok makul olduğunu görüyoruz.”

Top tüketicide
Dönmez, konu hakkındaki açıklamasını, zamlarla ilgili topu vatandaşa atarak bitirdi: “Ama benim aslında vurgulamak istediğim husus, vatandaşlarımız, girişimcilerimiz verimliliği artırıcı işlere yatırım yaparlarsa, faturalarında bu zammın etkisini görmezler.”

BOTAŞ, elektrik üretim santrallerinin kullandığı gazın fiyatına 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 49,5, konutlarda yüzde 9, büyük işletmelerde ise yüzde 14 zam yapıldığını duyurmuştu.

Elektriğe de konutta yüzde 9, sanayi ve ticarethanelerde ise yüzde 14 zam gelmişti.