Enerji Bakanı: Sudan’da altın arayacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, jeotermal kurulu gücünde Türkiye’nin dünyada 4’üncü, Avrupa’da ise 1’inci sıraya yükseldiğini ileri sürerek, “Sudan’da ruhsat aldık. Orada altın madeni arayacağız ve bulacağız. Özbekistan’da ruhsatlar alındı. Orada değerli metaller aranacak” dedi.

Elazığ’da bulunan jeotermal suyun vana açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de katıldı. MTA’nın Elazığ’da yoğun bir faaliyet içerisinde olduğunu aktaran Bakan Dönmez, “Toplam 28 alanda arama ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Şimdiye kadar 50 bin metre sondajı bu şehirde tamamladık. Sadece Elazığ’da 20 milyon liralık bir yatırım yapıldı. Bölgenin doğal kaynaklarını bölge ve ülke ekonomisine hızla kazandırmaya da devam edeceğiz. Her bir yatırımla bölge ekonomisi daha da büyüyecek ve gelişecek, Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacak. Burada yaptığımız sondaj faaliyetleri sonunda yaklaşık 2 bin 300 metrelik bir derinlikte jeotermal kaynak bulmayı başardık. 60 derecelik sıcaklıkta ve saniyede 90 litrelik akış hızı ile yüksek mineral içeriğine sahip bu kaynak bölge ekonomisine farklı bir zenginlik getirecek. Buradan çıkan kaynağı seralarda, konutların ısıtmasında ve termal turizmde kullanacağız” diye konuştu.

“Sudan’da altın arayacağız”

MTA’nın yurt içerisinde çalışmaları varken artık yurt dışına açıldığını söyleyen Dönmez, “Sudan’da ruhsat aldık. Orada altın madeni arayacağız ve bulacağız. Özbekistan’da ruhsatlar alındı. Orada değerli metaller aranacak. Milletimiz destek olduğu sürece hem kendi topraklarımızda hem de dost ülkelerin topraklarında yer altı zenginliklerini yerin üstüne çıkartma çalışmalarına devam edeceğiz” diye konuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL