Anasayfa EKONOMİ Enflasyonu düşürmeye yönelik plan yok

Enflasyonu düşürmeye yönelik plan yok

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilk tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’dan geldi.  Erdoğdu, “İktidar baskısına rağmen mutfak yanıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, iktidarın perakendeciler üzerinde yaptığı baskı ve tehdide karşın, enflasyonun yıllık bazda yüzde 19.67 olduğunu belirterek, “Zorlama tedbirlere karşın fiyatlar artmaya devam ediyor. Gıda fiyatlarında aracı etkisini azaltarak göz boyamayı sağlamaya çalıştıkları tanzim satışlar enflasyona çare olmadı. Yaş sebze ve meyvede yıllık enflasyon yıllık yüzde 59.7. Zaten vatandaş cebine bakınca gerçek enflasyonun ne olduğunun farkında” dedi. 
Erdoğdu, TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, geçici önlemlerle fiyat artışını kontrol altına alma peşindeki iktidarın uygulamalarının, Türkiye’yi daha uzunca bir süre çift haneli rakamlarda enflasyona mahkûm ettiğini belirtti.

Gıda enflasyonunun yıllık artışının 29.2 olduğunu belirten Erdoğdu, “Açıklanan şubat ayı verilerine göre 12 aylık enflasyon yüzde 19,6. Zorlama tedbirlere karşın fiyatlar artmaya devam ediyor. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerine göre çekirdek enflasyon yüzde 18,1 olarak kaydedildi. Halkın bütçesinin en büyük kısmını oluşturan gıdada yıllık artış yüzde 29,2 oldu. Şubat ayı enflasyon verileri tanzim satışa konu olan ürünlerin bir kısmının ortalama fiyatlarında düşüş olduğunu, ancak patates, salatalık, sivri biber gibi ürünlerde fiyat artışlarının devam ettiğini gösteriyor. 12 aylık taze meyve sebze enflasyonu yüzde 59,7. İşlenmemiş gıdalardaki yıllık fiyat artış oranı ise yüzde 39 olarak kaydedildi” ifadelerini kullandı.

AMAÇLARI SEÇİME KADAR ZAMAN KAZANMAK


Geleceğe yönelik olarak enflasyon rakamlarına ilişkin bir öngörüde bulunmanın zor olduğunu ifade eden Erdoğdu, kısa dönemde işsizlik artarken enflasyon düşeceğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Harcamalar azaldığı için fiyatlar genel seviyesi az da olsa aşağı çekilir. Enflasyonun çok küçük de olsa beklentinin altında gerçekleşmesinin nedeni bu. Tanzim satışlarla sadece İstanbul ve Ankara’da bazı ürünlerde fiyat kontrolü sağlayan Erdoğan yönetiminin gelir adaletsizliğini derinleştiren enflasyonu kontrol altına almak için bir planı yok.  Daha ziyade seçimlere kadar zaman kazanmayı, gıda fiyatlarında aracı etkisini azaltarak göz boyamayı sağlamaya çalışıyorlar.”
Üretici fiyatlarındaki döviz krizinin ilk etkilerinin görülmesi sonrasındaki gerilemenin devam ettiğini bildiren Erdoğdu, “Ancak üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları arasındaki 10 puanlık fark önümüzdeki aylarda tüketici fiyatları üzerinde hafiflemiş de olsa yukarı yönlü baskıyı devam ettirecek. Kur krizinin geride kalması ve mevsim etkisiyle önümüzdeki aylarda gıda fiyatlarında daha az artış görülmesi beklenebilir, ancak bu Erdoğan yönetiminin başarısı olmayacak. Aksine krizin reel sektörde yol açtığı tahribat nedeniyle işsizliğin artmaya devam ettiği ve geniş halk kesimlerinin yoksullaştığını görüyoruz. Erdoğan yönetiminin eseri budur” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

Çavuşoğlu: S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan S-400 alımına ilişkin, ''Hangi açıklama gelirse gelsin...

Beşiktaş sağ bek transferinde sona yaklaştı

Beşiktaş’ın anlaşmaya vardığı Brezilyalı sağ bekin, son görüşmelerin ardından 2+1 yıllık imzayı...

ABD Büyükelçiliği’nden İmamoğlu’na tebrik

ABD Ankara Büyükelçiliği, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini tekrar kazanan Ekrem...

Şanghay Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl Haziran ayı içerisinde düzenlenen ve jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceylan’ın...

Fenerbahçe için Dani Alves iddiası

Brezilya futbolunun en önemli oyuncularından biri olan ve 2...

Kadın tenisinde Barty zirveye yerleşti

Alman Julia Görges'i 2-0 yenerek Birmingham Klasik Kadınlar Tenis Turnuvası'nda...

Toprak Razgatlıoğlu İtalya’da ikinci oldu

Motosiklet dünyasının önemli isimlerinde biri olan 22 yaşındaki Toprak...

Beşiktaş’ın kamp programı belli oldu

Beşiktaş Futbol Takımı'nın yeni sezon kamp programı belli oldu.Siyah-beyazlı...

Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında hayatını kaybeden tiyatro ve sinema sanatçısı...

Kavurucu sıcaklar geliyor

Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının artması ve mevsim normallerinin 3-7 derece üzerinde seyretmesi...