alpertasbeyoglu

Engelli memura ‘sahte rapor’ suçlaması

BİRGÜN / ANTALYA

Antalya Kepek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde görev yapan ve yüzde 90-92 görme engelli raporu olan Sait Yıldızgörer, engelli raporunun sahte olduğu gerekçesiyle görevinden alındı. Lisenin engelli kadrosunda memur olarak çalışan Yıldızgörer’in işine son verilmesine tepki gösteren Eğitim Sen Antalya Şubesi, “Yetkilileri ve bu işin sorumlularını uyarıyoruz. Arkadaşımızı ve görevden aldığınız tüm kamu emekçilerini görevlerine iade edin, içine düştüğünüz yanlıştan kurtulun” açıklamasında bulundu.


İKİ KURULDAN ENGELLİ RAPORU ALINDI

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, MEB memur kadrosunda çalışan ve aralarında Eğitim Sen üyesi Yıldızgörer’in de yer aldığı üç engelli çalışanın görevlerine son verdi. Engelli raporlarının sahte olduğu gerekçe gösterilerek iş akdi fesih edilen üç memur için açıklama yapan Eğitim Sen Antalya Şubesi, kararın hiçbir kanıta dayanmadığını belirtti. Sendikadan yapılan açıklamada, Yıldızgörer’ün 2004 ve 2017 yıllarında Sağlık Bakanlığı’na bağlı iki kuruldan engelli raporu aldığının altı çizilerek, “Üyemiz Sait YILDIZGÖRER, sağlık kurulu raporu ile memur olmadan önce de engelli maaşı alarak hayatını idame ettirmiştir” denildi.

engelli-memura-sahte-rapor-suclamasi-486644-1.

“KANITLAMAK ZORUNDALAR”

Sendikanın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Devlet, adalet ve hukuku uygulayan, bunların dışında da kurumları olan, kurumlarını da eşit, adil şekilde çalıştıran bir aygıttır. Bu yapı bahsettiğimiz nitelikleri kaybettiğinde güvenilir olmayı da kaybeder. Devlet dediğimiz aygıtı yönetenler ister seçilmiş, isterse atanmış olsun hukuk dışı davranamaz. Kanıtsız, belgesiz iş ve işlem yapamaz. Ben yaptım oldu anlayışıyla davranamaz. Davrandığında da güvenilir olamaz, devleti temsil edemez. Üyemiz Sait Yıldızgörer, dürüst bir insandır ve raporlarda da görüldüğü gibi gerçekten engellidir. Bu engeli onun bu işi hak ettiğini, herhangi bir hile, aldatma içinde olmadığının kanıtıdır. Çünkü üyemizin sahtecilik yaptığını iddia edenler, bunu kanıtlamak ve kanıtlayamadıkları zamansa müfteri oldukları için hesap vermek zorunda kalacaktır.”

Sendikanın açıklamasında son olarak, Yıldızgörer’in ve aynı gerekçeyle görevinden alınan diğer isimlerin acilen göreve iade edilmesi gerektiğini ifade edildi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,934BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,991TakipçiTakip Et
7,866AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL