Anasayfa ÖZEL Engelli öğretmen kontenjanı eğitimcileri memnun etmedi: MEB, öğretmen atamayı beceremiyor

Engelli öğretmen kontenjanı eğitimcileri memnun etmedi: MEB, öğretmen atamayı beceremiyor

Atanacak engelli öğretmen kontenjanı 750’ye çıkarılsa da eğitimciler bu sayıdan memnun olmadı. Eğitimciler MEB’in plansızlık nedeniyle bu işi beceremediğini söylüyor

Milli Eğitim Bakanlığı, dün gerçekleştirecek olduğu engelli öğretmen atamalarını erteleyerek 500 kişilik kontenjanı 750’ye çıkardı. Atamaların 5 Şubat Salı günü gerçekleştirileceği belirtildi. Eğitimciler başvuru sayısının açıklanmadığını ifade ederken MEB’in plansızlığının öğretmenleri zor durumda bıraktığını ifade etti.

Konuya ilişkin Eğitim-Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdağan Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli öğretmen atamalarında başvuru sayısını açıklamaları gerektiğini savunurken şu ifadeleri kullandı: ”Başvuru sayısını açıklamadılar. Öğretmen açığı dikkate alındığında engelli öğretmenlerin atamalarıyla ilgili herhangi bir kolaylık sağlanabileceği, daha da artırılabileceğini düşünüyoruz.”

Ekonomik nedenler

Bozdoğan atama sayısının az olduğuna değinerek bunun nedeninin ekonomik nedenler ve iktidara yakın olmayan insanların atanmak istenmemesi olduğunu söyledi. Bozdoğan şu ifadeleri kullandı: ”Alabildikleri en alt sınırdan öğretmen alıyorlar. Ekonomik nedenlerle yapıyorlar. Düşük ücretle daha fazla öğretmen çalıştırmak istiyorlar. Bir de kendi kadrolarını, kendilerine yakın insanları istihdam ediyorlar, kendilerine yakın olmayanları mülakatlarla eliyorlar. Engelli arkadaşlar zaten engellerinden dolayı mağduriyet yaşıyorlar. Bir de istihdam edilmemeleri onları daha da zorluyor.”

kabul edilemez

Engelli öğretmen atamalarına ilişkin Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ise hiçbir dar kontenjanın kabul edilemeyeceğini vurguladı. Engelli öğretmenlerin yaşam içinde tutunma mücadelelerinin daha fazla olduğunu söyleyen Yıldırım şu ifadeleri kullandı: ”Engelli vatandaşlar yaşam içinde tutunma için daha fazla mücadele ediyorlar. Önceliğin onlarda olmasını isteriz. Bu yüzden hiçbir dar kontenjanı kabul etmiyoruz, tamamının göreve başlamasını istiyoruz. Biraz seçimlerle de alakalı olduğunu düşünüyoruz ancak keşke hepsi atansa. Sadece engelli öğretmenlerin değil, diğer bütün öğretmenlerin koşulsuz olarak atanmasını istiyoruz.”

***

MEB plansız

Öğretmen atamalarında kontenjan sayısının azlığına değinen Yıldırım, mezun olan öğretmen adayından az atama yapıldığını belirtirken öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti MEB’in beceriksizliğinden kaynaklandığını vurguladı. Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “Bu plansızlığın, beceriksizliğin tek sorumlusu MEB’dir. Üniversitelerdeki kontenjanları ayarlamıyor. Engelli öğretmen adaylarıyla ilgili planlar üretmiyor. Sonra da atama yapamıyorlar. Hiçbir proje yok.’’

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber