-Reklam-
Anasayfa EĞİTİM Engelli öğretmenlere 'müjde': 5 bin öğretmen adayına 500 kontenjan verildi

Engelli öğretmenlere ‘müjde’: 5 bin öğretmen adayına 500 kontenjan verildi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), engelli öğretmen atama ve yerleştirme takviminde değişikliğe gitti. İlk olarak 24 Haziran seçimi sonrasına bırakılan engelli öğretmen atamaları, tepkiler üzerine öne alındı. Başbakan Binali Yıldırım’ın 2017 yılının ilk ayında verdiği, “Bin 500 engelli öğretmen atanacak” sözünün üzerinden 19 ay sonra harekete geçen MEB yalnızca 500 engelli öğretmen atanacağını duyurdu. Atamalar için belirlenen yeni tarih ise 13-20 Haziran oldu.


Takvim değişti
Engelli öğretmen adaylarının merakla beklediği açıklama MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden geldi. Öğretmenlerin ve okul idarecilerinin atamalarından liselere giriş sınavının sonuçlarına kadar eğitime ilişkin hemen her konuyu seçim ardına erteleyen Bakanlık, kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine engelli öğretmenlerin atamalarını öne çekti. Engelli öğretmen ataması takviminin değiştirildiğini açıklayan müdürlük, engelli öğretmen atamaları için başvuruların 13-20 Haziran tarihlerinde yapılacağını, sonuçların ise 22 Haziran’da açıklayacağını bildirdi.

Yetersiz kontenjan
Atamaların başvuru kılavuzu da tepkiler doğrultusunda güncellendi. Engelli öğretmenler için açılan kadroların, başvuru kılavuzuyla birlikte 13 Haziran’da yayımlanması kararlaştırıldı. Ataması yapılmayan öğretmen adaylarının sayısının yarım milyona ulaşmasına karşın seçimlerden sonra yalnızca 40 bin öğretmen atanacağını açıklayan MEB, engelli öğretmenler için de yetersiz sayıda kadro açtı. Atama bekleyen 5 bine yakın engelli öğretmen için açılan kadro sayısı 500 oldu. Kendilerine ayrılan kontenjanın yetersiz olduğunu ve 2018 yılı içinde en az 3 bin atama yapılması gerektiğini belirten engelli öğretmen adayları MEB’e tepki gösterdi.

Kılavuz yarın açıklanacak
Haziran ayında gerçekleşecek 500 engelli öğretmen ataması kapsamında başvuru yapacak adaylar, 2016 yılında veya 2018 yılı Nisan ayında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (EKPSS) aldıkları puanlara göre değerlendirilecek. Her iki sınava giren adayların yüksek puan aldıkları sınav geçerli olacak. Atamalar, adayların tercih ettikleri illere ilan edilen kontenjan sınırlılığında EKPSS puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Ataması yapılan öğretmenlerin görev yerleri Valiliklerce belirlenecek. İllerin ihtiyaçları önümüzdeki günlerde, kılavuz ise 13 Haziran’da açıklanacak.

***


Bakan sıcak bakmıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın geçen yıl Sivas’ta yaptığı konuşma, MEB’in engelli öğretmen atamalarına sıcak bakmadığına işaret etti. Yılmaz, “Eğer ihtiyacımız varsa inanın ki ihtiyacımızı öncelikle bunlardan karşılarız ama ihtiyacımızın olmadığı bölümde sadece engelli olmasından dolayı alırsak o zaman eğitim amacıyla değil, bir sosyal yardım politikasına döner ki bunun hiç kimseye faydası olmaz” diye konuştu.

***

Ücretli başvuruları başladı
Milli Eğitim Bakanlığı, 5 bin ücretli öğretmeni kadroya almak için başvuru almaya başladı. Bakanlık bünyesinde ücretli olarak görev yapan öğretmenlerin 5 seneye yakın görev yapması gerekiyor. Öğretmenler sözleşmeli olarak atanacak.

- Reklam -

SON HABERLER

Kızgın demir

31 Mart seçimi aynı zamanda iki siyasal dilin de yarışıydı; iktidarın nefret,...

Yandaş hortum, troll maaş, savaş bütçe ister

Korkunun gölge, çizilen çembere hapsolmanın öğrenilmiş çaresizlik, umudun çığ olabileceğini yaşayarak test...

Dênê ma pêroine*

İnsanoğlu ticareti keşfettiği günden beri alacakla borç vardı. İnsanlar, Antik Yunan’dan Roma’ya,...

Greta: New York’ta bir göçmen

Neil Jordan’ın filmografisinde İçindeki Yabancı (The Brave One) gibi alenen faşizan bir...

İHD: 2018’de 32’si çocuk olmak üzere 673 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

İnsan Hakları Derneği (İHD), 2018 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı....

Gebze Cezaevi önündeki ailelere polis saldırısı

Açlık grevinde olan tutukluların aileleri, Gebze Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak istedi,...

Dışişleri Bakanlığı’ndan Macron’a tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Suriye Demokratik Güçleri heyetini...

Edirnekapı’da metrobüs yolcuya çarptı

Edirnekapı Metrobüs Durağında meydana gelen kazada metrobüs bir yolcuya çarptı. Edinilen bilgiye...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ilk atama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevine Serdar İğdeler atandı.

AKP’li belediyeden kalma borçların asılı olduğu billboardlar tahrip edildi

31 Mart seçimlerinde CHP'nin AKP'den devraldığı Çanakkale Bayramiç Belediyesi’nin borç durumunun yer...

Sonraki haber