Anasayfa DÜNYA Entegrasyonun iki yönü

Entegrasyonun iki yönü

Göçmen entegrasyonu, ya da göçmen uyumu konusu ırkçılık ve yabancı düşmanlığı arttıkça daha sık gündeme gelir oldu. Aşırı sağa teslim olmuş merkez siyasetin sağı da solu da göçmenlerin daha fazla neler yapması gerektiğine kafa yoruyor görünüyor. Bu arada cehalet de kendini gösteriyor ister istemez.

Kitle siyasetinin akademik özenle ve temkinlilikle hareket etmesini beklemek nafile. Post truth ya da yalanlar çağında bunun çok önemi de yok. Geçen hafta Casey raporunun üzerine cila kıvamında İşçi Partisi’nden Chuka Umunna başkanlığındaki parlamento göçmen entegrasyon grubunun raporu açıklandı.

Casey raporu İngiltere’de toplumun ‘fena halde’ ayrıştığını vurgularken göçmenlerin uyum sağlamayarak çok büyük ayıp ettiğini ilan etmişti. Raporun en çarpıcı yanı bu alanda yapılmış yüzlerce araştırma ve bir o kadar ciddi akademik yayın yerine bol bol medyatik kaynaklara atıfla yazılmış olmasıydı. Tamamen unutulması gereken israf kategorisinde bir çaba olarak onu rafa kaldırdık.

Umunna grubunun raporu içerik olarak o kadar da kötü olmamasına karşın basına ilk yansıyan yanları itibariyle oldukça yabancı düşmanı göründü. Raporun sunuş konuşmasında Umunna entegrasyonun iki yönlü bir süreç olduğunu vurgularken talihsiz bir biçimde göçmenler İngilizce öğrenecek biz de İngilizce kurslarının parasını ödeyeceğiz manasında bir söz sarfetti. Bu iki yönlü entegrasyon meselesinin ne kadar yanlış anlaşıldığını gösteren bir ifadeydi. Bir o kadar da oryantalist.
Biz entegrasyonun iki yönlü olduğunu vurgularken iki tarafın da; yani göçmenlerin ve göçmen alan toplumların karşılıklı etkileşimi ve değişimini işaret ediyoruz. Dil öğrenmek bunun sadece bir yüzü.

Dil ve eğitim doğal olarak önemli ve yaşadığın ülkenin anaakım dilini bilmek istihdam ve hayatın diğer alanlarında katılımı hızlandırabilir. Ancak bazı gruplarda görülen dini ve geleneksel gerekçelerle iş hayatına katılmama durumunun genel olduğunu ilan etmek bütün göçmenlere kaçak muamelesi yapmak gibi bir şey.

Örneğin pek çok göçmen grup eğitim alanında İngilizlerden daha başarılı. Bunun bir nedeni kültürel olarak bu grupların eğitime fazla önem vermesi, diğer nedeni ise göçmenlikten kaynaklı beşeri sermaye yatırımına öncelik verme davranışı. Eğitimde yerli nüfustan daha başarılı olanların İngilizce bilgisinin yetersiz olduğunu iddia edemeyiz. Aynı grupların istihdam piyasasında ciddi ayrımcılığa uğradıklarını da istatistiki olarak görüyoruz. Özetle göçmenler İngilizce bilmiyorlar o yüzden ayrışıyoruz demek abesle iştigal. İki yönlü uyum sürecini doğru anlayıp ona göre politikalar geliştirilmesi gerek.

Bu örnekten devam edersek, İngiltere’de göçmenler İngilizce öğrenirken İngilizlerin de göçmen dillerini öğrenmesini düşünebiliriz. Yani hükümet sadece göçmenlere yönelik İngilizce kurslarını değil İngilizlere yönelik Urduca, Çince, Türkçe ve benzer kursları da desteklemeli.

Bu iki açıdan gerekli. Karşılıklı etkileşimi hızlandıracağı için ve anlamayı ve kültürel kabul ve benzeşmenin önünü açacağı için. Aksi takdirde farklılıkları inkar eden asimilasyonculuğa teslim olmuş oluruz.

Elimizdeki verilere ve araştırmalara göre entegrasyon konusunda en sorunlu alan siyasi temsil alanı. İnsanlar yasal göçmenlik durumlarına bağlı olarak 6 veya daha uzun süre siyasi sistemin dışında kalabiliyorlar. Yani seçme ve seçilme hakları olmuyor. Bu göçmenlerin önemli bir kesimini hem başka siyasete yöneltiyor hem de anaakım siyasetle ilgilenen yerli nüfustan uzaklaştırıyor.

Ayrışmanın önüne geçebilmek için en etkili stratejilerden birisi, göçmenler için siyasi haklar ve siyasete katılımın hızlandırılması yönünde tedbirler alınmasıdır. Bununla bütün sorunların önüne geçemezsiniz ama çok önemli bir adım atmış olursunuz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,388AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Sonraki haber