Erbil’de sular durulmuyor: Kritik toplantı kararı
14.09.2017 13:17 DÜNYA
Irak Kürdistanında yapılacak referandum öncesi 2 yıldır toplanmayan Kürt Parlamentosu’nun toplanmasına karar verildi. Parlamento ‘olağanüstü’ toplanıyor

25 Eylül pazartesi günü yapılacak 'bağımsızlık' referandumu öncesinde art arda önemli gelişmeler yaşanıyor. Barzani yönetimi, 2 yıldır toplanamayan Kürt parlamentosu için 'olağanüstü' toplantı kararı aldı.

Bağımsızlık referandumu ile Irak'ta savaş rüzgârları estiren Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi yarın için flaş bir karar aldı. 2015 Ağustos'undan beri toplanamayan parlamentonun yarın 'olağanüstü' toplanması kararı alındı.

Mesud Barzani, 2 yıldır kapalı olan parlamentoyu 'bağımsızlık referandumunu' oylatmak için topluyor. İlk gelen haberler parlamentonun bugün toplanacağı yönündeydi. Ancak bu gerçekleşmedi ve toplantı yarına kaldı. Kürt sitesi Rudaw'ın duyurduğuna göre parlamento yarın saat 19.00'da 'olağanüstü' toplanacak.

BARZANİ REFERANDUMU OYLATACAK
Kuzey Irak Kürt yönetiminin aldığı referandum kararı parlamentodan onay almış değildi. 2 yıldır toplanamayan parlamento yarın bu sebeple toplanıyor. Mesud Barzani 'bağımsızlık' referandumunu parlamentoya onaylatarak yasal zemine oturma amacında.

Rudaw'ın duyurduğuna göre Kürdistan Parlamentosu’nun 60’tan fazla üyesi yarın yapılacak oturumda 25 Eylül’ün referandum tarihi olarak kabul edilmesinin oylanmasını isteyecek.

Bunun için parlamento başkanlığına başvuruda bulunuldu. Daha önce de Parlamento Başkan Yardımcısı Cafer Eminki, parlementonun, referandum gündemiyle olağanüstü toplanacağını açıklamıştı.

PARLAMENTO 2015'TEN BERİ KAPALI
Daha önceki toplantı girişimleri 'yeterli sayı yok' denilerek hep iptal edilmişti. Kürdistan Parlamentosu'nun yarınki oturumunun gerçekleşmesi için salt çoğunluğun sağlanması gerekiyor. Gelen haberler gerekli imzaların toplandığı yönünde.

TÜRKİYE DE TEPKİ GÖSTERDİ

Referandum öncesi Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ‘sonuçlarına katlanılır’ ifadesi kullanıldı.