Erdoğan: 24 Haziran'dan sonra bunlarla hesaplaşacağız
05.06.2018 15:26 SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya'da miting düzenledi.

Diyarbakır'da iftar yemeğindeki konuşma sırasında saniyelerce duraksayan Erdoğan, prompter iddialarına yanıt verdi. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Tek rakibim prompter" demişti. Erdoğan ise İnce'nin bu sözlerine Sakarya'dan yanıt verdi.

PROMPTERİN DERSİNİ VERİRİM SANA

Erdoğan, "Promteri unutmuşum, ben promteri falan unutmadım. Ben promterin dersini veririm sana. Yanımdaki hoca efendi akşam namazını kılmak için çıktı. Korumalar onu tekrar sandalyeye oturtmadılar. O beni rahatsız etti, korumalara söyle yerine döndürsünler. Benim bu ilim ehline saygımdır Bay Kemal. Bunların her işi yalap şalap. Şimdiden böyle zıvanadan çıkanlarülkenin başına geçse Allah korusun neler yapacakları belli değil" dedi.

TERÖRİSTTEN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMAZ

Muharrem İnce'nin HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmesini eleştiren Erdoğan, apolet krizine değinerek şu sözleri söyledi:

"Bazı cumhurbaşkanı adayları sistemi yanlış anlamış. Kral olacak sanıyorlar. Ali kıran baş kesen kesildiler. Gel bakalım Muharrem diye Kılıçdaroğlu'nun çağırdığı kişinin Afrin kahramanı Temel paşa ile söylediklerini duydunuz mu? Sen kimsin ya? Sana o apoletleri söktürmezler. Sen o apoletleri ziyaret ettiğin Selahattin Demirtaş'a mı takacaksınız? Hale bak, benim 53 Kürt kardeşimin ölümü ile ilişkili kişi cumhurbaşkanı adayı. Muharrem efendi de onu ziyaret ediyor. Teröristten cumhurbaşkanı adayı olmaz. Kürt kardeşim bu oyunu bozacak. Onu ziyaret edenler oradan oy devşiririm sanıyorlar, devşiremeyeceksin. Benim halkım türbe ziyareti gibi onu ziyaret edene cezayı sandıkta kesecektir. Biz 15 Temmuz'da 150 generalin apoletini sökmüşüz. Milletin kanını döken o alçaklar birer FETÖ teröristiydi. Onlarla bunu birbirine karıştırma. Metin Temel paşamız ise Afrin'de teröristlerle göğüs göğüse çarpışmış bir komutandır. Beni alkışlamış, ben başkomutanım. Ey Muharrem sen kendini ne zannediyorsun, çırak bile değilsin. Erdoğan Anayasa'ya göre zaten başkomutan. Cumhurbaşkanının apolet sökme gibi bir yetkisi yoktur. Yargı yapar bunu yargı. Ey Kılıçdaroğlu, ey Muharrem İnce, sizin de, o ziyaretine gittiğiniz 53 kişinin kanının elinde bulunduğu kişinin de içine daha çok oturtacağız."

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

2002'de bizim Avrupa Birliği'ne IMF'ye borcumuz 23,5 milyar dolardı. 2018'de ne oldu? Sıfır. Biz yaptık bunu. Ekonomi diyorlar ya. Ey Bay Kemal....Ey Muharrem. Siz bu işlerden anlamazsınız. Çırak bile olamadınız.

Türkiye geçtiğimiz 10 yılda 8 milyon ilave istihdamlarla Avrupa ülkelerinin tamamı kadar iş imkanı sağladı. Siz bakmayın kur üzerinden oynanan oyunlara. 24 Haziran'dan sonra bunlarla hesaplaşacağız. Bunlara çok büyük manifestoyu 24 Haziran'dan sonra biz çekeceğiz. Ekonomi konusunda çok iyi durumdayız.

Biz çalışıyoruz, üretiyoruz. Merkez Bankası'nın döviz rezervi şimdi 110 milyar dolar. Ben bunu yeterli görmüyorum.

"SİZİN OTOMOBİLE KAFANIZ BASMAZ"

Bay Kemal iyi dinle. Sizin otomobile kafanız basmaz. Geçtiğimiz yıl 723 bin otomobil satıldı. 91 bin satılıyordu. Buzdolabı satışı 1 milyon 88 bindi. 3 milyon 107 bine yükseldi. Her eve buzdolabı giriyorsa demek ki bir refah seviyesi var. Muharrem efendi bunlar neyi gösteriyor? Anlamıyor bunlar. Bula bula birbirlerini buldular. Al birini vur öbürüne.

Önümüzdeki dönemde de Sakarya ile birlikte hedeflerimize ulaşacağız.

"ESKİ STADIN YERİNE MİLLET BAHÇESİ YAPIYORUZ"

Bay Kemal de duysun Bay Muharrem de; Sakarya'da 1 katrilyon liralık yatırım yaptık. Sağlıkta 17'si hastane olmak üzere 45 adet sağlık tesisini Sakarya'ya kazandırdık. 8 sağlık tesisimizin inşası sürüyor. Yapıyoruz da yapıyoruz. Şehir hastaneleri projemizde Sakarya'yı da unutmadık. En kısa zamanda ihalesini yapıyoruz.

Şimdi size müjde veriyorum. Eski stadın yerini millet bahçesi yapıyoruz. TOKİ orayla ilgili bir satış akdi yapmış fakat bugün görüştüm orayı satın alan arkadaşla da görüşmeler yapıldı. Farklı bir yerden yer verecekler eski stadın yerini millet bahçesi yapıyoruz. Hep beraber gidin çimlerin üzerinde yuvarlanın. İngiltere'nin Hyde Park'ı varsa Sakarya'nın millet bahçesi var.

"SİZ VURDUKÇA BİZ GÜÇLENİRİZ"

Bunlarda yapmak yok yıkmak var. Bu CHP zihniyeti budur. Bunların dedeleri de böyleydi. Ben size müjde veriyorum. Onlar sadece Erdoğan'a çaksın. Siz vurdukça biz güçleniriz. Sakarya'yı hızlı trenle tanıştırmak bize nasip oldu.

"Sakarya'da bin yataklı şehir hastanemizin çalışmaları bitmek üzere. Onun da çalışmasını yapıyoruz, proje bitmek üzere. Eski stadın yerini millet bahçesi yapacağız. TOKİ orayla ilgili bir satış ahdi yapmış, TOKİ ile konuştum inşallah orayı millet bahçesi yapıyoruz. Çoluk çocuk oraya gidin, hep birlikte çimlerde yuvarlanın. İngiltere'nin Hyde Parkı varsa, bizim de Sakarya millet bahçemiz var."

"Bazı cumhurbaşkanı adayları sistemi yanlış anlamış. Kral olacak sanıyorlar. Ali kıran baş kesen kesildiler. Gel bakalım Muharrem diye Kılıçdaroğlu'nun çağırdığı kişinin Afrin kahramanı Temel paşa ile söylediklerini duydunuz mu? Sen kimsin ya? Sana o apoletleri söktürmezler. Sen o apoletleri ziyaret ettiğin Selahattin Demirtaş'a mı takacaksınız? Hale bak, benim 53 Kürt kardeşimin ölümü ile ilişkili kişi cumhurbaşkanı adayı. Muharrem efendi de onu ziyaret ediyor. Teröristten cumhurbaşkanı adayı olmaz. Kürt kardeşim bu oyunu bozacak. Onu ziyaret edenler oradan oy devşiririm sanıyorlar, devşiremeyeceksin. Benim halkım türbe ziyareti gibi onu ziyaret edene cezayı sandıkta kesecektir. Biz 15 Temmuz'da 150 generalin apoletini sökmüşüz. Milletin kanını döken o alçaklar birer FETÖ teröristiydi. Onlarla bunu birbirine karıştırma. Metin Temel paşamız ise Afrin'de teröristlerle göğüs göğüse çarpışmış bir komutandır. Beni alkışlamış, ben başkomutanım. Ey Muharrem sen kendini ne zannediyorsun, çırak bile değilsin. Erdoğan Anayasa'ya göre zaten başkomutan. Cumhurbaşkanının apolet sökme gibi bir yetkisi yoktur. Yargı yapar bunu yargı."

"Promteri unutmuşum, ben promteri falan unutmadım. Ben promterin dersini veririm sana. Yanımdaki hoca efendi akşam namazını kılmak için çıktı. Korumalar onu tekrar sandalyeye oturtmadılar. O beni rahatsız etti, korumalara söyle yerine döndürsünler. Benim bu ilim ehline saygımdır Bay Kemal. Bunların her işi yalap şalap. Şimdiden böyle zıvanadan çıkanlarülkenin başına geçse Allah korusun neler yapacakları belli değil."

"Ey Kılıçdaroğlu, ey Muharrem İnce, sizin de, o ziyaretine gittiğiniz 53 kişinin kanının elinde bulunduğu kişinin de içine daha çok oturtacağız. CHP Gene Başkanı'na öyle bir ses verin ki, yüreği sızlasın. Rabia gür seda ile."