Anasayfa EKONOMİ Erdoğan, 3 yıl aradan sonra TÜSİAD YİK toplantısına katıldı

Erdoğan, 3 yıl aradan sonra TÜSİAD YİK toplantısına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 yıl aradan sonra TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısına katıldı. Erdoğan’ın ‘onur konuğu’ olarak katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada öne çıkan satırbaşları şöyle:

– AB kapıyı açtı da Türkiye mi içine girmedi? 54 yıldır bu ülkeyi sürüm sürüm süründüren bir AB var

– Bu kadar haince Türkiye’ye karşı karar alınması karşısında AB’ye halen “Ne olur bizi alın” mı diyeceğiz.

– AB ile sıkıntılı giden siyasi ilişkilerden farklı olarak Gümrük Birliğini güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz.

– ABD’ye ‘eğer terör örgütleri tehdit oluşturursa, angajman kurallarını uygularız’ dedik

– (Fırat Kalkanı) benzeri operasyonları gerçekleştirmekten çekinmeyeceğiz

– Her şey huzura kavuşmadan OHAL’i kaldıramayız

*Türkiye, bir dizi saldırı karşısında çok ciddi mücadele yürütmek zorunda kalmıştır. Türkiye 35 yıldır terör mücadelesiyle içerde daha sonra ilave dışarda yine Suriye’deki iç savaşın bize yansımasıyla ayrı bir terör mücadelesini vermektedir. Bu ekonomik boyutu da olan bir saldırıydı.

*Kimse bana örneğin, gezi olaylarının amacının Taksim’deki üç beş ağaç olduğunu söyleyemez. Kimse bana 17-25 Aralık operasyonunun adaleti sağlamak için yapıldığını söyleyemez. Kimse bana bölücü terör örgütünün ve onun güdümündeki partinin başlattığı çukur eylemlerinin masuma maçlar taşıdığını söyleyemez.


*Kimse bana 10 Ağustos ve 7 Haziran seçimlerinin ülkemizin tabii siyasetinin içinde gerçekleştirildiğini söyleyemez. Hele 15 Temmuz’un bu ülkeyi işgale ve bu milleti esir almaya yönelik olmadığını öne süren varsa kusura bakmasın onun aklından ve izanından şüphe ederim.

*Şundan emin olunuz en kötüsü geride kaldı. Bunca saldırıya rağmen ayakları üzerinde duran Türkiye’nin önünde inşallah aydınlık bir gelecek vardır. 16 Nisan bitti, biz hemen tekrar yurt dışında kendimize pazarlar aramaya başladık.

4.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE

*İşte Limakk (Limak İnşaat) burada. Kuveyt’te 4,5 milyar dolarlık bir havalimanının temel atma törenini gittik beraber yaptık. Bu oluşturulan bir pazarın, oluşturulan bir piyasanın nasıl elde edildiğinin ve nasıl oralarda Türk iş gücünün kendine bir piyasa bulduğunun alametidir.

*Arkasından bir Hindistan, Rusya, Çin seyahatimiz oldu ve en son Amerika seyahatimize oldu. Şimdi de üç beş gün sonra belçika’da NATO liderler zirvesine katılacağız. Durmadan, koşarak Türkiye2nin dünyadaki konumunu çok daha güçlü kılmanın gayreti içinde olacağız.

HER YIL 1 MİLYON YENİ İSTİHDAM

*Ülke ve millet olarak büyüklüğümüzün bir defa farkında olmalıyız. Biz büyük bir milletiz, biz büyük bir ülkeyiz. Bu büyüklük elbette yapmamız gereken işlerin, sorunların, sıkıntıların da büyük olduğu anlamına geliyor. Örneğin Türkiye olarak her yıl 1 milyon yeni istihdam oluşturmak mecburiyetindeyiz. Yıllık büyüme oranımızın yüzde 6’nın altına düşmemesi gerekiyor.

TÜRKİYE – AB İLİŞKİSİ

Bunlar herkesi aldılar. Türkiye’yi neden almadılar? Bizden çok çok sonra müracaat edenler Türkiye’den çok çok daha mı üstün? Hiçbiri bizden daha iyi değil. Ama hepsini aldılar. Hala alıyorlar. Buyurun Bulgaristan, buyurun Yunanistan. Yunanistan’ın şu an 400 milyar Euro borcu var. Ama el bebek, gül bebek her türlü desteği vermek suretiyle onu ayakta tutmaya çalışıyorlar. Lütfen bu gerçekleri görelim. Şu referandum olayında yaptıklarını gördünüz. Türkiye sıradan bir ülke değil arkadaşlar. Biz kapı kulu değiliz. Bizim bir onurumuz var. Bizim onurumuzla oynanmasına biz müsaade edemeyiz. Bizi alacaklarsa eyvallah girelim. Bakın ben başbakan olduğum zaman Türkiye’nin görüşmekte olduğu toplam fasılların sayısı 15’ti. Ben o zamanlar başbakan olarak zirvelere katılabiliyordum. Daha sonra Fransa’da Sarkozy, Almanya’da Merkel geldi. Bunlar sonra bir karar aldılar, artık liderler bu zirvelere katılmayacak. Halbuki biz katılıyorduk, almadılar. Daha çirkini 15 faslı 35’e çıkardılar. O zamanlar aç kapa yapılıyordu. Sadece birinci fasılda aç kapa yaptılar. Sadece açılış yapılabilir, kapanış olmayacak dediler. Bu kadar haince, Türkiye’ye karşı, Türkiye’ye özgü bir kararın alınması karşısında bir ne yapacaktık?

“FRANSIZ BAKAN, ‘SİZİ AB’YE ALMAYACAKLAR, BOŞUNA UĞRAŞIYORSUNUZ’ DEDİ”

Hala bunlara yalvarıp, yakarıp “Ne olun bizi alın” mı diyeceğiz? Geldiğimiz fasıl 14. Toplamda 35 fası var arkadaşlar. Fransa’nın adını vermek istemediğim bir dışişleri bakanı, “Boşuna uğraşıyorsunuz sizi almayacaklar” dedi. Biz bazı şeyleri biliyoruz. Ama buna rağmen Avrupa Birliği Bakanlığı yokken bunu kurduk. Fasıllarla ilgili tüm gayretlerimizi sürdürüyoruz. İşte konseyin aldığı karar. Bu kararı alsan ne olacak? Rusya için de bu kararı aldın. Bak Rusya’ya. Bu mantıklı, bu yaklaşım tarzıyla bir yere varmak mümkün değil.

ÇOK SAYIDA İŞ İNSANI KATILDI

TÜSİAD üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya eski TÜSİAD Başkanları başta olmak üzere çok sayıda iş insanı katıldı. Nihat Özdemir, Nihat Gökyiğit, Güler Sabancı, Bülent Eczacıbaşı, Ali Koç, Haluk Dinçer, Faruk Eczacıbaşı, Mehmet Göçmen, Muharrem Yılmaz, Ümit Boyner, Cem Boyner, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Aclan Acar, Ömer Aras, Sanem Oktar, Gülden Türktan, Murat Özyeğin toplantıya katılan isimler arasında yer aldı.

- Reklam -

SON HABERLER

Rantınız batsın be ya!

İstanbul’un Fatih ilçesinde yaklaşık bin yıllık tarihi olan bir Roman mahallesiydi Sulukule…...

Kurtuluş Savaşı’nı nasıl kazandık?

KONUK YAZAR: ZEKİ SARIHANMustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a...

ABD-Çin ticaret savaşları: Hegemonya krizi

PINAR YÜKSEKÇin Devrimi’nin 70.yılının kutlandığı bugünlerde ABD...

100’üncü yılda 19 Mayıs coşkusu

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a giderek milli mücadeleyi başlatmasının bugün 100’üncü yılı. 19...

Pazarlık sonunu getirdi

Avusturya’da adı video skandalına karışan Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache görevinden istifa etti....

Samsun’un konut krizi üzerine bir ön değerlendirme

MERİÇ KIRMIZI - Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi

Seçim bitti, sondaj başladı!

Dilek YeğinVerimli tarım arazisi, 1. Derece...

Yazlık saraya saraycıklar eklendi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan için yaklaşık 40 bin ağaç kesilerek inşa edilen Marmaris...

Haramilerin saltanatına karşı sıkılmış yumruk: Vedat Türkali

LEVENT TURHAN GÜMÜŞVedat Türkali bir komünist olarak...

Dil ve yaşam çölleşiyor

Büyük bir değişim dönemindeyiz. Değişen şey birbirimizden haberdar olma biçimlerimiz. İlişkilenme şekillerimiz....

Sonraki haber