Erdoğan: Ahlat'ta 1071 metrekare oturma alanına sahip otağ merkezi yapılacak
26.08.2018 15:44 GÜNCEL
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 947. yıldönümü etkinliğinde konuştu. Erdoğan, Ahlat'ta 10 dönüm alanda, 1071 metrekare oturma alanına sahip bir otağ merkezi yapacaklarını açıkladı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malazgirt Zaferi'nin 947. yıldönümü nedeniyle Muş'un Malazgirt ilçesinde konuştu. Erdoğan, Ahlat'ta 10 dönüm alanda, 1071 metrekare oturma alanına sahip bir otağ merkezi yapacaklarını duyurdu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

>> On binler burada. Az önce resmi rakamı aldım 75 bin kişi.

>> Ahlat'ta otağ kuruldu. Oradan buraya yolculuk. 26 Ağustos'ta Malazgirt Zaferi'nin adımları atıldı.

>> Malazgirt Zaferi'nin 947. yıldönümünü tebrik ediyorum. Bizlere bu güzel yurdu miras bırakan Sultan Alparslan'a, gazilere ve şehitlere saygımı sunuyorum. Fetih zulme başkaldırının adıdır. Bizim medeniyetimiz fetih medeniyetidir. En güzel fethimiz de gönüllerin fethidir.

>> Biz Malazgirt'te sadece zafer kazanmadık, nasıl bir millet olduğumuzu cümle aleme ilan ettik. Haçlı Seferleri'nin de, Moğol istilalarının da üstesinden aynı şekilde geldik.

>> Artık milli park ilan ettiğimiz bu ovaya taş toprak olarak bakamayız. Malazgirt'i hatırlamak kim olduğumuzu hatırlamak demektir

>> Maziden atiye uzanan bu büyük mirasa sahip çıkın. Mekke'ye, Medine'ye, Kudüs'e sahip çıkın. Osmanlı'ya, Selçuklu'ya, Balkanlar'a sahip çıkın.

>> Kurtuluş Savaşı'mıza ve Cumhuriyetimiz'e çok iyi sahip çıkın. 15 Temmuz'a sahip çıkın. Bu tarihi hadiseyi unutturmayın.

>> Siyasette, diplomaside, ekonomide, ticarette güçlü olmak zorundayız. Ordumuzla, sanayi kuruluşlarımızla güçlü olmak zorundayız. Aksi halde bize bir tek gün yaşama imkanı vermezler. En küçük zafiyet gösterdiğimizde üzerimize nasıl böyle leş kargaları, akbabalar gibi çullandıklarını görürsünüz. Bazı gafiller sanıyor ki mesele Erdoğan, Ak Parti meselesi. Hayır, mesele Türkiye meselesi. Batı'yı az çok tanıyan bilir ki Türk demek Müslüman demektir.

>> Eksiklerimiz, yanlışlarımız yok mu; tabii ki var. İnsanın olduğu yerde bunlar olur. Önemli olan istikameti kaybetmemektir. Bu milletin istikametinin doğru olduğunu sayısız kez gördük.

Erdoğan'ın konuşmasından önce etkinlikte MHP lideri Devlet Bahçeli ve Meclis Başkanı Binali Yıldırım birer konuşma yaptı.

BAHÇELİ: DÜŞMANDAN KAÇMAYIZ, DÖVİZDEN KORKMAYIZ

Devlet Bahçeli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

>> Malazgirt Zaferi, tarihin rotasını temelden değiştirdi. Türk milletini yurt tutma arayışı mükafatla neticelendi. Malazgirt zaferi İstanbul’un fethinin mutlak bir habercisi Türkiye cumhuriyetinin muhkem bir harcıdır. Malazgirt’te sadece vatan kazanmadık bunu fazlası Anadolu’da parlak bir istikbal kazandık.

>> Malazgirt Zaferi, askeri bir başarının çok ötesinde, imanın, öngörünün, aklın, sabrın, stratejik yönetim kudretinin, yüksek ülkülere bağlanışın, dahası vicdanın, insaniyetin, kaynaşma ve kucaklaşma hasletinin imrenilecek bir mahsulüdür.

>> Bizans varsa, Malazgirt ruhu da vardır, hamdolsun ayaktadır. Vatanı ne pahasına olursa olsun koruyacağız. Terör örgütlerini kullanan namertlerin taktiği Bizans taktiğidir, siyasi ve ekonomik operasyonları vahşice kurgulayanların ilham kaynağı Bizans tahrikidir, döviz ve kur oyunları Bizans yöntemidir.

>> Düşmandan kaçmayız, dövizden korkmayız. Taarruz ruhu ve tecrübesi Türk milletinin sinesinde hala kor gibi yanmakta, Malazgirt şuuru bayrak gibi dalgalanmaktadır.

YILDIRIM: TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETMEYE KALKANLAR YANITINI MİSLİYLE ALIRLAR

Binali Yıldırım'ın konuşmasından önemli kısımlar ise şu şekilde:

>> Bizim birliğimizi bozmaya çalışanlar şunu bilsin ki, özümüz o kadar sağlamdır ki asla bunu başaramayacaklar.

>> Büyük Türkiye'de ne ekonomik darbe girişimleri ne 15 Temmuz gibi hainlerin yaptığı darbe girişimleri sonuç vermemiştir, vermeyecektir.

>> Finans piyasasındaki spekülasyonlara rağmen Türkiye gelecek hedeflerine yürümeye devam ediyor. Türkiye'yi tehdit etmeye kalkanlar gereken yanıtı misliyle alırlar. Türkiye bir hukuk devletidir.