Erdoğan aksini iddia etse de gerçekler ortada: 14 kalem ödeme yoksa sağlık da yok

BURCU CANSU

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki akşam katıldığı bir programda şehir hastanelerini överken hastaları “müşteri” olarak tanımlamış, yurttaşların para ödemeden sağlık hizmeti aldığını iddia etti. Ancak gerçekler Erdoğan’ı doğrulamıyor.

Randevu ile başlayan ödemeler, hastaneye adım attıktan sonra da muayene, tetkik, tıbbi malzeme, ilaç, reçete, bıçak parası ile devam ediyor. Yurttaş SGK’ye 14 kalem katkı–katılım payı ve özel sağlık kurumuna yüzde 200’e varan ilave ücret ödeme yapmadan sağlık hizmetine erişemiyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunu ödeyemeyen 6.4 milyon yurttaş ise sağlık hizmeti alamıyor.


‘Müşteri’ temennisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir televizyon programında, sağlık sistemini anlatırken şunları söyledi: “Proje bizim işimiz. Avrupalı buraya gelsin. Tek derdimiz kalite sahibi doktorlarımızı arttırmak. Onları arttırdığımızda inşallah bu hastanelerin müşterisi çok daha artacak. Şu an bile vatandaşlarımız buraya geldiğinde o kadar mutlu oluyor ki. Gidiyorum, gözleri doluyor. ‘Ey Tayyibim diyor, sen bu hastaneleri yaptın. Ben ne davarımı, ne ineğimi sattım… Buraya para ödemeden yattım’ diyor. Biz gelmeden önce MR mı vardı, tomografi mi vardı? Geldiğimizde birkaç tane kırık dökük ambulans vardı. Eskiden köpeklerin çektiği ambulans ile götürülürdü. Şimdi paletli ambulanslarla bu işi yapıyoruz.”

14 farklı ödeme

Erdoğan sağlık sisteminin “ücretsiz” olduğunu iddia etse de yurttaş AKP Hükümeti’nin uygulamaya koyduğu Sağlıkta Dönüşüm Programı’nda parası kadar sağlık hizmetine ulaşabiliyor.

Hastanelerden randevu almak için “Alo182” hattını aradığında 4.50 TL ödeme ile başlayan sistem içinde yurttaşlar şu ödemeleri de yapmak zorunda:

 • »İkinci basamak kamu hastaneleri 6 TL,
 • »Üçüncü basamak eğitim ve araştırma hastaneleri 7 TL,
 • »Üniversite hastaneleri 8 TL,
 • »Özel hastaneler 15 TL,
 • »10 gün içerisinde aynı branştan farklı hastaneye müracaatta muayene ücretine ek olarak 5 TL,
 • »İlaç bedelinin yüzde 10 -20’si,
 • »Üç kutu ilaca kadar her reçete 3 TL, üç kutu ilaçtan sonra kutu başına artı 1 TL,
 • »Eşdeğer ilacın en ucuzunun yüzde 10’u,
 • »Vücut dışı protez ve ortez bedelinin yüzde 10–20’si,
 • »Kurumla sözleşmeli vakıf üniversitesi ile özel sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılacak ameliyatlarda SUT’taki bedelin yüzde 200’üne ulaşan, üniversitelerde ise asgari ücretin iki katına kadar “bıçak parası”
 • »Hastanelerin çift yataklı odalarda standart yatak tarifesinin 1.5 katı, tek yataklı odalarda ise 3 katı,
 • »İstisnai sağlık hizmetleri için işlem bedellerinin 3 katı ilave ücret.

GSS borçlusuna hizmet yok

SGK’nin verilerine göre, herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş, öğrenci olmayan ve aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az para alan 6.4 milyon yurttaş ise hiçbir şekilde kamudan sağlık hizmeti alamıyor.

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,256TakipçiTakip Et
7,884AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL