Erdoğan: Artık Osmanlı ile Cumhuriyeti birbirlerinin zıttı olarak görmemeliyiz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid’i Anlamak’ adlı programa katıldı. Erdoğan burada bir konuşma yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

– Her biri kendi alanlarının zirvesi olan hocalarımız konuşmaları ile ufkumuzu açtılar. Diplomasiden, Kudüs meselesine, Sultan’ın kişisel özelliklerinden sürgün yıllarına kadar Sultan Abdülhamit’e ışık tuttular.


– İlber Ortaylı hocamızın ifadesi ile dünyanın son evrensel imparatoru olarak kendi damgasını vuran Sultan Abdülhamit ülkemizde yıllarca görmezden gelinmiş ve karalanmaya çalışılmıştır. Bu ülkenin çoğu aydının gözünde kendisi sözüm ona 33 yıllık istibdat rejiminin başıdır. Sultanın hakkını teslim edecek bir kaç tespit bile sizi bu insanların gözünde Cumhuriyet düşmanı yapabilir. Sultana yönelik bu bağnaz bakış açısının marjinal bir kesimde devam ettiğini görüyoruz.

– Birileri inatla bizi köklerimizden ayırmaya gayret ediyor.

– Bizler hiçbir ayrım yapmadan tarihimizle gurur duyuyoruz. Ancak bunu yaparken maziden ders almayı da ihtimal etmiyoruz.

– Artık Osmanlı ile Cumhuriyeti birbirlerinin zıttı olarak görmemeliyiz.

– Sultana yönelik (Sultan Abdülhamid) bağnaz bakış açısının marjinal bir kesimde halen hüküm sürdüğünü görüyoruz. Birileri ısrarla bu ülkenin tarihini 1923’ten başlatmaya çalışıyor. Birileri inatla bizi köklerimizden, kadim değerlerimizden koparmaya gayret ediyor. Bir milleti var kılan, ona hafıza ve karakter kazandıran, olayların bütünüdür. Bizler hiçbir ayrım yapmadan tarihimizle iftihar ediyor, gurur duyuyoruz ve bu tarih, her milletin yazdığı veya yazabileceği bir tarih değildir. Hamdolsun ki böyle bir tarihe sahibiz

BİZİ TAKİP EDİN

359,028BeğenilerBeğen
54,864TakipçiTakip Et
1,080,996TakipçiTakip Et
7,441AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL