Erdoğan'dan İngilizlere Türkiye çağrısı
13.05.2018 16:19 GÜNCEL

Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da güçlenmesi maksadıya İngiltere'deki iş adamlarını Türkiye'ye davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- "Tatlıdil Forumu'nun bende ayrı bir yeri vardır. Tatlıdil Forumu her yıl daha da güçlendi, kurumsallaştı ve bugünlere geldi. Türkiye-İngiltere ilişkikerinin 500 yıla yakın köklü bir tarihi geçmişi var.

- Formun güçlenmesi için destek vermekle yetinmedik, fırsat buldukça da katıldık. Ülkemizde geçen yıl Antalya'da forum yapmıştık. Sizleri yeniden Türkiye'ye davet ediyorum.

- Birleşik Krallık 2016'daki Brexit kararı için adımlar atıyor. Kendisini Brexit sonrası döneme hazırlık için çalışıyor.

- Birleşik Krallık'ın FETÖ ile mücadele gösterdiği samimi tavır ilişkilerimizin gelişmesi açısından önemli. Doğrudan şahsımı ve seçilmiş hükümetimizi hedef alan bu hain saldırı konusunda dayanışmayı unutmayacağız. İngiltere makamları demokrasiden yana tavrını koydu.

-Ticari ve ekonomik çıkarlarımızın genişlemesi ilişkilerimizi yakınlaştıran bir başka husus. Ticaret her dönemde ilişkilerimizi yakınlaştıran lokomotif olmuştur.

- Ekonomide yakaladığımız ivmeyi korumak ve değişen şartlara uyum sağlamak konusunda kararlıyız.

- Ülkemizde 3 binden fazla İngiliz şirketine ev sahipliği yapıyoruz. 15 yılda yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiniz. Bu durumu ülkemize olan güveninizin bir tezahürü olarak değerlendiriyoruz"