Erdoğan'dan Mersin'de bozkurt selamı
10.03.2018 13:59 SİYASET
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin'de konuşması esnasında 'bozkurt' işareti yaptı. Konuşmasında NATO'ya da seslenen Erdoğan, " Afganistan'a çağırdın geldik, Somali'ye çağırdın geldik, Balkanlara çağırdın geldik, şimdi de ben çağırıyorum, hadi bakalım Suriye'ye gel. Niye gelmiyorsun?" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Mersin'deki kongresine katıldı. Kongrenin yapıldığı salona girmeden önce dışarıda toplanan kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin'de gerçekleştirilen operasyona değinerek şunları söyledi:

"Şu an itibarıyla yaklaşık 850 kilometrekare bizim kontrolümüz altında. Hedef, 2 bin kilometrekareyi kontrolümüz altına almak. Gerisi gün ola harman ola. Ona da devam edeceğiz. Onun da hesabını ayrıca yapıyoruz. Niye? Bizim derdimiz topraklar değil, bizim derdimiz oradaki teröristlerin temizlenmesi. Nerede terörist varsa biz oradayız."

Erdoğan, buradaki konuşmasında daha önce dile getirdiği "Sefer görev emri"ni bir kez daha hatırlattı. Erdoğan, "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine "Sefer görev emri geldiği zaman önce ben sonra hep beraber gideceğiz. Çünkü biz şehadete inanıyoruz" dedi.

Erdoğan, "Afrin'deki ilerleyişimiz devam ediyor. Teröristlerden 3195'i bu sabah itibarıyla etkisiz hale getirilmişti. Herhalde şimdi çok daha ilerlemiş vaziyette. Ve Afrin'e doğru ilerliyoruz. Burada bir terör koridoru oluşturmak istediler" diye konuştu.

Toplananlara hitabında FETÖ'yü de hedef alan Erdoğan, "Birisi kaçmış gitmiş Pensilvanya'ya, öbürü gitmiş Almanya'ya, öbürü Hollanda, öbürü şurada, öbürü burada... Nereye giderseniz gidin, siz kaçacaksınız, biz kovalayacağız" dedi.

Erdoğan daha sonra kongre salonuna geçti. Konuşmasının başında partililerinden 2019 seçimi için "çalmadık kapı bırakmama" çağrısı yapan Erdoğan'ın kongredeki konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

"Ülkemizin diğer 80 vilayetiyle birlikte Mersin'i de kalkındırmak için çok büyük yatırımlar yaptık. Sadece kamu kuruluşları eliyle Mersin'e yaptığımız yatırım tutarı 27 katrilyon. Eğitimde 4 bin 500'e yakın yeni derslik, 5 bin 500'ün üzerinde yatak kapasiteli yüksek öğretim yurtları kazandırdık. Sporda şehrimizi 25 bin kişilik stadyumun da aralarında olduğu 27 tesisle donattık. Sağlıkta 13'ü hastane olmak üzere şehir genelinde 35 tesisi hizmete açtık. Hatırlayın geçen yıl açılışını yaptığım 1300 yataklı Mersin Şehir Hastanesi ülkemizin en modern tesislerinden biridir. Nereden nereye... Odalarına girilmezdi, doğru dürüst tuvaletleri yoktu. O hastaneler gitti, bizim bu şehir hastanesi geldi. Bunlarla kalmıyoruz, tüm ilçelerimize yeni sağlık tesisleri kazandırmanın hazırlıkları içindeyiz.

Er veya geç dünyanın 5'ten büyük olduğunu bugün anlamayanlar anlayacaklar, hiç endişeniz olmasın."

“EY NATO NEREDESİN?”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’ya seslendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ey NATO neredesin? Bu kadar mücadele veriyoruz NATO. Türkiye NATO'nun üyesi değil mi? Neredesin? Afganistan'da hemen NATO üyesi ülkeleri oraya davet ettin, peki Suriye'de? Suriye'de NATO üyesi olan ülkeler... Aslında kudretleri yetse kalkacaklar onlar açık net karşımıza dikilecekler fakat Türkiye'nin dik durduğunu görünce buna cüret edemiyorlar. Ama bizim isteğimiz şuydu, Afganistan'a çağırdın geldik, Somali'ye çağırdın geldik, Balkanlara çağırdın geldik, şimdi de ben çağırıyorum, hadi bakalım Suriye'ye gel. Niye gelmiyorsun? 911 kilometre sınırları olan Türkiye şu anda tehdit altında niye gelmiyorsun? Sadece kuru kelamlar bizi doğurmuyor bunlara da inanmıyoruz artık. Samimi, dürüst olun üzerinize düşen görevi de yerine getirin.” (ANKA)