Erdoğan'dan 'Soylu istifa edecek' iddialarına yanıt
26.02.2018 16:41 SİYASET

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Tayyip Erdoğan, yurtdışı ziyaretinin detaylarını anlattığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim'in Prag'da gözaltına alınmasıyla ilgili konuştu. Erdoğan, "Adalet Bakanımız, Dışişleri Bakanımız yakın takipte. Adım adım izliyorlar. Orayla da gerekli görüşmeleri yapmak suretiyle, bir yanlışa düşülmemesi noktasında adımlar atılıyor" dedi.

ATEŞKES KARARI

BMGK'de alınan ateşkes kararı ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Erdoğan, "BMGK'nin malum 2401 sayılı kararı ki, bu Suriye'deki Doğu Guta'yı kapsayan ateşkes süreci. Buradan karar çıktı ama çıkmasına rağmen 2 gündür orada ateşkes uygulanmıyor. Burayla ilgili aylar öncesinden başta Sayın Putin olmak üzere Sayın Ruhani'ye bu 'insanları bize verin, tedavilerini ülkemizde yapalım' dememize rağmen bize verilmedi, rejime teslim edildi. Rejimde de bunların akıbeti meçhul. Macron'la yaptığım görüşmede bu konuyu etraflıca inceledik ve Macron'un da hassasiyetini açık ve net bir biçimde gördüm. Kendilerinin de buradan rahatsızlığını anlamış bulunuyorum. Hem BMGK'deki ülkelerle takip etmek suretiyle Doğu Guta'daki bu zulmün bir an önce son bulması yolunda takipçi olacağız. Ağırlıklı olarak Sayın Putin'le bu konudaki görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Dışişleri Bakanı da muhataplarıyla bu süreci takip edecek." ifadelerini kullandı.

'SOYLU'NUN İSTİFASI SÖZ KONUSU DEĞİL'

Bakan Soylu'nun Trabzon'daki açıklamalarının ardından 'istifa' edeceği iddialarıyla ilgili sorulan soruyu da yanıt veren Erdoğan, "Bu söylenenler veyahutta belki ifadem ağır olacak ama "ahlaksız troller" vasıtasıyla yapılanlar bizleri ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Bakanımızın Trabzon'daki konuşmasında duygusallık olabilir ama ben de kendisiyle dün akşam görüştüm. Bu trollerin yaptığı açıklamalardaki bu tür Kabine vesaire... hiçbiri alakalı değil. Arkadaşımızın istifası asla söz konusu değil. Bu trol ahlaksızları, malesef ülkemizin birlikteliğini bozmaya yönelik atılan adımlardır. Biz emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz. Türkiye'yi troller değil, biz idare edeceğiz." dedi.