Anasayfa ÖZEL Erdoğan “Fazla geç kalmayın” demişti: Eylül’e kadar örgütlenme Ekim’de yeni parti

Erdoğan “Fazla geç kalmayın” demişti: Eylül’e kadar örgütlenme Ekim’de yeni parti

Ali Babacan önderliğinde kurulacak yeni partinin yol haritası belirlendi. Eylül ayına kadar il başkanlıkları oluşturulacak partinin kuruluşu ekim ayında ilan edilecek

AKP’de yerel seçim başarısızlığı ile gün yüzüne çıkan erime ve parti içi ayrışmanın öncülerinden olan eski Bakan Ali Babacan, kuracağı partinin örgütlenmesine hız verdi. İl başkanlıkları Eylül ayına kadar kurulacak parti, en geç Ekim ayında siyaset sahnesine çıkacak.

Babacan’ın AKP kurucu üyeliğinden istifa sürecine kadar Ankara ve İstanbul merkezli yürütülen partileşme çalışmaları yurt geneline yaygınlaştırılıyor. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ümmeti parçalamayın” uyarısında bulunduktan sonra “Fazla da geç kalmayın” dediği Babacan, Eylül ayına kadar il başkanlıklarını oluşturacak. 

SEÇENEK SUNACAKTI

Edinilen bilgiye göre, Babacan’ın partileşme sürecini 23 Haziran’da İstanbul‘da yenilenen belediye başkanlığı seçimleri değiştirdi. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Tayyip Erdoğan‘la görüşmeyi planlayan Babacan’ın bir öneri paketi hazırladığı öğrenildi.

Babacan’ın ekonomide yaşanan krizin çözümüne yönelik hazırladığı programı sunacağı Erdoğan’a, “Bu programı uygulamak için bizden katkı isterseniz biz varız” demeyi planladığı bildirildi. Programın kendisiyle birlikte hareket eden kadrodan katkı alınmadan uygulanması seçeneğini de kabule hazır olduklarını Erdoğan’a aktaracağı öğrenilen Babacan’ın son seçenek olarak, “Programı uygulamak istemiyorsanız biz ülkeyi düze çıkartmak için yeni bir oluşumla yola çıkıyoruz” diyerek partileşmesini ilan edeceği anlatıldı.

SEÇİM PROGRAMI DEĞİŞTİRDİ

Ancak, YSK’nin AKP’nin başvurusu üzerine İstanbul seçimlerinin iptal etmesi Babacan’ın yol haritasını değiştirdi. Randevu talebi 23 Haziran sonrasına ertelendi, ikinci seçim yenilgisinden ve Erdoğan’dan gelen yeni oluşuma yönelik olumsuz yaklaşım nedeniyle de birlikte çalışma önerisinde bulunulmasından vazgeçildi. Babacan’ın yeni parti kurmak için parti kurucu üyeliğinden istifası kararı kesinleşti.

KRİTER ‘DÜRÜSTLÜK’

AKP’deki erimenin temel nedenlerinden biri olarak gösterilen “Dürüstlükten uzaklaşma” izlenimini ortadan kaldırma yeni hareketin önem vereceği temel tezlerden biri olarak belirlendi. Tüm ülke genelinde yapılması planlanan toplantılarda, yol arkadaşlığı önerilecek isimlerin “Dürüst ve başarılı” kişiler arasından seçilmesi kararlaştırıldı. Ancak temasa geçilenler arasında geçmiş dönemlerde AKP hükümetlerinde ve parti yönetimindeki karar vericilerin ağırlıkta olduğu da dikkatleri çekti.

AKP’nin devamı görüntüsü vermemek için başta eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere ünlü isimlerin, oluşturulacak “İstişare Kurulu”nda görev yapması bekleniyor. 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,519AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bağlaçların bitmeyen çilesi!

“Ağaç yaşken eğilir” diye boşuna söylememişler. Dille ilgili kimi bilgiler sonradan kolay...

Rüzgâr ancak soldan döner

Bugün AKP hızla kemik tabanına doğru daralıyor. O tabanın takriben %20’lik bir...

Ellerindeki kanları yıkatmayın

Önce 31 Mart ardından 23 Haziran seçimleriyle Türkiye’de yeni bir siyasal dönemin...

Bağımlılık bağımlılığı

Cuma günkü Yeni Akit gazetesinin manşeti neydi biliyor musunuz?

Sendrom doğuran sendrom

Dan Simmons’ın ‘Vietnam sendromu’ ile ilgili E-Ticket to ‘Namland (Vietnampark’a E-Bilet) adlı...

Yatağan’da maden ocağında iş cinayeti

BERKAY SAĞOLMuğla'nın Yatağan ilçesinde maden sahasında bulunan...

Domates sanılıp yeniliyor: Bakanlıktan uyarı geldi

Pazaryeri ilçe Tarım Müdürlüğü konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak...

Karar yazarı Albayrak: Geçmişte Erdoğan’a soru sormak yerine iltifat yağdırmam yanlıştı

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık sürecinde katıldığı...

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Sonraki haber