Erdoğan, gazetecilere Gülen'i savunan profesörün kitabını hediye etti
19.06.2017 18:01 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Tarabya Köşkü'nde medya temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Medya kuruluşlarının sahipleri, gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerinin davetli olarak katıldığı iftar programı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge, bugünkü yazısında iftar sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın herkesin elini sıkıp, bayramlaştığı çıkışta ise görevlilerin küçük bir çanta verdiğini anlattı. Kitabın içeriğine ilişkin bilgi veren Çekirge, “Medeniyetler İttifakı Enstitüsü” tarafından hazırlandığını ve Erdoğan’ın 2005 ile 2010 yılları arasında medeniyetler ittifakı ve küresel barış üzerine yaptığı konuşmalardan oluştuğunu iletti. Kitabı yayıma hazırlayan ise Prof. Dr. Bekir Karlığa.

TOPLANTILARA KATILDI

Odatv'de yer alan habere göre, Bekir Karlığa, Fetullah Gülen’in onursal başkanı olduğu Abant Platformu’nun toplantılarına tam 5 kez katılmıştı.

KİM BU BEKİR KARLIĞA

1947 yılında Adıyaman'ın Besni ilçesinde doğdu. 1965'te Kahramanmaraş İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. 1972'de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden, 1977'de İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu. 2008 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrılıncaya kadar 12 yıla yakın bir süre Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Bölümü Başkanlığı görevini sürdürdü. Emekli olduktan sonra, Türkiye’nin ilk akademik medeniyet araştırmaları merkezi olan Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi’ni (MEDAM)ı kurdu. Aynı yıl Başbakan Müşaviri ve Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanlığı görevine getirildi.Bu çerçevede Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nün (MEDİT) kuruluşunu gerçekleştirdi.