Anasayfa GÜNCEL Erdoğan: İdlib, Münbiç "ne olur bize de gelin" diyorlar

Erdoğan: İdlib, Münbiç “ne olur bize de gelin” diyorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP Van 6. Olağan İl Kongresi öncesinde konuşma yaptı.

Erdoğan, “Paralel devlet isteyenler Pensilvanya’ya, hatta biz yolculuk paralarını veririz. Ne dedim ‘inlerine gireceğiz’ dedim, girdik mi? Bitti. Diri duracağız. Önce Fırat Kalkanı Harekatı’nı yaptık. ‘Afrin’ dedik ve şimdi diğerleri, İdlib, Münbiç ‘ne olur bize de gelin’ diyorlar” diye konuştu.


Erdoğan, “30 bin konut, niye istedik ki mazlum kardeşlerimizin başını sokacağı bir yer olsun. Şimdi Erciş’e de doğalgaz gidiyor. Niye istiyorum ki benim hanım kardeşlerim insanca yaşamanın erdemine ulaşsın. Düğmeye bassın bütün dairesi ısınsın. Bu PKK’lıların böyle bir hizmeti oldu mu size? Van’ın belediye başkanı su getirmedi su” ifadesini kullandı.

Erdoğan, ünlülerle birlikte Hatay’daki sınır karakoluna yaptığı ziyarete değinerek, “Sınıra gittik Reyhanlı’ya orada İbrahim Tatlıses sağolsun coştu. Yaylalar askerin türküsüdür ama o yaylalarda bırakmadı.Ne dedi? ‘Afrin’i dolaş da gel.’ Orada da bırakmadı, ‘Münbiç’i dolaş da gel’ dedi” dedi.

“İKTİDARA GELİR GELMEZ OHAL’İ KALDIRDIK”

“İktidara geldiğimizde buradaki halk ‘OHAL’i kaldırın başka bir şey istemeyiz’ diyordu” ifadelerini kullanan Erdoğan, iktidara gelir gelmez OHAL’i kaldırdıklarını söyledi:

“O döneminki OHAL’le bugünkünün alakası yok. Şu anda hak ve özgürlüklerin kısıtlanması söz konusu değildir. O dönemde OHAL günlük hayatını fevkalade etkiliyordu. İktidara gelir gelmez ilk iş OHAL’i bir buçuk ayda kaldırdık.”

Demokrasinin güçlenmesi için tarihi reformlar yaptıklarını öne süren Erdoğan, Devlet Güvenlik Mahkemeleri gibi özel yargılama usullerini de kaldırdıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara gelince işkenceye sıfır tolerans politikasını hayata geçirdiklerini ve Kürtlerin çocuklarına Kürtçe isim koymasını engelleyen uygulamaları sonlandırdıklarını belirtti.


Erdoğan, “Ülkemizde halen kimin ne sorunu varsa bunların hepsinin de çözümü için mücadele etmek bizin en başta gelen görevimizdir” dedi ve ekledi:

“Türkiye’nin şu anda verdiği mücadele öyle bir mücadele ki, Karadeniz’le güneydoğu, Marmara’yla Doğu Anadolu aynı derecede ortaktır. Kazanırsak hep birlikte kazanacağız. Kaybedersek hep beraber kaybedeceğiz.”

‘Cehenneme kadar yolunuz var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gün içindeki diğer konuşmasında ise Siirt’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Afrin ve YPG konusundaki tutumunu eleştirdiği konuşmasında “Karşımıza geçip teröristlerin ağzıyla konuşanlara ise ‘cehenneme kadar yolunuz var’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştirdi.

“Teröristleri Elysee Sarayı’nda ağırlayacak kadar hedeften sapıyorlar. Sonra kalkıyor bana akıl vermeye. O aklı sen kendine sakla. Madem ki terör örgütlerine karşısın bizim yanımızda olacaksın. Bilmezsen bilesin ki her zaman bu terör örgütleri senin başını ağrıtacak” diyen Erdoğan, YPG’nin kazdığı tünellerin malzemelerinin Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrol ettiği bölgede bulunan Fransız Lafarge şirketinin fabrikalarından geldiğini belirtti.

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Artık bu ülkelerin hiçbirinin terör örgütlerinden, terör eylemlerinden şikayet etmeye hakkı kalmamıştır. Çünkü terör virüsünü kendi elleriyle kendi ülkelerine zerk ediyorlar farkında değiller.

“Duma’da, Afganistan’da yaşananlar görmezden geliyorlar. Biz, bu iki yüzlülüğe isyan ediyoruz. Doğu Guta’da şehit edilenlere ne zaman bakacaksın Batı? Sizin demokrasi anlayışınız da da, diplomasi anlayışınıza da yazıklar olsun. Masumların kanı elinize de, yüzünüze de, ülkenize de, geleceğinize de yapışmıştır.

“Türkiye olarak biz kendi mücadelemizi kendi belirlediğimiz strateji doğrultunda sonuna kadar yürüteceğiz. Bu mücadelede bize destek olan herkese teşekkür ederiz. Karşımıza geçip teröristlerin ağzıyla konuşanlara ise ‘cehenneme kadar yolunuz var’ diyoruz.”

‘Savaş Ay’ın programında sırıtıyordu’

Türkiye tarihinde bir dönemler 34-35 yaşında insanların emekli edildiğini anlatan Erdoğan “Bunun bedelinin ne olduğunu biliyor musunuz? Biz 35 yaşındaki insanları emekli ettik. Günü kurtarmak için çektikleri bu kıyağın faturasını kim ödedi? Devleti ile milleti ile biz ödedik” dedi ve ekledi:

“Bu beceriksiz genel müdürün basiretsizliği nedeniyle soyup soğana çevrilen SSK’yı biz ayağa kaldırdık. Bu zat rahmetli Savaş Ay’ın programında pişkince sırıtıyordu. Utanması gereken yerde gülümsüyordu.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İzmir’de sigara fabrikasında patlama: 1 işçi yaşamını yitirdi

İzmir'in Tire ilçesindeki bir sigara fabrikasında üretim kazanında patlama meydana geldi. İş...

6. yıl dönümünde şarkılarla Gezi Direnişi

Türkiye tarihinin en büyük direnişlerinden biri olan Gezi Direnişi’nin 6. yıl dönümü....

İstanbul seçimi için kesin aday listesi açıklandı

İstanbul İl Seçim Kurulu, 23 Haziran'da tekrarlanacak seçimde yarışacak kesin aday listesini...

Moody’s: BDDK’nin döviz uygulaması kredi notu açısından negatif

Moody's, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankalardan döviz alımlarına ilişkin getirdiği...

Gazetecilere yönelik saldırılar Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin...

Roger Waters metroda görüntülendi

Efsanevi Pink Floyd grubunun üyelerinden Roger Waters, önceki gün metroyla seyahat ederken...

Karadeniz’de ‘kıyı erozyonu’ tehdidi

Karadenizde'de deniz tabanından çekilen kumun, kıyı erozyonuna neden olduğu ortaya çıktı. Kıyıya...

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu...

‘Slaven Bilic, Başakşehir’e geliyor’ iddiası

Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Slaven Bilic'in Başakşehir'le anlaşma sağladığı iddia edildi.

Süper Lig’e yükselme mücadelesinde heyecan dorukta

Spor Toto 1. Lig'den Süper Lig'e yükselecek son takımın belli olacağı play-off...

Sonraki haber